Od 1. júla 1997 vstúpila v Nemecku do platnosti zdravotná reforma, ktorá zvyšuje podiel samofinancovania v zdravotníctve pacientmi. Reforma bude znamenať ročný prínos 5 miliárd mariek do štátneho rozpočtu. V tejto súvislosti poskytol SME rozhovor HORST SEEHOFER, minister zdravotníctva Spolkovej republiky Nemecko.
# Pán minister, priemerný lekár, nie špičkový odborník, zarába ročne okolo 150 000 mariek. Nie sú za nutnosť zavedenia reformy zodpovední lekári pre svoje vysoké platy?
"Nie, nemyslím si to. Lekári nezarábajú viac, ako si zaslúžia, čo sa týka priemeru. Myslím si len, že platy nie sú medzi lekármi rozdelené spravodlivo, rozdiely sú príliš veľké. Do toho však ja ako minister zdravotníctva nesmiem zasahovať, lekári si v Nemecku cez odbory vydobyli veľa slobody a samostatnosti a musia si preto tieto veci ustrážiť sami."
# Geografická krivka obyvateľstva ukazuje, že podiel starších ľudí v populácii, ktorí najčastejšie potrebujú lekársku starostlivosť, sa bude neustále zvyšovať. Nebude sa musieť kvôli finančnej náročnosti reforma zdravotníctva opakovať v blízkej budúcnosti ešte niekoľkokrát?
"Geografický vývin obyvateľstva bude mať zaiste svoje dôsledky. Jedným z nich bude vzrastajúci význam geriatrie. Táto lekárska disciplína zaujme v budúcnosti ešte významnejšie miesto ako doteraz a bude vyžadovať aj tomu zodpovedajúce financie. Ja sa nerád hrám na proroka, ale som si istý, že ak pred voľbami v roku 1998 nebudú chcieť politici z reformy vycúvať, ďalšia reforma v tomto storočí v Nemecku nebude."
# Čo sa týka volieb v roku 1998, vy ste členom CDU/CSU - a túto stranu volia viac konzervatívni a starší občania, ktorí sú častejšie chorí a reforma sa ich preto finančne dotýka najviac. Nebojíte sa, že v dôsledku reformy poklesne u tejto pre vás dôležitej voličskej základne popularita a že sa to odrazí na volebnom výsledku CDU/CSU v roku 1998?
"Som toho názoru, že prvé, čo pacienta po úraze alebo celkovo po príchode do nemocnice zaujíma, nie sú peniaze. On chce starostlivosť, lekársku opateru na špičkovej úrovni, on chce byť predovšetkým čo najskôr zdravý. My mu to musíme umožniť, v tom je humanistické poslanie medicíny. Čo sa peňazí týka, iste ani tie nie sú pre pacienta nezaujímavé, zdravie je však u každého na prvom mieste. A potom aj po tejto reforme bude podiel samofinancovania pacientov predstavovať iba šesť percent z celkových nákladov v zdravotníctve. Ja si nemyslím, že by to bolo priveľa."
# Takže neočakávate žiadne dôsledky na volebný výsledok v CDU/CSU?
"Ja si myslím, že politik má po svojom zvolení v normálnom prípade zmluvu na štyri roky a počas týchto štyroch rokov musí urobiť podľa svojho vedomia a svedomia všetko najlepšie pre blaho svojej krajiny. Politici stratili v minulosti svoju dôveryhodnosť práve pre taktické predvolebné manévry, kvôli tomu, že neurobili radšej nič, než by mali riskovať stratu popularity. Keď by každý politik postupoval týmto spôsobom, akákoľvek správa vecí verejných by sa stala nemožnou. Ja som toho názoru, že nesmieme našich voličov podceňovať. Oni sú dosť múdri na to, aby vedeli, že nie je možné žiť nad pomery."