Hrádze na Dnepri najnebezpečnejšie na svete

Hrádze na ukrajinskej časti Dnepra spolu s jadrovou elektrárňou v Záporoží, ktoré sa nachádzajú pod úrovňou možnej povodňovej vlny, sú podľa niektorých vedcov asi najnebezpečnejším miestom na svete. Koncom roka 1995 sa v niektorých novinách objavila ...

Hrádze na ukrajinskej časti Dnepra spolu s jadrovou elektrárňou v Záporoží, ktoré sa nachádzajú pod úrovňou možnej povodňovej vlny, sú podľa niektorých vedcov asi najnebezpečnejším miestom na svete. Koncom roka 1995 sa v niektorých novinách objavila údajne supertajná analýza o kaskáde umelých nádrží a priehrad, ba aj o dôsledkoch ich prípadného pretrhnutia. Dokument mal byť dielom skupiny domácich a zahraničných nezávislých odborníkov. Dneperská priehradná kaskáda je produktom bláznivého nápadu stalinského vedenia, ktoré v 30. rokoch začalo snívať o mamuťom vojensko-strategickom komplexe. V prípade napadnutia Sovietskeho zväzu sa povodie Dnepra malo umelo zmeniť na rozsiahle ílové močiare a nepriateľ by sa tak nedokázal dostať po súši k dôležitým priemyselným centrám. Celá kaskáda stála sovietsku pokladnicu neuveriteľné 2 bilióny USD. Odborníci tvrdia, že pri stavbe všetkých vodných diel sa o nejakej technologickej bezpečnosti nesmelo vôbec hovoriť. Povodeň by však ešte nebola to najhoršie. Na brehu najväčšej umelej vodnej nádrže na svete, tzv. Kachovského mora, však bola postavená najväčšia atómová elektráreň na planéte. Každý z reaktorov obsahuje 90 ton vysoko rádioaktívneho materiálu. Projekt na stavbu Záporožskej atómovej elektrárne vznikol v roku 1984 a vtedy boli ešte informácie o dneperskej kaskáde utajované. K havárii svetového významu by stačilo aj pretrhnutie troch hrádzí. V takom prípade by jadrová elektráreň bola zmietnutá, výbuch by vraj šesť ráz prekonal atómovú explóziu v Hirošime a 100 ráz černobyľskú haváriu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kritickým bodom celého komplexu je Kyjevská nádrž. Na jej dne leží 500 miliónov ton rádioaktívneho ílu ako dôsledok černobyľskej havárie. Najväčší pesimisti zahrnujú do svojich katastrofických predpovedí práve pretrhnutie tejto priehrady. Nielenže by zmizol z povrchu planéty Kyjev, ale rádioaktívna voda by na svojej ceste spláchla aj milióny ton chlóru, ropy, síry, soľných kyselín a ďalších chemikálií. Táto vlna by ničila ďalšie priehrady stojace jej v ceste. Dosiahla by rýchlo Záporožie aj s jeho atómovou elektrárňou a situácia by zrazu prestala zaujímať len Ukrajincov. Voda by sa cez Odesu nahrnula do Čierneho mora a ďalej by postup všeobecnej skazy mierne spomalil tempo. Pokojne by sa cez Bospor rozšírila do Stredozemného mora, potom Suezským prieplavom do Indického a cez Gibraltár do Atlantického oceána.

SkryťVypnúť reklamu

Jedinou možnosťou, ako sa hrozby, ktorá sa týka celej planéty, zbaviť, je zničiť kaskádu skôr, ako ona zničí nás. Odborníci už vypracovali "záchranný" plán a začať by sa vraj malo zasýpaním Kyjevskej nádrže. Na druhej strane by priehrady boli tým najideálnejším objektom pre rozhnevaných teroristov, ktorí by sa chceli naraz pomstiť niekoľko miliónom ľudí. Ustrážiť celú oblasť je prakticky nemožné.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 16 282
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 465
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 198
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 159
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 766
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 715
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 681
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 936
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu