Každý návštevník Nemecka ju pozná ako ženu z dvadsaťmarkovej bankovky. Ale len málokto vie, že je to poetka, skladateľka a nadšená pisateľka listov kultúrnym velikánom svojej doby - Annette von Drosteová-Hülshoffová. Dvanásteho januára, v deň, keď sa pred 200 rokmi narodila, sa začína v Nemecku jej kultúrny rok. Budú usporiadané výstavy z jej tvorby, večery jej poézie, jej dielu budú venovať programy televízia i rozhlasové stanice.
Kto je Annette von Drosteová-Hülshoffová? Narodila sa v roku 1779 v šľachtickej rodine na hrade Hülshoff vo vestfálskom Havixbecku neďaleko Münsteru. Jej konzervatívna rodina bola silno nábožensky založená, a tak boli prvé verše Annette von Drosteovej-Hülshoffovej poznamenané religióznou mystikou. Pri príležitosti každého náboženského sviatku napísala báseň. Prvý básnický cyklus Duchovný rok napísala ako 40-ročná v roku 1829 a venovala ho svojej babičke. Iba zasvätenci však vedeli, kto je autorkou veršov. Podpísala sa pod ne ako Annette-Elisabet v. D... H... To už však mala za sebou vydanie novely, ktorou sa zapísala do dejín nemeckej literatúry - Judenbuche (Židovský buk). Tá, rovnako ako jej básnická zbierka Chlapec v bažine, patrí medzi povinné čítanie na nemeckých školách.
Annette von Drosteová-Hülshoffová trávila väčšinu svojho života úplne odlúčená od verejnosti. Dôvodom bola jej choroba pľúc - možno dôsledok toho, že sa narodila po siedmich mesiacoch gravidity - a jej takmer úplná slepota. Mala mínus 28 dioptrií. Zo zámku Rüschhaus, kde od roku 1830 žila, prakticky nevychádzala. Napísala tu však svojim priateľom, ku ktorým patrili poprední predstavitelia nemeckej literatúry, mnohé listy, v ktorých sa zaoberala filozofickými a literárnymi otázkami. V roku 1848 Annette von Drosteová-Hülshoffová, ktorej dielu sa dostalo uznania až niekoľko rokov po jej smrti, zomrela.
Pri príležitosti jej práve sa začínajúceho roka vydali nemecké vydavateľstvá množstvo kníh. Najvýznamnejšou je dvojzväzkový súbor jej básní a prózy, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Deutsche Klasiker za 98 mariek. Historicko-kritické vydanie jej listov pripravil Winfried Woesler pre mníchovské vydavateľstvo DTV. Vyšla i rozsiahla obrazová publikácia a nechýba ani jej románová biografia. Autorka Irena Korschnowová ju nazvala Das Spiegelbild (Zrkadlový obraz) a vyšla v hamburskom vydavateľstve Hoffmann & Campe.