bol pražský rodák, básnik Rainer Maria Rilke. Práve tejto menej známej Rilkeho práci je venovaná výstava Rainer Maria Rilke a výtvarné umenie jeho doby, ktorú usporiadali Gisela Götteová a Manja Wilkensová vo Ville Stuck v Mníchove.
Rilke, ktorého chcel otec vidieť najradšej ako dôstojníka a strýko sníval o jeho kariére ako právnika, sa v roku 1896 odchodom z Prahy do Mníchova vymykol rodinnému nátlaku. Už o rok neskôr odchádza z Mníchova za svojou vydatou priateľkou Lou Andreas-Salome, o ktorú sa uchádzal i filozof Friedrich Nietsche, do Berlína. V berlínskych galériách sa zoznamuje s dielami Henryho van de Veldeho, Degasa, s neoimpresionistami, s Liebermannom. Jeho vkus ovplyvňuje najviac priateľka Lou. Ona je tá, ktorá v rokoch 1899 a 1900 dáva podnet na cesty do Ruska, ktoré majú na Rilkeho obrovský vplyv. Pokúšal sa po návrate propagovať v Nemecku ruských maliarov, ale to sa mu - s výnimkou prác knižného ilustrátora Maljutina - nepodarilo.
Sklamaný neúspechom odchádza Rilke v roku 1900 na pozvanie maliara Heinricha Vogelera - koncom 30. rokov jednej z obetí veľkých stalinských čistiek v Sovietskom zväze - do umeleckej dediny Worpswede neďaleko Brém, kde sa sústreďuje elita nemeckých maliarov prírody. Tu sa Rilke zoznamuje nielen s vynikajúcou maliarkou Paulou Modersohnovou-Beckerovou, autorkou jeho portrétu z roku 1906, ale aj s Claru Westhoffovou, svojou neskoršou manželkou. Ani Clara však nestáleho básnika nedokáže k Worpswede natrvalo upútať. V roku 1905 odchádza do Paríža, zoznamuje sa so sochárom Rodinom a stáva sa dokonca jeho tajomníkom. V listoch Clare, ktoré sú takisto jedným z exponátov, sa vyznáva z obdivu k Rodinovmu dielu, ku ktorému - ako píše - možno prirovnať len to, čo vytvoril Paul Cézanne. Roky prvej svetovej vojny prežíva Rilke v Mníchove. A objavuje nové lásky: obdivuje obrazy zvierat od Franza Marcsa a značnú pozornosť venuje dielu svojho mníchovského suseda Paula Kleeho. Nadšený jeho obrazmi, i keď uznáva ich originalitu, nie je. Ale to už sa začína posledná Rilkeho fáza záujmu o umelecké diela - venuje sa maliarskym prácam duševne chorých, v ktorých vidí nové a inšpirujúce podnety.
Výstava Rainer Maria Rilke a výtvarné umenie jeho doby bude z Mníchova prenesená do Brém a neskôr ju bude možno vidieť v Berlíne.