"Letné divadlo" v Bonne - spory o armádu z povolania
V Bonne tomu hovoria "letné divadlo". Každoročne sa opakuje, samozrejme, s iným dejom. Tentoraz sa o predstavenie postarala najmenšia zo strán bonnskej vládnej koalície - slobodní demokrati (FDP). Päť krajinských organizácií strany, ktorá má spolu v ...
V Bonne tomu hovoria "letné divadlo". Každoročne sa opakuje, samozrejme, s iným dejom. Tentoraz sa o predstavenie postarala najmenšia zo strán bonnskej vládnej koalície - slobodní demokrati (FDP). Päť krajinských organizácií strany, ktorá má spolu v spolkovej republike 76 000 členov, požaduje, aby prebehlo vnútrostranícke hlasovanie členov, či má byť zrušená spolková armáda a nahradená armádou vojakov z povolania. Súčasne má byť umožnený väčší prístup žien do armády.
Pokiaľ ide o ženy v armáde, tak by musel - ak by návrh slobodných demokratov mal byť realizovaný - zrušený najskôr článok 12 spolkovej ústavy, ktorý stanovuje, že ženy nemôžu slúžiť pri bojových útvaroch. Môžu pracovať len vo vojenskom zdravotníctve a vo vojenských hudobných zboroch. Je ich tam teraz asi 2500. Úplná väčšina z nich je v zdravotníctve a pred troma rokmi získala prvá žena dokonca hodnosť generála zdravotnej služby. Ako koaličný partner slobodných demokratov, kresťanskí demokrati CDU, tak opoziční sociálni demokrati SPD však už signalizovali, že zmenu ústavy odmietajú. A pretože každá zmena ústavy vyžaduje v spolkovom sneme schválenie dvojtretinovej väčšiny, tak je už teraz jasné, že tento návrh FDP rozhodne neprejde.
Zdá sa však, že ani druhý, istotne závažnejší podnet na zriadenie nemeckej armády z povolania, nezíska sympatie ani u koaličného partnera CDU, ani u sociálnych demokratov. Spolkový kancelár Helmut Kohl sa ozval už zo svojej dovolenky v St. Gilgene v Rakúsku. "So mnou k zrušeniu brannej povinnosti nedôjde," vyhlásil Kohl jednoznačne. Spolkový minister obrany Volker Rühe sa dôrazne proti návrhu slobodných demokratov ohradil a dokonca nevylúčil stroskotanie koalície, keby slobodní demokrati trvali na svojom. Rüheho však miernil predseda poslaneckej frakcie CDU-CSU v spolkovom sneme Wolfgang Schäuble. Podľa neho nie je otázka nahradenia terajšej spolkovej armády armádou z povolania aktuálna a preto nemôže byť ani dôvodom pre zrušenie koaličných dohôd so slobodnými demokratmi. Tiež väčšina členov vedenia slobodných demokratov - začínajúc predsedom FDP Wolfgangom Gerhardtom cez čestného predsedu a bývalého ministra zahraničných vecí Hans-Dietricha Genschera po spolkového ministra zahraničných vecí Klausa Kinkela, plán na premenu spolkovej armády na armádu z povolania nepodporuje. Podľa Kinkela by armáda z povolania, ktorá by mala mať nanajvýš 250 000 príslušníkov, nebola schopná plniť záväzky, ku ktorým sa spolková republika voči svojim spojencom v NATO a Európskej únii zaviazala. Podľa Kinkela sa pri hlasovaní väčšina členov FDP vysloví proti armáde z povolania. Avšak na druhej strane niekoľko vplyvných politikov FDP myšlienku premeny spolkovej armády na armádu z povolania podporuje. Tak predseda najväčšej krajinskej organizácie FDP v Severnom Rýnsku-Vestfálsku a bývalý spolkový minister hospodárstva Jürgen Möllemann uvádzajú ako príklad Francúzsko a Holandsko, kde chcú prikročiť k vybudovaniu armády z povolania a Veľkú Britániu a USA, kde armády už väčšinou z vojakov z povolania existujú.
Hlasovanie bude do 13. novembra. Už 15. novembra má byť známy výsledok a v pondelok 17. novembra s ním bude oboznámené predsedníctvo FDP. Ale, ako zdôrazňujú v Bonne, jeho výsledkom viazané vedenie slobodných demokratov nebude. Nech už dopadne akokoľvek.