# Verejnosť od vás očakáva aj jasné vysvetlenie o podpisovaní záväzkov s HZDS pred voľbami 1994. Ako to teda bolo?
"Bolo to úplne jednoduché - 27. júla 1994 mal tajomník HZDS Ivan Lexa na starosti organizačné a technické zabezpečenie podpísania bianco záväzkov a fiktívnej zmluvy o pôžičke u každého kandidáta na poslanca. Každý, kto sa mal dostať na kandidátku, musel podpísať vyhlásenie o tom, že sa dobrovoľne vzdáva mandátu s tým, že toto vyhlásenie neobsahovalo dátum, kedy sa vzdáva mandátu. Išlo ďalej o zmluvu o fiktívnej pôžičke 5 miliónov korún, ktorú podpisovali kandidáti na jednej strane a I. Lexa za HZDS. Údajných 5 mil. Sk malo slúžiť akože na našu volebnú kampaň. Samozrejme, 5 miliónov nikto nedostal, nikto ich nevidel, bol to len psychický tlak najmä na nových kandidátov, aby sa náhodou neudiala situácia ako r.1994, keď nebol žiadny mechanizmus brániaci poslancom vystupovať z klubu. Prvý, ktorý to komentoval, že to je právne irelevantné, bol predseda NR SR i ďalší právnici. Hovorili, že je to dokument nezáväzný, lebo 27. 7. 1994 nikto nebol poslancom a nikto nevedel, kto ním bude, a nikto nedostal 5 mil. Sk."
# Kandidátov bolo však viac ako terajších 61 poslancov HZDS...
"Možno to nepodpísali všetci kandidáti, dajme tomu, že boli aj výnimky. Nepredpokladám, že podpisoval I. Gašparovič, V. Mečiar či G. Húska. Z tých, ktorí sú teraz poslancami, to možno nepodpísali štyria, vzhľadom na to, že ide o vysokých funkcionárov HZDS. Môžem však zodpovedne povedať, že napríklad právny expert hnutia Cuper to podpísal predo mnou."
# Ktorý orgán hnutia to schválil a kde ste to podpisovali?
"Bolo to rozhodnutie vedenia, čiže predsedu hnutia, že treba zabezpečiť, aby sa nerozložil poslanecký klub. Organizačne to mal na starosti Lexa. Tento akt sa udial na republikovom predstavenstve hnutia v Bratislave v závodnom klube Istrochemu Vernosť."
# Pred vami bol doktor Cuper. Kto bol za vami?
"Pamätám si, že predo mnou dokumenty podpísal docent Cuper, ďalej poslanec M. Oravec a I. Ľupták, ktorý sa neskôr rozhodol po dohode so ZRS nejsť do NR SR, ale do FNM. V tom slede, keď ja, podpisoval aj poslanec T. Cingel. Môžem vás ubezpečiť, že aj tí, čo tvrdia, že nič také nepodpisovali, klamú, a keď si chcú overiť svoj podpis, nájdu ho v osvedčovacej knihe u notára Bauera."
# Boli ste si vedomý, že dokumenty sú v rozpore so zákonom?
"Nie. Bol som si vedomý toho, že to je právne irelevantný dokument a keď mi je kladená otázka, prečo som to vlastne podpisoval, môžem odpovedať len toľko, že by som to podpísal aj dnes, ak by sa volebný program HZDS plnil. Ja som odišiel preto, že sa tento program neplnil a jednoducho sa podviedli voliči."
# Existuje však aj morálna stránka veci...
"Morálna stránka, dobre, ale keď mňa ubezpečí terajší predseda parlamentu, docent práv a kandidát vied o tom, že toto sú vlastne len také právne irelevantné veci a majú skôr pôsobiť psychologicky na tých kandidátov, ktorí sú plne noví a nie sme si nimi stopercentne istí, tak som si povedal, že keď to vyhlasuje človek, ktorý si hovorí bývalý generálny prokurátor, tak som nemal dôvod..."
# Vôbec vás nenapadlo, že by ste to nepodpísali? Isto, neboli by ste na kandidátke...
"Mal som výčitky svedomia, keď som to podpísal, ale myslel som si, že keď sa bude podľa mňa dobrý volebný program plniť, neurobil som veľkú chybu v živote. Samozrejme, že za normálnych okolností by takéto veci v politických stranách nemali existovať. A toto mi vlastne spätne dokazuje, čoho je HZDS schopné, len aby si zo strachu pred niečím alebo niekým zabezpečilo okruh svojich záujmov."
# Počas novembrovej noci 1994 ste výčitky svedomia nemali?
"Všetko jedno mi nebolo, ale myslel som si, že to bola vlastne bodka za všetkým, čo sa dovtedy udialo a že by to mohlo byť tým posledným bodom v osobnom programe predsedu hnutia v túžbe po moci. Zhodnotil som všetky tieto kroky a, samozrejme, ani konanie z 3. na 4. 11. 1994 nezostane ako pochvala pre koaličnú časť parlamentu. Nič iné mi nezostáva len sa ospravedlniť všetkým tým, ktorých som týmto konaním sklamal. Výčitky svedomia vo mne zostali naďalej. Nemienim sa vyhovárať alebo zbavovať zodpovednosti za to, čo sa udialo dovtedy. A ak som pôsobil svojím účinkovaním tak, že som pôsobil v neprospech spoločnosti, tak ma to, samozrejme, neospravedlňuje. V parlamente som zrejme neurobil všetko, čo som mohol, ale určite sa doň ešte vrátim. Ak nie v tomto, tak v inom volebnom období. Pokiaľ má fungovať režim tak ako dnes, tak určite budem veľmi nekompromisným bojovníkom za obnovu demokracie. Aj po skúsenostiach, ktoré som získal."
# Takže zostanete v politike?
"Chcem sa do nej vrátiť a podieľať sa na obnove demokracie. Jedine tak môže táto spoločnosť postúpiť ďalej a dostať sa do európskych i mimoeurópskych štruktúr."
# Ste ochotný sa do politiky vrátiť aj za cenu podpísania nejakého nového podobného záväzku?
"Už zvažujem každý svoj podpis, aj pri preberaní pošty. Človek sa najviac poučí z vlastných chýb. Toto bola pre mňa príliš drahá škola, ale veľmi poučná. Nielen politická, aj životná."