Vidieť sedem najbohatších a najvplyvnejších mužov Ruska pohromade možno len veľmi zriedka. V pondelok si šesť predstaviteľov podnikateľskej elity a najväčších bánk zasadlo za okrúhly stôl a vyslyšalo prosbu ruského prezidenta Borisa Jeľcina: "Ukončite vojnu s vládou". Intrigy a kuloárny boj medzi najväčšími bankérmi a biznismenmi na jednej strane a vládou na druhej, je podľa niektorých analytikov nebezpečnejší ako skutočná vojna na Kaukaze. V každom prípade ide o väčšie sumy peňazí a predovšetkým, o faktickú moc v krajine.
Schôdzka bankárov s prezidentom v Kremli je už dnes nazývaná historickou. O čom spolu predstavitelia finančného kapitálu a oficiálnej moci hovorili, zostane ešte dlho tajomstvom. Isté je len to, že tentoraz sa pozornosť nesústredila ani na bankový systém, ani na finančné operácie, ale na rozdelenie politického vplyvu.
Rozhovor bol vedený v neobvykle dôvernej atmosfére - za Kremeľ bol pri stole okrem prezidenta len jeho dôverník, osobný priateľ a šéf prezidentskej administratívy Valentín Jumašev. Na otázky dotieravej tlače o obsahu besedy Jeľcin s úsmevom odpovedal: "V poslednom čase sa bankári začali hádať s vládou. Musel som sa do tohto sporu vložiť. A bankári mi potvrdili, že vždycky podporovali prezidenta a budú ho podporovať. Vojna bánk s kabinetom sa skončila".
Zdá sa, že bankári taktiež dosiahli čiastočný úspech. Posledný raz sa s prezidentom stretli pred rokom a pol, potom, keď sa na podobne utajenej schôdzke rozhodli, že časť svojho bohatstva vynaložia na víťazstvo Borisa Jeľcina v prezidentských voľbách a zaviažu si armádu kremeľských úradníkov minimálne do roku 2000, kedy na trón nastúpi nový vládca. O tom, kto ním bude, sa opäť nebude rozhodovať pri volebných urnách, ale v tých najvyšších a najbohatších kruhoch. Nie bezdôvodne začali zvyšky demokratov upozorňovať na nebezpečenstvo vzniku klasickej oligarchie v Rusku.
Teraz majú bankári šancu opäť sa stať neoddeliteľnou súčasťou Kremľa. Nebudú už len veľmi bohatí, ale aj veľmi vplyvní a pravdepodobne získajú prístup k uchu hlavy štátu. Aj keď na ich prosbu usporiadať pravidelný okrúhly stôl "strategického plánovania", ako besedy bankári chcú nazvať, prezident zareagoval zatiaľ vlažne, definitívne nebolo nič zamietnuté.
Jeľcin neskrýval, že najviac je znepokojený súbojom medzi bankármi a dvomi mladými prvými vicepremiérmi Anatolijom Čubajsom a Borisom Nemcovom. Práve Čubajs je autorom myšlienky oddeliť moc od kapitálu. Zlé jazyky tvrdia, že ho k tejto stratégii vedú osobné ciele. Chce totiž byť tým jediným spojivom medzi kapitálom (patrí medzi najbohatších mužov Ruska) a politickou mocou (ako prvý vicepremiér a osobný priateľ prezidentovej dcéry Tatiany má zásadný vplyv na väčšinu rozhodnutí Kremľa). Pravdepodobne nie je náhoda, že práve deň pred pamätnou schôdzkou v Kremli sa v tlači objavili správy o príprave atentátu na Anatolija Čubajsa. Vicepremiérovi pridelili špeciálnu ochranu.
Moc znamená peniaze a naopak. Bankári sú znepokojení zvýhodňovaním tých finančných kruhov, ktoré majú prístup do kremeľských kancelárií a spojením Čubajsa s vybranými finančnými kruhmi. Požadujú rovnoprávnosť predovšetkým pri veľkých privatizačných aukciách, ktoré sa v nedávnej minulosti stali pôvodom verejných finančných škandálov. Smolu majú tí, ktorých nepozvali na pondelňajšiu schôdzku. Takže rovnoprávnosť sa bude dotýkať určite len vyvolených. V Rusku sa zjavne skončila éra, kedy sa biznis sústredil len na zarábanie peňazí. Teraz sa bez politickej moci a vplyvu na najvyšších miestach už neobíde. V súčasnosti ide o to, aké budú pravidlá tejto veľkej a neuveriteľne ziskovej hry.