"Dr. Scharfsinn", ako trocha uštipačne nazývajú niektorí poslanci sociálnej demokracie predsedu svojej frakcie v Spolkovom sneme Rudolfa Scharpinga, vyvolal koncom minulého roka opäť diskusiu na nemeckej politickej scéne. Navrhol totiž, aby sa početný stav spolkovej armády znížil z terajších 340 tisíc na 300 tisíc mužov. Súčasne by sa mala skrátiť vojenská základná služba z desiatich na šesť mesiacov.
Len niekoľko hodín potom, čo Scharping svoj návrh uverejnil, sa k nemu vyjadril hovorca spolkového ministerstva obrany, ktorý ho ostro odmietol. Jeho uskutočnenie by podľa neho prakticky znamenalo zrušenie vojenskej základnej služby a viedlo by k likvidácii bundeswehru ako spoľahlivého partnera spojencov. A nielen to. Narušila by sa rovnováha v NATO a ohrozilo by to i prítomnosť amerických vojsk v Európe. USA by nevideli nutnosť ponechať na kontinente 100 tisíc svojich vojakov, keby niektorý z členov paktu svojvoľne znižoval stav svojej armády. Wichter napokon označil Scharpingove návrhy za nezodpovedné a ľahkomyseľné, ktoré by vo svojich dôsledkoch mohli znamenať rozbitie nemeckej armády ako takej. Nepriamo, aj keď kriticky podporil Scharpingov návrh vojenský expert poslaneckej frakcie slobodných demokratov Jürgen Koppelin. Ten išiel dokonca ešte ďalej ako Scharping. Podľa neho by FDP, ktorá je členom vládnej koalície v Bonne, privítala, keby v Nemecku vznikla armáda zložená z dobrovoľníkov. Aj mládežnícka organizácia tejto strany Mladí liberáli podporila Scharpingov návrh, ale vyslovila sa proti skráteniu základnej služby na šesť mesiacov. To je podľa ich názoru nezmysel, pretože za taký krátky čas nemožno brancov účinne vycvičiť.
Koppelin však našiel oponenta medzi členmi vlastnej poslaneckej frakcie. Poslanec Nolting jednoznačne odmietol návrh znížiť počet príslušníkov armády o 40 tisíc mužov. Tvrdí, že návrh prichádza úplne nevhod. Predovšetkým preto, lebo každý, kto sa brannou tematikou v Nemecku zaoberá, vie, že bundeswehr sa v súčasnosti reorganizuje. Prichádzať v tomto okamihu s novými, nepremyslenými návrhmi, znamená mariť túto reorganizáciu. A pokiaľ by išlo o zníženie stavu armády, najvhodnejšie by bolo, aby v budúcnosti vznikla dobre vycvičená armáda, zložená z dobrovoľníkov, ktorá by mala 250 tisíc príslušníkov.
Kriticky sa k Scharpingovmu návrhu však vyslovil aj predseda SPD a sársky ministerský predseda Oskar Lafontaine. Po zasadnutí predsedníctva strany v Bonne označil návrh za predčasný. "Každé zníženie stavu spolkovej armády sa musí koordinovať so spojencami," vyhlásil. Otázky spolkovej armády chcú sociálni demokrati prerokovať na tohtoročnom zjazde strany k zahraničnopolitickým otázkam. Lafontaine s obavou poznamenal, že Scharpingov návrh by mohol vzbudiť neľúbosť európskych spojencov Bonnu. Po kritike väčšiny členov predsedníctva SPD potom Scharping svoje návrhy na reformu nemeckej armády akosi relativizoval. Nejde mu vraj o to, aby to, čo navrhuje, sa uskutočnilo ihneď, ale neskôr, do roku 2010.