Vodiči by sa mali vyhýbať nemeckým diaľniciam v sobotu a v nedeľu doobeda. Teraz v letných mesiacoch sa takmer každý víkend v niektorej zo spolkových krajín končia alebo začínajú letné prázdniny, veľké továrne mávajú dovolenky, a tak diaľnice sú preplnené. Zápchy dlhé až 80 km nie sú žiadnou vzácnosťou. Tankovať pri benzínových čerpadlách na diaľniciach sa nevypláca, lebo liter benzínu je tam najmenej o štyri fennigy drahší než v obci alebo mestečku len niekoľko kilometrov od diaľnice. Krátky výjazd z magistrály sa teda vyplatí.
Z miesta dovolenky možno celkom výhodne cestovať železnicou. Stojí za to poinformovať sa na staniciach o zľavách. Už na tri osoby sa vzťahuje zľava ako na skupinu. Veľmi výhodný je najmä víkendový výlet vlakom. Ten, kto vycestuje v sobotu a vráti sa do nedeľnej polnoci, môže ísť za 35 mariek na ktorékoľvek miesto v Nemecku - avšak len osobnými a "spešnými" vlakmi. No cena 35 mariek sa vzťahuje nielen na jednu osobu, ale za túto sumu môže cestovať dokonca až päť osôb - jednotlivec prakticky za sedem mariek tam a späť. Aj v mestskej doprave existuje množstvo zliav. Napríklad celodenný cestovný lístok je lacnejší než trebárs cena za tri lístky električkou. Takmer všetky dopravné podniky majú aj skupinové lístky. Nocľah je podstatne lacnejší v menších mestách a dedinách. V mestečkách možno prespať v čistých a oproti metropolám lacnejších hostincoch alebo vôbec najlacnejšie - na privátoch. Samozrejme, nocľah v hoteloch v Mníchove, Frankfurte či Stuttgarte je pre bežného turistu síce dostupný, ale zbytočne drahý. To isté platí o turistických oblastiach na pobreží Severného a Baltského mora a v Schwarzwalde na juhozápade Nemecka či v alpských strediskách ako Berchtesgaden alebo Garmisch Partenkirchen. Milovníci divadiel si počas letnej dovolenky v Nemecku veru na svoje neprídu. Väčšina divadiel má totiž letné prázdniny. Výnimku tvoria zhruba od polovice augusta veľkomestá na severe krajiny - Hamburg, Berlín, Hannover, Kiele. Tam sa už školské prázdniny končia a divadlá začínajú hrať. Avšak na mnohých miestach - i v menších kúpeľoch - sa konajú letné divadelné festivaly a koncertné večery. Cenovo sú väčšinou prístupné. V múzeách, zámkoch a na hradoch sa len veľmi zriedka neplatí vstupné. Závisí to od toho, ako sú ten-ktorý zámok či pamiatka známe, vstupenky bývajú väčšinou pomerne drahé. Netreba zabúdať, že množstvo múzeí má v pondelok zatvorené, čo sa však počas sezóny netýka zámkov a hradov. Aj v týchto prípadoch sa odporúča zakúpenie skupinových - lacnejších - vstupeniek.
Vo východných spolkových krajinách, teda na území bývalej NDR, je väčšina cien, či už za nocľah, jedlo v reštaurácii alebo za potraviny v obchodoch a pod., stále o čosi nižšia než na západe Nemecka. To však dnes už neplatí pre také veľkomestá, ako Drážďany, Lipsko a ďalšie. Rovnako aj turistické oblasti - pobrežie Baltského mora či ostrov Rujana - sa cenovo už prakticky od západných spolkových krajín nijako nelíšia.