
Spisovateľ Lev Tolstoj tiež trpel svojím vzhľadom.
FOTO – ARCHÍV
Fyzický výzor má istú dôležitosť vo všetkých spoločnostiach, ale málokde je taký dôležitý ako v individualistickom svete Západu. Mnoho španielskych firiem úplne otvorene kladie „dobrý vzhľad“ medzi požiadavky pre zamestnancov. Zistilo sa napríklad, že plešatí muži majú horšie šance na trhu práce, než tí s dostatkom vlasov. Napriek tomu sú neatraktívni ľudia často lepšími profesionálmi, než ich dobre vyzerajúci kolegovia, pretože majú potrebu rozvíjať svoj charakter, aby kompenzovali svoj nezmeniteľný výzor, povedal pre El Mundo profesor etiky Juan Antonio Herrero Brasas.
Niektorí „škaredí“ sa teraz začínajú otvorene stavať proti tyranii diét a plastických chirurgov a požadujú, že spoločnosť musí uznať ich právo byť takými, akí sú, dokonca vytvárajú právne nástroje na svoju obranu. „Nezáleží na tom, ako vyzeráte, ale záleží oveľa viac na tom, ako sa cítite, že vyzeráte,“ radí jeden madridský psychológ.
„V skutočnosti neexistujú škaredí ľudia,“ myslí si sociálna pracovníčka, Isabela Castelnouová, ktorá dokonca predávala výrobky na chudnutie napriek tomu, že váži 111 kilogramov. Castelnouová spustila internetovú stránku, aby bránila obéznych v spoločnosti, ktorej odborníci na krásu vnímajú obezitu za najhorší hriech zo všetkých. Internetová stránka ponúka tučným ľuďom spoločenské a lekárske rady a podporuje ich práva, ktoré, ako tvrdí, zahŕňajú právo na prácu a právo kúpiť si vhodné šaty. (tasr)