BRATISLAVA (SITA) - Južná Ázia sa v priebehu nasledujúcich 25 rokov stane s najväčšou pravdepodobnosťou veľmi silným regiónom v rámci globálneho obchodného systému. Uvádza sa to v novej správe Svetovej banky, nazvanej "Integrácia južnej Ázie do svetovej ekonomiky". V správe sú uvedené prognózy, že daný región by mal v období do roku 2020 zaznamenať najväčší rast exportu na svete - na čele s Indiou. Južná Ázia je naďalej regiónom, ktorý je najmenej integrovaný do svetovej ekonomiky. Rýchlejšia integrácia pomôže regiónu zrýchliť mieru ekonomického rastu a značne obmedziť chudobu. Všetko však závisí od schopnosti krajín južnej Ázie implementovať rozsiahle ekonomické reformy a liberalizovať obchod. V prípade úspešnosti reforiem by mal región do roku 2005 zaznamenať veľmi rýchly rast exportu, pričom India by mala dosiahnuť 12-percentný ročný rast - najvyšší na svete.
Napriek týmto údajom majú krajiny južnej Ázie naďalej najvyššie clá na svete a oveľa viac kvantitatívnych reštrikcií ako väčšina iných regiónov. Niektoré regióny, ako napr. poľnohospodársky a spotrebiteľský v Indii, ostali vo väčšine prípadov nedotknuté liberalizáciou. Export na osobu je päťnásobne nižší ako v iných rozvojových krajinách. Podiel južnej Ázie na svetovom obchode je iba 1 %, kým podiel Číny je 4 %. Vnútroregionálny obchod je stále veľmi minimálny, pričom predstavuje 4 % celkového obchodu.
Prílev investičného kapitálu do južnej Ázie je v porovnaní s inými regiónmi taktiež veľmi nízky. Prílev súkromného kapitálu v 90-tych rokoch prudko vzrástol, avšak do roku 1996 jeho podiel na čistom príleve súkromného kapitálu do rozvojových krajín predstavoval 4,3 % (pokles z úrovne 7,6 % v 80-tych rokoch). Priame zahraničné investície boli v minulom roku 0,5 % regionálneho HNP, kým vo východnej Ázií 4,2 % a v iných rozvojových regiónoch 1,9 %.
Južná Ázia je naďalej regiónom s vysokým podielom chudoby a najvyšším počtom obyvateľov žijúcich pod hranicou životného minima. Úspešné znižovanie chudoby závisí od rýchlosti ekonomického rastu, ktorý môže byť priaznivo ovplyvňovaný integráciou do svetovej ekonomiky. V správe sa zdôrazňuje, že Južná Ázia má dobré šance pre zrýchlenie integrácie a rastu. Kombinácia priaznivých vplyvov (podporné externé faktory, implementácia Uruguajského kola GATT, zrušenie dohody Multifibre Agreement a zvýšenie regionálnej kooperácie) by mala výrazne prispieť k urýcheniu ekonomického rastu. Aby však región mohol využiť tieto priaznivé faktory, vyžaduje sa zrýchlenie procesu liberalizácie a zvýšenie vonkajšej orientovanosti jednotlivých ekonomík, čo by malo prilákať zahraničný kapitál do exportných sektorov.