Rusko dosiahlo v tomto roku zvláštny rekord. Počet obyvateľov väzníc prerástol magickú hranicu jedného milióna. Znamená to, že každý stý dospelý Rus sedí za mrežami.
Súdy ospravedlňujú vysoký počet väzňov narastajúcou kriminalitou. V roku 1996 bolo na území Ruskej federácie (RF) spáchaných 2 milióny 800 tisíc trestných činov. Kapacita ruských väzníc však nestačí.
V slávnej moskovskej väznici Butyrky, kde na súd čakajú podozriví z trestných činov, sa na jednej posteli musia vyspať traja ľudia. To sa týka tých šťastnejších. Menej prieboj- ní vlastnú posteľ nemajú. V lete sa vzduch nedá dýchať, v zime sú nakoniec ľudia radi, že sa k sebe môžu tlačiť. "Boli sme vo viacerých väzniciach pre vyšetrovaciu väzbu v európskych krajinách," hovorí doktor Vladimír Kartaškin, predseda prezidentskej Komisie pre ľudské práva. "Niečo také hrozné sme nikde nevideli." Predovšetkým podmienky, v ktorých dnes v Rusku čakajú na súdne pojednávanie podozriví - nie odsúdení, ktorým bola ich vina dokázaná, sú mimoriadne hrozné. Pritom ruské súdy každý rok oslobodia asi 100 tisíc ľudí, ktorí však predtým musia stráviť niekoľko mesiacov, často i rokov v neľudskom prostredí. Preplnenie ciel pre vyšetrovaciu väzbu má na svedomí zvláštny výnos prezidenta Jeľcina z roku 1993 "O nevyhnutných opatreniach na obranu občanov proti banditizmu". Práve tento zákon dal polícii možnosť zadržiavať prakticky kohokoľvek na dobu 30 dní, len na základe podozrenia, čo býva často zneužívané. Dnes sa v Rusku vo vyšetrovacej väzbe tlačí 280 tisíc ľudí. Podľa Vladimíra Kartaškina je nevyhnutné výnos zmeniť a až 80 tisíc občanov prepustiť na slobodu, kde sa v pokoji dočkajú súdu. Podľa údajov Komisie pre ľudské práva len vo väznici Butyrky počas minulého roka zomrelo 200 ľudí. Časť z nich sa v lete jednoducho zadusila, ostatní sa stali obeťami epidémií. Rusko ako člen Rady Európy prisľúbilo v roku 1996, že zlepší podmienky vo svojich väzniciach, zatiaľ však stále na 159 miest vo vyšetrovacích väzbách pripadá 280 tisíc podozrivých. Európou požadované 4 metre na jednu osobu sú pre Rusko vzdialenou utópiou. V Butyrke sú ľudia, ktorých "zločin vyvoláva skôr zhovievavý úsmev ako zdesenie." Už dva roky čaká na súd osemnásťročný Alexej, ktorý v roku 1995 ukradol na trhu prenosný magnetofón. Iný mladík sa bude pred súdom zodpovedať za krádež bicykla. Tiež už čaká na pojednávanie dva roky za mrežami. Podľa komisie práve takí ľudia môžu prežiť vyšetrovanie na slobode. "Tragédia je, keď človeka po dvoch rokoch väzenia uzná súd za nevinného," hovorí Vladimír Kartaškin. "Chýba zákon o materiálnej kompenzácii, o morálnej ani nehovorím." Nevinný človek tak môže prežiť roky v hrozných podmienkach a potom sa mu súd ani neospravedlní, a už vôbec mu neuhradí stratený zárobok. Podľa ruských zákonov môže byť podozrivý zadržiavaný za mrežami 1,5 roka, ale súd môže pridať ešte šesť mesiacov. Komisia však odhalila prípady, keď nevinný sedel vo vyšetrovacej väzbe 5 rokov!
Podľa doktora Kartaškina sú ruské zákony kruté a sudcovia sa prikláňajú k surovým trestom. Tehotnú ženu poslal súd nedávno na 4 roky do väzenia len preto, že ukradla televízor svojej susede. V skutočnosti komisia zistila, že suseda nastávajúcej matke dlhovala peniaze, ktoré odmietala vrátiť.
Celé Rusko 1. marca neobyčajne vzrušene spomínalo, ako bol presne pred dvoma rokmi zavraždený miláčik televíznych divákov, novinár a producent Vladislav Listev. Vrahov sa nikdy nepodarilo chytiť. Práve v tejto súvislosti obrancovia ľudských práv upozorňujú na to, že zadržiať zlodeja roky vo väzení je viac ako absurdné.