BRATISLAVA – Správna rada Asociácie športových klubov Inter Slovnaft Bratislava odobrila plány vedenia futbalového klubu na rekonštrukciu existujúceho štadióna, avšak bez tartanovej dráhy. Megalomanské plány a nečitateľné záujmy skupinky interistických futbalových funkcionárov-obchodníkov dostali zelenú. Bez ohľadu na celospoločenské potreby, bez ohľadu na to, že na tartanovej dráhe na Pasienkoch sa každý rok uskutočňoval renomovaný atletický míting, zaradený do prestížneho seriálu IAAF Grand Prix. Mimochodom, ako jediný v krajinách východnej Európy. Na všemocných bossov z Pasienkov, ktorí sa rozhodli pre „anglický strih“ nového štadióna, nezapôsobili apely verejnosti a úplne prehliadli výzvy autorít – ministra školstva Milana Ftáčnika, prezidenta Medzinárodnej atletickej federácie (IAAF) Lamina Diacka, generálneho sekretára tej istej inštitúcie Istvána Gyulaia.
Nezabrali nijaké argumenty. Ani skutočnosť, že na výstavbu futbalovo-atletického štadióna sa vo výraznej miere použili verejné finacie a na jeho vybudovaní za minulého režimu sa podieľali v Akcii Z aj atléti. Ľahko sa ničí niečo, do čoho súčasné šéfstvo nikdy nevložilo jedinú vlastnú korunu. Futbaloví funkcionári Interu pred štartom jarnej časti Superligy zdôvodňovali odstránenie dráhy nedostatkom financií na údržbu tartanového oválu. V doterajšej histórii oválu s umelým povrchom, ktorý položili na jeseň 1970, sa však všetky opravy financovali zo štátnych zdrojov a aj v súčasnosti minister školstva ponúkol prostriedky zo Štátneho fondu telesnej kultúry na menšie rekonštrukcie, ktoré umožnia funkčnosť tartanu bez rozsiahlej investície až do roku 2010. V oficiálnej správesa uvádza, že Inter hodlá splniť kritériá Európskej futbalovej únie (UEFA) na účasť v klubových súťažiach UEFA začínajúcich sa sezónou 2002/2003. Ak by to však bol oprávnený argument, svoje štadióny by museli prestavať, resp. si prenajať iný objekt aj Bayern Mníchov, Lazio Rím, AS Rím, AS Monaco, Panathinaikos Atény, Sporting Lisabon.
Zdá sa, že zisk slovenského futbalového titulu vzbudzuje v hlavách funkcionárov velikášske chúťky. Stačí si spomenúť na košické impérium železiarenského bossa Alexandra Rezeša. Aj z jeho úst sa po zisku majstrovského titulu 1. FC valili ohromujúce slová a prestavbe futbalového štadióna vo Všešportovom areáli v Košiciach, ktorá podľa projektov z roku 1997 mala stáť približne miliardu korún. Plánovaná rekonštrukcia štadióna na Pasienkoch má byť skromnejšia. Podľa vyjadrenia prezidenta AŠK Jozefa Potiska v médiách by stála 120 až 150 miliónov korún. Nie je tajomstvom, že istí vplyvní ľudia vo vedení futbalového klubu sú, ako vyplýva z obchodného registra, zainteresovaní vo firmách, ktoré majú v predmete podnikania aj stavebnú činnosť. Bude zaujímavé sledovať, aká spoločnosť sa bude podieľať na zamýšľanej veľkolepej rekonštrukcii žlto-čierneho futbalového „chrámu“.
SITA – GABRIEL BOGDÁNYI