Sto dní uplynulo od chvíle, kedy bol do funkcie prvého vicepremiéra ruskej vlády menovaný gubernátor Nižnonovgorodskej oblasti Boris Nemcov. Od tých čias sa datuje vláda tzv. mladých vlkov. Zároveň sa aktivizoval komunistický parlament, ktorý reformným snahám kabinetu všemožne prekáža. Všetko speje k horúcej ruskej jeseni.
Nech budú mať kroky, podniknuté touto mladou krvou, akékoľvek dôsledky, treba priznať, že ekonómovia v kabinete ťahajú neúnavne za jeden povraz. To je na ruskej politickej scéne vzácny jav. Vedľa Nemcova sa hlavné zásluhy pripisujú ďalším dvom vicepremiérom Anatolijovi Čubajsovi a Olegovi Sysujevovi.
Mladí vlci sa tešia podpore prezidenta Jeľcina, ktorý starý kabinet v porovnaní so súčasným označil za stagnujúci. Boris Jeľcin tak vystúpil pred televíznymi kamerami - a čo bolo nesmierne pikantné - v prítomnosti Viktora Černomyrdina, premiéra bývalého aj súčasného kabinetu. Pozorovatelia usudzujú, že sa Černomyrdinov vplyv po príchode mladej trojky stratil a v súčasnosti sa nachádza na úrovni svojich zástupcov. Kremeľské múry si šepkajú o priateľstve Anatolija Čubajsa s Jeľcinovou dcérou Taťjanou, prostredníctvom ktorej má Čubajs takmer neobmedzený prístup k prezidentovi.
Ekonomickí experti usudzujú, že súčasná vláda vlastne len nadviazala na reformy, ktoré začal realizovať bývalý premiér Jegor Gajdar. Toho Jeľcin v roku 1992 pod tlakom sociálneho napätia vymenil práve za Viktora Černomyrdina. Zdá sa teda, že Rusko stratilo na svojej reformnej ceste dlhých päť rokov. Od roku 1992 sa ale mnoho zmenilo. Borisovi Jeľcinovi by dnes rozhodne neprešlo rozohnanie parlamentu pomocou tankov a guľometov. Duma, ktorú celkom ovládajú komunisti, cieľavedome blokuje reformnú snahu vlády. Všetky kľúčové zákony v posledných troch mesiacoch parlament zamietol. Komunistický predák Gennadij Ziuganov otvorene vyhlasuje, že jeho strana nedovolí vláde uskutočňovať politiku namierenú proti záujmom ľudu. Komunisti sú pánmi situácie, lebo vedia, že hrozby eventuálneho rozpustenia Dumy z úst Anatolija Čubajsa sú plané. Vláda si dobre uvedomuje, že po predčasných voľbách by zloženie parlamentu bolo ešte reakčnejšie ako súčasná zostava.
Ziuganov sľúbil vláde horúcu jeseň. Vzrastajúce sociálne napätie podľa neho vyústi do celoruského generálneho štrajku. "Vtedy povieme "odíďte". A oni odídu," vyhlásil Ziuganov. Komunisti programovo podnecujú chudobné vrstvy obyvateľstva a v správnom momente mienia využiť nenávisť ľudu na to, aby sa postavil proti súčasnej moci. Ultraľavicové sily, ktoré reprezentuje predseda strany Pracujúce Rusko Viktor Anpilov, pritom vyzývajú na likvidáciu tzv. nepriateľov ľudu. Jediné, na čo komunisti čakajú je signál. Ten by mal prísť v okamihu, kedy napriek tomu, že Duma neschválila zákon o sociálnych dávkach, vydá prezident príslušný dekrét.
Autor: Pre SME JAN TOBIÁŠ, agentúra EPICENTRUM