. "Je to veľká chyba. Pravdepodobne najväčší prechmat Západu od ukončenia studenej vojny." Tak komentoval madridské rokovanie šestnástich členských krajín NATO o prijatí nových členov ruský minister zahraničia Jevgenij Primakov. Zdôraznil, že na tejto pozícii nemôže nič zmeniť žiadna zmluva podpísaná medzi NATO a Ruskom.
Napriek tomu, že ruská politická scéna sa snaží k Madridu príliš nevyjadrovať, oznamovacie prostriedky komentovali rozšírenie aliancie mimoriadne intenzívne. Nazývajú včerajšiu udalosť historickou, i keď z pohľadu Ruska so záporným znamienkom. Výnimkou bolo vyhlásenie generála Alexandra Lebeďa, ktorý novinárom povedal, že rozšírenie NATO na východ Rusko nijako neohrozuje. "Sýti a bohatí nikdy neohrozujú chudobných a hladných, vždy je to naopak," povedal.
Naopak ústredné denníky vyšli včera s celkom inými titulkami: "Madridský summit dáva signál k frontálnemu nástupu NATO na hranice Ruska", písal vplyvný denník Nezavisimaja gazeta. Ruská televízia v utorok celý deň zdôrazňovala "vážne rozpory medzi členmi aliancie".
Ruská delegácia je vedená len vicepremiérom vlády Valerijom Serovom. Prezident Boris Jeľcin už skôr pozvanie do Madridu tvrdo odmietol a to, že vyslal na summit nižších úradníkov, má podľa pozorovateľov taktiež vyjadrovať negatívny postoj Moskvy k madridskej schôdzi.
Reakcie na pozvanie Českej republiky, Poľska a Maďarska do NATO boli pokojné. Omnoho väčšie vzrušenie vyvolalo, že do Madridu sa zišlo mnoho hláv bývalých sovietských republík, vrátane prezidenta Gruzínska Ševarnadzeho, prezidenta Moldavska Lučinského či prezidenta Azerbajdžanu Gejdara Alijeva. Obavy však vyjadruje Moskva predovšetkým z aktívnej účasti prezidenta Ukrajiny Leonida Kučmu, ktorého nedávny výrok ohľadne členstva jeho krajiny v NATO bol veľakrát citovaný: "Ukrajina stojí mimo akýchkoľvek vojenských blokov. Ale nič nie je večné." Kučma však v Madride demonštroval i snahu udržať si dobré vzťahy s veľkým susedom. "Chcel by som, aby tu vedľa mňa sedel dnes Boris Nikolajevič Jeľcin," vyhlásil so zjavnou ľútosťou. Rovnako tak bola v Rusku venovaná pozornosť pobaltským republikám a neveľkej demonštrácii litovských občanov, ktorí sa prešli madridskými ulicami s heslom "Chceme do NATO už teraz". Ruské nemenované diplomatické kruhy upozornili, že pokiaľ budú v budúcnosti prijaté do aliancie bývalé republiky ZSSR, konflikt medzi Západom a Ruskom získa veľmi ostré formy.
Autor: pre SME - Petra Procházková, Agentúra Epicentrum