Banícke mesto Leninsk-Kuzneckij so 140 000 obyvateľmi je v rukách mafie. Do štátnych štruktúr v celom Rusku prenikajú kriminálne živly, krajine vládne organizovaný zločin - panika sprevádzaná podobnými výkrikmi zavládla nielen medzi politickou elitou, ale aj v prokuratúre a polícii po tom, ako v pondelok v Kremli ruský prezident Boris Jeľcin takmer kričal na ministra vnútra Anatolija Kulikova: "Je to aj vaša vina, že sa k moci v oblastiach dostávajú banditi". Škandál okolo sibírskeho priemyselného centra Leninsk-Kuzneckij, zdá sa, začal novú etapu boja medzi jednotlivými skupinami súperiacimi o moc.
Starostom mesta sa nedávno stal v celej oblasti známy Gennadij Kaňjachin, majiteľ mnohých obchodov, najväčších trhovísk a benzínových staníc. Jeho predvolebná kampaň zodpovedala veľkosti bankových účtov, ktorými Kaňjachin disponuje. Navyše, za peniaze sa dá kúpiť všetko, teda aj hlasy voličov. Kaňjachin sa teda stal miestnym vládcom, starostom mesta. Všetci, ktorí mu dali svoj hlas, vedeli, že bol tri razy súdený. Za krádež, za podvody a za útek z vyšetrovacej väzby. Keď v novinách Izvestija vyšiel prvý článok obviňujúci Kaňjachina, že vládne čisto kriminálnymi metódami a pripútal k sebe miestnu mafiu, že si objednáva vraždy nepohodlných konkurentov, noviny na príkaz starostu zmizli zo stánkov v celom meste. Ľudia si ich potajomky kopírovali a predávali ako tajné protištátne letáky.
Všetci vedeli, kto je Kaňjachin, okrem prezidenta: "Prečo ste ma včas neinformovali," kričal v pondelok Jeľcin na ministra vnútra a zlostne krčil čelo. Kulikov odpovedal protiútokom. Pokojne oznámil hlave štátu, že sa nedeje nič nezvyčajné, pretože v mnohých ďalších oblastiach Ruskej federácie sa k moci rovnako dostáva miestna mafia. Potom vytiahol z aktovky zoznam 50 poslancov na rôznej úrovni, ktorí sa dostali do konfliktu so zákonom. Hrdo oznámil, že už bola odhalená kriminálna organizácia poslanca Morozova, ktorý "vyčíňal" v meste Zlatoústie. Zadržali už 17 ľudí.
O kriminalizácii moci v Rusku bolo popísaných už mnoho novinových strán. Nepochybne bohatá mafia využíva svoje neobmedzené finančné zdroje aj na to, aby získala a upevnila svoj politický vplyv. Problém tkvie v tom, že zo spojenia s organizovanými bandami sú obviňovaní nielen starostovia provinčných miest, ale aj politici najvyššej úrovne. Ruské noviny nie raz označili tajomníka Bezpečnostnej rady Borisa Berezovského za "otca ruskej mafie", obvinili prvého vicepremiéra vlády Anatolija Čubajsa z nelegálnych príjmov plynúcich z podivuhodných zdrojov. Útoky na jednotlivých politikov je potrebné hodnotiť podľa toho, ktoré noviny ofenzívu začali. Ruská tlač je totiž dokonale rozdelená medzi jednotlivé záujmové skupiny, ktoré sa navzájom obviňujú z tých najhorších hriechov. Izvestija, denník ktorý zaútočil na starostu Kaňjachina, patrí veľkej banke ONEXIMBANK, známej svojimi blízkymi vzťahmi práve s Čubajsom. Či tentoraz novinári úprimne chceli, ako povedal prezident, "s nasadením vlastného života" odhaliť pravdu, či sledovali iné "vyššie" záujmy, nie je zatiaľ jasné.
Autor: PRE SME - agentúra Epicentrum