e Čierneho mora. Aj keď si vojaci už týždeň balia svoje veci, definitívne sa rozhodne o odchode Rusov až na jesennom summite Spoločenstva nezávislých štátov.
Abcházska misia, na rozdiel od iných podobne vydarených akcií, stála Rusko "len" 50 životov jeho vojakov. Zato jeden rok ochudobnil ruskú štátnu pokladňu o 150 miliárd rubľov. Výsledkom je de facto od Gruzínska oddelené, zbedačené Abcházsko, žijúce už 5 rokov v takmer ekonomickej blokáde a desaťtisícky gruzínskych utečencov, ktorí sa nemôžu vrátiť do svojich domovov. Abcházske aj gruzínske vedenie upozorňujú Moskvu, že pokiaľ sa nezačne zaoberať len mierotvornou misiou a neprestane sa starať predovšetkým o svoje strategické záujmy v Zakaukazsku, budú sa musieť obísť bez ruských vojakov. Vojna je na spadnutie.
Ani na severnom Kaukaze sa Moskve nevedie lepšie. V posledných dňoch sa znovu začalo hromadne vraždiť na pomedzí Severného Osetka a Ingušska. Minulý týždeň Oseti spálili vagóny, kde žijú ingušskí utečenci, deň potom sa v oblasti strieľalo a výsledkom bolo niekoľko mŕtvych na obidvoch stranách. Prezident Ingušska Ruslan Aušev žiada Moskvu, aby zaviedla poriadok. V opačnom prípade sa znepriatelené strany medzi sebou vraj dohodnú bez ruských sprostredkovateľov. Ako také "rokovanie" dopadne, je jasné. Hlavné slovo pri ňom bude mať samopal.
Susedné Čečensko, kde sa tisícky mladých mužov so samopalmi zúfalo tešia na prvú príležitosť zasa si zastrieľať, sa rozhodne za stabilný faktor v oblasti nedá považovať.
Ako v Abcházsku, tak aj na severnom Kaukaze sa v posledných týždňoch stále silnejšie ozývajú hlasy, ktoré navrhujú obísť sa bez ruskej vojenskej "mierotvornej" pomoci, pri ktorej je poriadok zavádzaný predovšetkým s pomocou bombardérov a zákulisných intríg. Abcházsky prezident Vladislav Ardzinba myšlienku sformuloval viac ako jasne: "Akonáhle Rusi odídu, naše jednotky sa rozmiestnia na hranici s Gruzínskom. Najlepším mierotvorcom by boli spojené kaukazské mierotvorné vojská." A tak teraz znova ožíva stará idea spojenia islamských kaukazských republík, vytvorenie Konfederácie kaukazských národov, ktorá by zjednotila malé, ale bojovné a dobre vyzbrojené štáty.
Teraz je ťažké byť mierotvorcom tam, kde sú Rusi považovaní za okupantov. Preto najrozumnejšie znie dávna prosba najskúsenejšieho kaukazského diplomata, gruzínskeho prezidenta Eduarda Ševardnadzeho. Ten by Rusov s veľkou radosťou vymenil za mierotvorcov OSN.
Autor: PRE SME - Petra Procházková, Agentúra Epicentrum