BRATISLAVA - Väčšina obyvateľov Slovenska musí do konca januára informovať štát o stave svojho majetku. Výnimku tvoria iba neplnoleté osoby mladšie ako 18 rokov. Ak však v sledovanom období získali majetok presahujúci 1,5 milióna korún, táto výnimka zaniká.
V prípade nehnuteľného majetku sa sledovaným obdobím rozumie čas od 1. septembra 1999 do 31. decembra 2000. Hnuteľný majetok priznáva občan nezávisle od toho, kedy ho nadobudol.
Aj napriek tomu, že nahlasovanie majetku nie je na Slovensku ničím novým, väčšina obyvateľov majetkové priznanie ešte nikdy nepodávala. Majetkové priznania sa u nás podávajú spravidla každé tri roky a doteraz sa týkali iba tých, čo nejaký majetok skutočne nadobudli. Tých, ktorých majetkové pomery sa nemenili, sa to netýkalo. „Ľudia si z toho nerobili ťažkú hlavu a často majetok nepriznávali ani tí, ktorí tak urobiť mali,“ hovorí poslanec Pavol Prokopovič. Podľa neho sa ľudia vyhovárali na to, že o tejto povinnosti nevedeli.
Odteraz však musia daňové úrady povinne informovať aj tí, čo nezískali žiadny majetok. V ich prípade stačí vyplniť vyhlásenie (tlačivo je priložené v dnešnom čísle), že v sledovanom čase nenadobudli majetok v hodnote prevyšujúcej 1,5 milióna korún. Hodnoty nehnuteľného a hnuteľného majetku sa pri podávaní majetkového priznania nesčítavajú. To znamená, že ak napríklad občan nadobudol v sledovanom období dom v hodnote 1,2 milióna korún a k tomu vlastní aj automobil v hodnote 800-tisíc korún, majetkové priznanie podať nemusí, stačí iba vyhlásenie. A to aj napriek tomu že súčet oboch hodnôt je vyšší ako 1,5 milióna.
Vyhlásenie je možné priniesť na daňový úrad príslušný miestu bydliska (pozri tabuľku na 6. strane) osobne, alebo ho poslať doporučene poštou. Takisto ho môže doručiť rodinný príslušník alebo známy.
Priznávaniu majetku sa nevyhnú ani Slováci žijúci v zahraničí. Zákon hovorí, že táto povinnosť sa vzťahuje na všetky fyzické osoby, to znamená občanov a podnikateľov, ktorí majú v Slovenskej republike trvalý pobyt alebo majú povolenie na trvalý pobyt. Občania Slovenska musia priznať aj majetok, ktorý majú v zahraničí.
Priznanie alebo vyhlásenie možno poslať aj internetom alebo faxom. V takom prípade však musia do piatich dní poslať alebo osobne doručiť aj originál.
Za nepriznanie majetku hrozí pokuta dvetisíc korún, preto je dôležité vypýtať si od daňového úradu potvrdenie o odovzdaní vyhlásenia alebo priznania. V prípade osobného doručenia je možné použiť kópiu potvrdenia z dnešných novín (stačí vložiť roh 6. strany dnešných novín s potvrdením do kopírovacieho stroja a urobiť kópiu), pri odoslaní poštou je dokladom podací lístok.
Nehnuteľnosti sa oceňujú nadobúdacou cenou. Hnuteľný majetok sa ocení cenou zvyčajnou na trhu. Výnimku tvoria iba peniaze.
Autor: Tomáš Kuča