
Problematika autorských práv presahuje oblasť architektúry. Podľa autorského zákona sú autorské práva neprevoditeľné a trvajú počas celého autorovho života a zanikajú sedemdesiat rokov po jeho smrti. Autor má právo na nedotknuteľnosť svojho diela pred akýmkoľvek zásahom. Má výhradné právo udeľovať súhlas na každé použitie diela, jeho adaptáciu alebo iné spracovanie. "Tento zákon sa úplne bežne porušuje," hovorí Ing. arch. DANIEL KLEIN, CSc., člen disciplinárnej komisie Slovenskej komory architektov.
Firmy alebo investori robia svojvoľné úpravy projektov bez toho, aby o tom pôvodný autor vedel. Takto sa vedome alebo nevedome manipuluje s cudzími projektmi.
Ako príklad môže slúžiť Cukráreň v Dolnej Strede, ktorú pôvodne navrhol Daniel Klein o tretinu menšiu. Mala byť súčasťou projektu motorestu, ktorý si investori objednali ešte pred rokom 1989. Cukráreň je dnes oblepená novšími prístreškami rôznych tvarov a investori sa rozhodli zmeniť pôvodnú funkciu stavby. Autora návrhu sa nikto nič nepýtal. Podobný osud stihol napríklad aj OD Slimák v Bratislave Ing. arch. Ivana Matušíka, a doslova hrobárovi spod lopaty "ušlo" krematórium Ing. arch. Ferdinanda Milučkého alebo aj veľvyslanectvo Slovenskej republiky v USA.
Prípad nášho veľvyslanectva v Spojených štátoch sa začal víťaznou štúdiou ateliéru Bogár, Fischer, Lizoň, Králik a Urban. Zadávateľom súťaže bolo Ministerstvo zahraničných vecí SR. Na základe víťaznej štúdie ministerstvo poverilo vypracovaním projektu zahraničnú firmu bez vedomia a súhlasu autorov. Po voľbách v roku 1998 sa kolektívu architektov Bogár, Fischer, Lizoň, Králik a Urban podarilo uplatniť svoje práva a realizovať autorský dohľad nad vlastným víťazným projektom ambasády vo Washingtone, ktorú slávnostne otvorili minulý rok v lete. Je to len jeden z mnohých príkladov prístupu k autorským právam slovenských architektov. Tento prípad skončil šťastne, pretože architekti si vybojovali svoje právo na realizáciu vlastnej štúdie, napriek tomu, že proti nim stál silný súper, ktorým bol štát.
Problematike autorských práv sa venuje denník SME, ktorý vo svojom zajtrajšom vydaní prináša aj fotografie z budov, ktoré boli prestavané bez súhlasu autorov.