mová vyhlásila, že pohlavie dieťaťa nesmie byť dôvodom na prerušenie tehotenstva.
Búrku rozhorčenia vyvolala diskusia ZENBLA v holandskej televízii. Jeden z diskutujúcich gynekológov sa tam priznal, že jeho môže požiadať o prerušenie tehotenstva aj žena, ktorá si neželá, aby jej dieťa bolo - dievčatko. Iný diskutujúci zasa povedal, že je ľahostajné, prečo chce žena prerušiť tehotenstvo. "Keď uvedie ako dôvod, že práve prší a preto nemá chuť priviesť dieťa na svet, potom potrat samozrejme vykonám," povedal doslova.
Stanovisko lekárov podrobil ostrej kritike kardinál Adrianus Simonis z Utrechtu. A tiež predseda poslaneckej frakcie kresťanských demokratov v parlamente v Haagu Enneus Heerma sa vyjadril, že zrejme nebude dlho trvať a gynekológovia v Holandsku vykonajú potrat aj vtedy, keď sa žene nebude páčiť farba očí jej plodu. Ostro napadnutá však bola aj holandská ministerka zdravotníctva Els Borsová. Vyhlásila totiž, že má pochopenie pre ženy predovšetkým z iného kultúrneho sveta - pravdepodobne mala na mysli ženy z Ázie a Afriky - ktoré v prípade, že by mali porodiť dievča, radšej volia prerušenie tehotenstva.
V Holandsku môžu lekári prerušiť tehotenstvo bez toho, aby žena uviedla dôvod, prečo si to želá, do 14. týždňa tehotenstva, ale mnohí lekári urobia zákrok aj v 24. týždni. Ročne je potom v Holandsku vykonaných asi 21 000 potratov. Z toho pripadá 43 percent na ženy, ktoré pricestujú na zákrok do Holandska z Nemecka, Belgicka a Francúzska. Kým pre holandské ženy je zákrok zadarmo, poplatok za prerušenie tehotenstva činí pre ženy zo zahraničia až 1500 holandských guldenov (viac ako 25 tisíc Sk). V súvislosti s diskusiou o prerušení tehotenstva vyhlásila holandská ministerka spravodlivosti Winnie Sorgdragerová, že v budúcnosti nebudú súdne stíhaní tiež tí lekári, ktorí na žiadosť nevyliečiteľne chorého ukončia jeho život. O tom, či má byť lekár prípadne súdený, musí najskôr rozhodnúť komisia. Jej členmi majú byť lekári, psychológovia a právnici.