Putin pripravil veľkú parádu: rozkázal aj dažďu

V Moskve včera ráno pršalo. Nepomohlo ani 11 stíhačiek, ktoré od nedele večera rozháňali mraky.

Na replikách vojnových nákladných áut previezli Červeným námestím 2600 veteránov. FOTO - REUTERS

V Moskve včera ráno pršalo. Nepomohlo ani 11 stíhačiek, ktoré od nedele večera rozháňali mraky. Ruský prezident Vladimir Putin s manželkou Ľudmilou vítal 56 štátnikov z celého sveta a mokol.

Moskva pripravila veľkolepé oslavy konca druhej svetovej vojny a nič ich nemohlo prekaziť: ani dážď a ani pochybnosti o skutočnom víťazstve. Rusi chyby nepripúšťajú a nechápu príliš ľudí z bývalého sovietskeho bloku, ktorí koniec vojny vnímajú ako začiatok ruskej okupácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Takto o udalostiach spred 60 rokov hovorí aj americký prezident George Bush, ktorý bol najväčšou hviezdou medzi hosťami. Na prvý pohľad však nebolo vidieť ani náznak sporu s Putinom.

Keď Putinovci vítali Bushovcov, americký prezident sklopil dáždnik a namieril ho na fotografov. Ruský prezident urobil to isté. Spolu potom sedeli aj na tribúne na Červenom námestí a spolu kráčali aj k hrobu neznámeho vojaka.

Najsilnejší moment dňa bol však bez Busha. Námestím prechádzalo 130 replík vojenských nákladných áut Zis-5. Na autách, ktoré dali vyrobiť len pár týždňov pred oslavami, sedelo 2600 veteránov druhej svetovej vojny. Tí, ktorí vládali, sa postavili a salutovali smerom k tribúnam. Svetové celebrity sa vtedy tiež postavili a mávali im späť.

SkryťVypnúť reklamu

Oslava sovietskej ríše

"Krásne ráno, milí diváci, dnes oslavujeme náš najdôležitejší sviatok a máme tu veterána, ktorý bol na konci vojny v Nemecku. Ďakujeme vám za všetko, čo ste pre nás urobili na fronte," rozprávala s pátosom moderátorka Prvého kanálu v rannom vysielaní.

V štúdiu sa striedali veteráni a národní umelci, ktorí zažili druhú svetovú vojnu na vlastnej koži. Jeden z veteránov pôsobil na fronte aj ako karikaturista, odkiaľ posielal kresby ruským novinám. Ďalší zasa zahral melódiu známej pesničky o Kaťuši. Ako nástroj použil vlastnú, dnes už historickú pušku. Mal na nej natiahnutú strunu, ktorú rozozvučal nožíkom. Presne ako pred šesťdesiatimi rokmi na fronte.

Ulice v Moskve sú preplnené plagátmi o "víťazstve, ktoré patrí každému". Svietia na nich sovietske päťcípe hviezdy s kosákom a kladivom. Nikto sa tomu nediví. Oslavy Veľkej vlasteneckej vojny sú v skutočnosti oslavou veľkej sovietskej ríše, na ktorú takmer celé Rusko spomína s nostalgiou.

SkryťVypnúť reklamu

Diskusia o temných stránkach komunizmu je tabu. Rozpráva sa len o hrdinoch, padlých obetiach a Bushovi.

Vojenský pochod

Pred desiatou sa život zastaví a všetci sa pozerajú smerom k Červenému námestiu, kde oslavy konca vojny vyvrcholia pompéznou vojenskou prehliadkou. "Je to náš najkrajší sviatok, veľmi sa mi tu páči," rozpráva mladý vojak Saša, ktorý dorazil v civile, aby si vychutnal príchod vojenských zoskupení. Na rozdiel od obyčajných ľudí, ktorí môžu slávnosť sledovať len v televízii či z veľkých obrazoviek v okolí, má dvadsaťtriročný Saša miesto s dobrým výhľadom.

Vojenské pochody sú v Rusku stále vecou prestíže a pýchy armády. Saša si popiskuje s rytmom vojenskej dychovky, ktorá určuje presné tempo nacvičované dlhé týždne. Prehliadka trvá približne hodinu, námestím prešlo 7000 vojakov. Ťažká technika, rakety, tanky, ktoré boli vrcholom prehliadok za bývalých čias, však neboli.

SkryťVypnúť reklamu

"Keď už nie vojenskou silou, tak aspoň imidžovo sa Rusko stále považuje za jednu z najvážnejších veľmocí na svete," hovorí jeden z diplomatov, ktorý sa nedostal na tribúny na Červenom námestí vedľa Leninovho mauzólea.

Ako sa dostanem dnu

Okolie Kremľa a Červeného námestia je uzavreté. "Neviete, ako sa dostanem bližšie?" pýta sa dojatý americký veterán Eli Gordon (81) z New Yorku. S manželkou sa prechádzajú pred námestím, ktoré je tak blízko, ale ohradené zábranami.

Na námestie sa nedostala ani väčšina novinárov. Televízne štáby si za drahé príplatky kúpili izby s výhľadom na námestie v hoteli Rossija. Priamo dolu sa však dostal len vybraný počet kameramanov. Podľa dôležitosti krajiny, z ktorej pochádzajú (slovenskí kameramani dostali po jednej akreditácii na pochod na Červenom námestí, kladenie vencov a príchod na slávnostnú obedňajšiu recepciu).

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina novinárov aj nešťastných fotografov preto parádu sledovala v presscentre, kde snímali zábery z veľkej obrazovky. Keď sa na obrazovke zjaví čínsky prezident Chu Ťin-tchao, čínski fotoreportéri zaostria na obrazovku. "Kto im na to príde, že pri tom naozaj neboli," zaznie medzi stovkami novinárov.

Prestalo pršať

Na Spasskej veži presne o desiatej odbili zvony a veľká paráda sa začala. Ako zázrakom sa mraky na zatiahnutom nebi začali rozchádzať. Letka ministerstva obrany s chemickým útokom dažďové mraky predsa len odohnala. Pracovala na tom celú predchádzajúcu noc aj ráno. Pred polhodinkou ešte trochu kropilo.

Putin sedí vedľa Busha, s ktorým sa priateľsky potľapkávajú. Vedľa Laury Bushovej sedí Jacques Chirac. Pri ňom zase štvrtá manželka Gerharda Schrödera. Nemecký kancelár prišiel na tradičné oslavy konca vojny ako vôbec prvý nemecký štátnik. Po šesťdesiatich rokoch od konca vojny sú dnes Nemci vnímaní ako veľkí ruskí spojenci, nie ako porazení nacisti.

SkryťVypnúť reklamu

Na čo mysleli?

Po hodinovej vojenskej prehliadke sa politici presúvajú k hrobu neznámeho vojaka. Ktovie, čo si myslí Bush. Predvčerom si pri pamätníku Milda v Rige uctil obete sovietskeho režimu. A dnes prehovorí na Námestí nezávislosti v Tbilisi. Gruzínci sa tam lúčili so Sovietskym zväzom a oslavovali ružovú revolúciu, ktorá znamenala koniec ruského vplyvu.

Na podobné záležitosti Rusi v týchto dňoch nemyslia. Vojaci sa vyhli kiksom a hudba hrala pekne. Nakoniec nepršalo. Bush mal dobrú náladu a Putin sa takmer usmieval.

Paráda sa vydarila.

FAKTY

vojenská prehliadka trvala približne hodinu, na oslavách sa zúčastnilo 56 svetových štátnikov, zahraničné delegácie prichádzali do Kremľa v abecednom poradí podľa jednotlivých krajín v intervale jedna minúta; na záver dorazili predstavitelia OSN a EÚ, na pochode 18 oddielov súčasnej armády a ďalších ruských bezpečnostných síl sa zúčastnilo 7000 vojakov, 130 replík vojnového nákladného automobilu Zis-5 viezlo 2600 veteránov druhej svetovej vojny, ďalších asi 2000 priamych účastníkov vojny sledovalo prehliadku z tribún, prehliadku zakončil prelet dvanástich lietadiel ruského letectva, napoludnie na pol hodiny zvonili zvony viacej ako 300 moskovských pravoslávnych kostolov, bezpečnosť v Moskve zaisťovalo 20 000 policajtov, v celom Rusku ich bolo v pohotovosti 150 000, mraky nad Moskvou rozháňalo dvanásť špeciálnych lietadiel. (čtk) Bush a Putin sa v Moskve zabávali. O dobrej nálade svedčila aj hra s dáždnikmi. FOTO - REUTERS

SkryťVypnúť reklamu

Námestím pochodovalo 7000 vojakov v uniformách z druhej svetovej vojny aj v tých zo súčasnosti. FOTO - REUTERS

Putinovo pozvanie prijalo 56 štátnikov z celého sveta. FOTO - REUTERS

Autor: MIREK TÓDA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 118
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 397
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 247
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 151
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 044
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 958
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 439
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 288
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu