Tietmeyera, v ktorých sa vyjadril o možnom skorom zvýšení nemeckých úrokových sadzieb - teda ešte predtým, ako EÚ rozhodne, ktorá krajina bude participovať na vytvorení novej meny 1. januára 1999. Po rozhodnutí EÚ sa totiž výrazne zúži priestor pre manévrovanie Bundesbanky so sadzbami. K rastu sadzieb zrejme dôjde ešte pred májom 1998. Na európskych trhoch sa v pondelok dolár uzatvoril na 1,7605 DEM, čo predstavuje pokles z piatkových 1,7715 DEM. Voči jenu poklesol z piatkových 121 JPY na 120,20 JPY.
Nemecká marka bola podporená správami o augustovom mesačnom raste nemeckých veľkoobchodných cien o 0,7 % (medziročný rast o 3,3 %). Tieto údaje vysoko prevýšili očakávania analytikov, a sú ďalším argumentom v prospech zvyšovania nemeckých sadzieb. Obchodníci očakávali ďalšie pokračovanie predajov americkej meny, ktoré stlačia dolár ešte nižšie. Avšak očakávané zverejnenie údajov o inflácii a o priemyselnej produkcii v USA by mohlo byť vážnym dôvodom pre zvýšenie amerických úrokových sadzieb a súčasne podporou pre dolár. Vyššie sadzby totiž spôsobujú rast dopytu po investíciách denominovaných v americkej mene.
Dolár tiež poklesol voči jenu, zasiahnutý správami, že obchodné napätie medzi USA a Japonskom sa môže počas stretnutia ministrov financií a predstaviteľov centrálnych bánk hlavných priemyselných krajín sveta v Hongkongu (20. septembra) výrazne zintenzívniť.
V utorok dolár voči marke vzrástol po vyjadreniach predstaviteľov Bundesbanky, ktorí vylúčili skoré zvyšovanie nemeckých úrokových sadzieb. Voči jenu vzrástol dolár vďaka pokračujúcim signálom malátnosti japonskej ekonomiky.
Na dolár mali podporný vplyv aj vyhlásenia člena vedenia Bundesbanky Franza-Christopha Zeitlera, ktorý povedal, že Bundesbanka je veľmi znepokojená tempom znehodnocovania marky. Zdôraznil však, že kurz na úrovni 2,0 DEM nevyvolá automatické zvýšenie sadzieb.
Dolár negatívne zasiahli aj varovania veľkých amerických nadnárodných korporácií, že posilnenie doláru by spôsobilo pokles príjmov z exportu. Doláru však mierne pomohol rast akciového indexu Dow Jones o 174,78 bodu na 7895,92 bodu.
Dolár bol v stredu podporený vyhláseniami ministra financií USA Roberta Rubina, ktorý utlmil obavy zo zhoršujúcich sa obchodných vzťahov medzi Japonskom a USA. Po Rubinových slovách vzrástol dolár voči marke aj jenu. Keď však Japonsko zverejnilo značný obchodný prebytok, dolár voči jenu oslabil. Obchodný prebytok Japonska vzrástol v auguste medziročne o 113,6 % na 742,06 mld. JPY, čo vysoko prevýšilo analytikmi očakávaných 600 mld JPY.
Na začiatku štvrtkového obchodovania sa dolár voči jenu takmer nezmenil. Obchodníci sa neodvažovali využiť slabosť japonskej ekonomiky na jeho podporu pred víkendovým zasadnutím krajín G7. V piatok dolár voči jenu vzrástol po vyhláseniach predstaviteľov USA, že na víkendovom stretnutí krajín G7 neplánujú vyvíjať tlak na Japonsko, aby zredukovalo svoj obchodný prebytok. Voči marke však poklesol vďaka správam, že Nemecko plánuje pomerne skoro po víkendovom stretnutí krajín G7 zvýšiť úrokové sadzby. Aktivita investorov bola veľmi nízka, nakoľko väčšina investorov sa rozhodla vyčkať na výsledky víkendového zasadnutia krajín G7 v Hongkongu.