u s ľuďmi a pašerákom drog. O vlastnej činnosti ruskej služby - špionáži - sa počas Geigerovej návštevy samozrejme nehovorilo. A to napriek tomu, že, ako potvrdzujú rozbory, v poslednom čase sa aktivita agentov pracujúcich pre ruskú špionážnu službu značne zvýšila. V správach sa uvádza, že ruská rozviedka reaktivizuje svoje staré kádre v Spolkovej republike, tzv. agentov-spáčov v politických stranách, veľkých továrňach, v hospodárskych zväzoch a v spolkovej armáde. Sedem ruských spravodajských služieb má podľa informácií v Bonne asi 250 000 pracovníkov.
"Spolková republika bola," podľa inej správy BND, "už skôr prioritným objektom ruských služieb. To sa nezmenilo ani po zjednotení." Ako doklad tohto zistenia sa uvádza množstvo prípadov odhalených ruských agentov v Nemecku v poslednej dobe. Pritom mali ruskí špióni záujem prakticky o všetko, čo by sa v Moskve dalo využiť. Tak bol v rámci družby mesta Münsteru s Rjazaňou častým hosťom v Münsteri 32-ročný Rus. Jeho úlohou bolo získať informácie z lekárskej fakulty univerzity o všetkom, čo jej pracovníci zistili v súvislosti s rádioaktívnym zamorením po katastrofe jadrovej elektrárne v Černobyli. Agent mal zároveň získavať údaje o tamojších novinároch. Bývalý námorný kapitán NDR dostal zase od svojho ruského veliaceho dôstojníka Pušilina úlohu vytypovať vhodné osoby, ktoré by boli ochotné pracovať pre ruskú špionáž. A jeden spolupracovník bývalej Štátnej bezpečnosti NDR mal prostredníctvom svojho obchodného bankového konta previesť pre ruskú špionáž 900 000 mariek určených pre neskoršiu výplatu ruským agentom. Ruskí agenti používajú napokon aj metódy zastrašovania. Jednou z ich obetí sa mal stať spravodajca istých nemeckých novín v Moskve. Ten však pokus ruskej špionážnej služby o jeho získanie ohlásil BND.
Je samozrejmé, že ruská špionáž v Nemecku má rad spolupracovníkov medzi bývalými členmi Štátnej bezpečnosti NDR (Stasi). Tak bola odhalená činnosť dôstojníkov Ziemera a Michalka. Tí pracovali v oddelení Stasi, ktoré organizovalo činnosť proti USA. Po zjednotení pracovali obaja pre ruskú spravodajskú službu, ktorej dodali veľa informácií. Moskva im mesačne vyplácala odmenu 600 mariek. Nedávno boli Ziemer a Michalek odsúdení berlínskym krajinským súdom na 22 mesiacov väzenia podmienečne. Rusi údajne platia dobre pracujúcim východonemeckým agentom mesačne až niekoľko tisíc mariek odmeny. Zvlášť si Moskva cení informácie priamo z centrál nemeckých bezpečnostných orgánov. V tejto súvislosti sa v Bonne uvádza, že stále ešte nie je skončené pátranie po možnom ruskom agentovi v centrále BND v Pullachu pri Mníchove.
Zdá sa, že odhalenie ruských špiónov v Nemecku nezostalo bez ohlasu v Moskve. Je pravdepodobné, že práve preto vydala ruská kontrašpionážna služba FSB narýchlo správu o počte odhalených zahraničných agentov v Ruskej federácii. V správe sa uvádza, že v posledných šiestich mesiacoch bolo zatknutých agentov zahraničných spravodajských služieb. Navyše údajne zabránila ruská kontrašpionáž v 32 prípadoch odovzdaniu tajných dokumentov zahraničným službám.