BRATISLAVA (SITA) - Rýchly rast čínskej ekonomiky sa podľa správy Svetovej banky podarí udržať aj v nasledujúcom storočí. Štvornásobná expanzia čínskej ekonomiky v uplynulých 15 rokoch zbavila 200 miliónov Číňanov absolútnej chudoby. Správa pod názvom "Čína 2020: Rozvojové ciele v novom storočí" poskytuje najaktuálnejšie predpovede čínskeho rozvoja. Podrobne opisuje hlavné problémy, ktoré ohrozujú ekonomický rozvoj krajiny a kontinuitu procesu. Uvádza tiež hlavné ciele: dokončenie prechodu na trhové hospodárstvo, vytvorenie konkurenčného prostredia za existencie silného sociálneho systému, zabezpečenie potravín obyvateľom, ochrana prírodného prostredia a integrácia do svetovej ekonomiky.
Do roku 2020 má krajina veľké šance udržať si rýchly ekonomický rast, ak bude stavať na svojich silných stránkach, medzi ktoré nepochybne patrí relatívna stabilita, vysoká miera úspor, pragmatické reformy, podpora zo strany krajanov žijúcich v zahraničí, a rastúca administratívna kapacita.
Sila čínskej ekonomiky v uplynulých dvoch dekádach nie je zárukou, že Čína bude pokračovať v silnom raste aj v budúcnosti. Podľa slov Jeana-Michela Severina, vice-prezidenta oddelenia banky pre východnú Áziu a pacifickú oblasť, je nevyhnutné vykonať mnohé rozhodnutia s cieľom zmeny úlohy štátu a úspešného dončenia prechodu od príkazovej k trhovej ekonomike.
Správa Svetovej banky poskytuje dve vízie čínskej ekonomiky v roku 2020, predstavujúce dva extrémy. Jedna vízia predstavuje ťažkopádnu ekonomiku topiacu sa vo vlastných problémoch, kým druhá modernú, životaschopnú a adaptabilnú ekonomiku. To, ku ktorému z týchto extrémov sa Čína priblíži, bude závisieť od jej schopnosti udržať si súčasné tempo reforiem. Doteraz si čínski predstavitelia zvolili cestu aktívneho uskutočňovania reforiem, pričom zahraniční analytici veria, že tento stav sa zachová. Čína si udrží do roku 2020 ekonomický rast splnením troch hlavných navzájom súvisiacich podmienok. Prvou je podpora šírenia trhových síl, predovšetkým prostredníctvom štátnych podnikov, finančného systému a reforiem pracovného trhu, potom prehĺbenie integrácie so svetovou ekonomikou prostredníctvom zníženia dovozných bariér, zvýšenia transparentnosti a prognózovateľnosti obchodného režimu, a postupnej integrácie s medzinárodnými finančnými trhmi. Poslednou je presmerovanie úsilia vlády smerom k zvýšeniu podpory trhu, vytvorením právnych, sociálnych, fyzických, inštitucionálnych a environmentálnych podmienok pre rýchly a udržateľný rast.
Sledovaním týchto politík dosiahne Čína rýchly rast a do roku 2020 eliminuje chudobu - zvlášť, ak budú výsledky ekonomického rozvoja rovnomerne rozdelené medzi mestské a vidiecke oblasti a medzi jednotlivé provincie. "Čím bude krajina bohatšia, tým bude jej príroda čistejšia," uvádza sa v správe. Hoci vodné zdroje a ovzdušie krajiny patria medzi najviac znečistené na svete, pokračujúce reformy environmentálnych politík by mali zabezpečiť čistejšie prostredie pre budúce generácie.
Správa obsahuje taktiež šesť dodatkov, podrobne sa zaoberajúcich dôchodkovou reformou, ochranou a zlepšením prírodného prostredia v krajine, financovaním zdravotníckej starostlivosti, odstránením prílišnej nerovnováhy vo výške príjmov medzi obyvateľmi, zabezpečením nezávadných potravín a dosiahnutím integrácie so svetovou ekonomikou.
V dodatkoch sa uvádzajú návrhy spôsobov účinnejšieho dosiahnutia cieľov v uvedených šiestich oblastiach. V prípade úspechu sa pätina ľudstva zbaví chudoby a bude sa môcť pochváliť najvýraznejšou ekonomickou transformáciou v celej histórii sveta.