Pozhovárali sme sa preto s riaditeľom vydavateľstva Nový Život Turca, spol. s r. o., PhDr. Michalom Beňadikom.
# Regionálna tlač prešla od roku 1989 výraznými zmenami. Váš týždenník nedávno oslávil 5. výročie existencie. Aký bol proces transformácie z pôvodných okresných novín?
"Keď sa ešte v roku 1990 diskutovalo o ďalšom osude okresných novín, situácia vyzerala tak, že regionálna tlač bez štátnej podpory neprežije. Príjemne ma prekvapilo, že noviny masovo nezanikali, ani keď sa tento systém neuplatnil. Ukázalo sa, že regionálna tlač je životaschopná. No neznamená to, že systém štátnej podpory menšinovej, teda i regionálnej tlače nepokladám za potrebný. Naopak, dôvody na tento systém trvajú. My sme vytvorili vlastné vydavateľstvo medzi prvými. Samozrejme, spočiatku aj v okrese Martin boli rôzne tlaky - od politických strán cez nezávislé osoby - vydávať čosi nové s ambíciami byť okresnými novinami. Väčšinou po pár výtlačkoch tieto projekty zanikli. Zostali sme jedinými novinami v regióne."
# V súčasnosti však v Turci pôsobí viacero informačných médií. Darí sa vám udržať záujem čitateľov v konkurenčnom prostredí?
"Stále sme rozhodujúcim informačným médiom. Martin má mestskú televíziu Turiec, nadregionálne rádio Rebeca, pôsobia tu mesačníky ako Martinské noviny, Teplické zvesti, Vrútočan, so štvrťročnou periodicitou vychádzajú noviny aj v niektorých obciach. Rádio takmer nemá regionálne spravodajstvo, televízia ponúka raz do týždňa nový spravodajsko-publicistický magazín a videotextové správy, ostatné médiá vzhľadom na periodicitu strácajú na aktuálnosti informácií, my vychádzame týždenne. V podstate nás táto konkurencia dopĺňa, vyberá si len hrozienka z koláča, ale nie je komplexným a alternatívnym zdrojom informácií. Ani vydavateľ, v prípade Martinských novín mesto, nemá záujem o takúto alternatívu, chce mať v rukách svoje médium, ale neprekáža mu, že neplní funkcie verejnoprávneho média. My poskytujeme široké spektrum informácií, ale nie sme ochotní dávať zadarmo priestor vyhláškam mesta, oznamom z mestských častí, takýto občiansky servis by malo poskytovať verejnoprávne médium. Sme často v spore s predstaviteľmi mesta o to, čo by sme mali písať a čo nie. Nastavujeme isté zrkadlo, alternatívny názor na to, čo robí radnica - a to si nemôže dovoliť ani televízia, ani jej mesačník. Konkurencia nás teda neohrozuje zásadne, ale odčerpáva napríklad zdroje informácií a niekedy aj zdroje reklamy."
# Reflektujú vaše noviny aj vývoj v novovytvorenom okrese Turčianske Teplice?
"Aj v podtitule máme - noviny, ktoré spájajú Turiec. Vždy sme prinášali aj informácie z okolia Turčianskych Teplíc a bez prerušenia v tom pokračujeme. Momentálne pripravujeme zriadenie filiálky v Turčianskych Tepliciach."
# Cesta zvyšovania nákladu vedie aj cez uprednostňovanie bulváru. Je to aj prípad vašich novín?
"Okrem všetkých možných obvinení, od anarchistov cez komunistov až po nacionalistov a čechoslovakistov, nás niekedy niektorí čitatelia a funkcionári vinia aj z toho, že sme bulvárni. Nepáči sa "chytanie za slovo", nepáčia sa témy ako vraždy, osobné vzťahy funkcionárov či nešťastia. Bulvár je však iba z jednej časti téma, podstatná je forma spracovania, hĺbka, do akej ide, a výber faktov. Bulvár si všíma úplne iné veci ako spravodajstvo. Nový Život Turca nie je a ani nechce byť bulvárom. Naše ťažisko je niekde inde. My chceme stavať na informáciách, názoroch, sústreďovať intelektuálny potenciál. Máme veľmi silné regionálne spravodajstvo, v tom sme možno trochu predbehli dobu. Nie sme nepolitickí, ale chceme udržať líniu nadstraníckosti, teda nenadbiehať nijakej strane. Je to ťažké, trvá roky, kým sa v podmienkach regiónu prejavia pozitívne výsledky takejto koncepcie. No naše skúsenosti hovoria, že je to možné a správne."