a trochu prihlúplych ujkov. Rusko je dnes vraj prešpikované agentmi zahraničných služieb. Riaditeľ Federálnej služby bezpečnosti Nikolaj Kovaľov nedávno s trpkosťou v hlase vyhlásil: "Kam sme to došli, že už sa u nás darí aj špiónom takých krajín, ako je Zambia". Niektorí odborníci tvrdia, že dnes je záujem agentov o Rusko väčší ako v časoch studenej vojny. Najväčší rozmach dosiahla priemyselná špionáž. Posledný veľký škandál okolo agenta britskej rozviedky a významného ruského vedca Vadima Sincova, ktorého súd pred niekoľkými dňami poslal na 10 rokov do trestaneckej kolónie so sprísneným režimom, vyprovokoval búrlivú diskusiu týkajúcu sa celého systému národnej bezpečnosti. Sincov, nositeľ mnohých vysokých štátnych vyznamenaní, pracoval pre Britov od začiatku 90. rokov. Pred niekoľkými dňami šéf ruskej Bezpečnostnej rady Ivan Rybkin vyhlásil: "V tom období sme zaznamenali veľa neúspechov na medzinárodnom trhu so zbraňami. Jedným z dôvodov bola perfektná práca Sincova. Prišli sme tak o neuveriteľné finančné čiastky. Sme stále intelektuálnou veľmocou a to si musíme chrániť," tvrdí Rybkin. V roku 1996 bolo zadržaných v Ruskej federácii 13 agentov zahraničných rozviedok. Medzi najaktívnejšie patria Veľká Británia, USA, Južná Kórea, ale i Poľsko, Izrael... Bezpečnostné služby tridsaťpäťkrát zabránili predaju tajných materiálov do zahraničia. Zároveň bolo v minulom roku odhalených 301 kádrových spolupracovníkov cudzích služieb a sú teraz pod prísnym, aj keď nenápadným dohľadom ruskej FSB.
Situácia je vraj vážna a tak sa volia i značne netradičné metódy boja proti špionáži. Nedávno riaditeľ FSB Nikolaj Kovaľov osobne vyzval ruských občanov, ktorí boli naverbovaní niektorou zo zahraničných rozviedok, aby sa stali dvojnásobnými agentami. Je jasné, aké výhody okrem návratu pocitu vlastenectva taká prax prináša. Dva platy, a to nemalé. Riaditeľ FSB totiž skoro odprisahal, že "mzda od zahraničných služieb nebude agentovi odobratá".
Stať sa dvojnásobným agentom nie je žiadny problém. Stačí zavolať na telefónne číslo 2243500 a prihlásiť sa. Najskôr sa Kovaľovi smiali. Za posledné tri mesiace sme našli dvoch ruských občanov, ktorí pracujú pre zahraničie a získali sme značné množstvo cenných informácií. Skôr či neskôr každého odhalíme, takže je lepšie prihlásiť sa dobrovoľne," vyhlásil s úsmevom riaditeľ FSB. Ďalší, tentoraz netradičný špionážny škandál Rusko pravdepodobne čaká v najbližších dňoch. A netýka sa tentoraz hospodárskych či vojenských informácií, ale priamo ruského prezidenta Borisa Jeľcina. Jeho zdravotný stav je totiž tiež štátnym tajomstvom. Nad nemocničným lôžkom Borisa Nikolajeviča, ktorý sa koncom minulého roka podrobil operácii srdca, vraj bdeli i cudzí špióni. Nemecký novinár Udo Ulfkotte to aspoň tvrdí vo svojej knihe "Verschuluss sache: BND", ktorá má vyjsť na budúci týždeň. Podľa neho nemecký kancelár Helmut Kohl vôbec nebol motivovaný starým priateľstvom k Borisovi Jeľcinovi či milosrdenstvom, keď do moskovskej nemocnice poslal dvoch nemeckých chirurgov. Ich hlavnou úlohou vraj nebolo pomôcť ruskému prezidentovi postaviť sa na nohy, ale podať podrobnú správu o tom, v akom stave Jeľcin skutočne je a vyzvedieť maximum informácií o každom kúsku prezidentovho tela.