MARTIN (TASR) - Životom a dielom slovenských národovcov, predstaviteľov rodu Štefanovičovcov sa zaoberali účastníci seminára Štefanovičovci v slovenskej kultúre, ktorý sa včera uskutočnil v Martine. S referátmi vystúpili poprední historici literatúry a genealógovia.
Prvým významným členom rodu bol Samuel Dobroslav Štefanovič (1822-1910). Ako uviedol genealóg Zdenko Ďuriška, bol popredným predstaviteľom generácie štúrovcov. Aktívne sa zapojil do povstania v rokoch 1848/1849. Je spomínaný ako prvý a posledný slovenský dobrovoľnícky kapitán. Bol jedným z iniciátorov memorandového zhromaždenia v roku 1861, pôsobil ako mešťanosta v Krupine a Zvolene a krátky čas bol aj úradníkom v Budapešti. Bol známy nekonformnými názormi, ktoré sa snažil prezentovať vo vlastnom časopise Svetlo. Jeho syn Miloš Štefanovič (1854-1904) patril medzi rozhľadených slovenských politikov. Vyštudoval právo v Bratislave, kde často obhajoval v národnostných a tlačových procesoch predstaviteľov slovenského národného života. Rovnako hájil právo rumunských národovcov a presadzoval myšlienku slovanskej vzájomnosti. Ku koncu svojho života pôsobil ako správca Tatrabanky v Martine.
Medzi osobnosti rodu patrí aj knihovníčka Mária Štefanovičová, rodená Bendová (1905-1976). Bola manželkou najmladšieho Milošovho syna Vladimíra a patrila medzi zakladateľov slovenského knihovníctva. Tento odbor prednášala aj na katedre knihovníctva Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Je matkou poprednej slovenskej archeologičky, univerzitnej profesorky Tatiany Štefanovičovej.