
FOTO – ARCHÍV
Hlavným dôvodom, prečo chceš pracovať, sú peniaze? Budeš ochotný pracovať kdekoľvek, robiť čokoľvek, v sobotu, v nedeľu aj v noci, len aby si dobre zarobil? Alebo očakávaš niečo iné? Peniaze sú dôležité, ale ty chceš mať zrejme z práce aj radosť, chceš robiť niečo, čo má zmysel, kde môžeš rozvíjať svoje schopnosti, zručnosti, uplatňovať vlastné nápady. Nie každému sa podarí robiť to, čo ho baví, ale platí aj pravidlo, že ak niekto niečo veľmi chce, tak to spravidla aj dosiahne.
Priprav si nový zošit alebo pár čistých hárkov papiera. Potom si predstav, že budeš pracovať niekoľko desaťročí. Človek prežije 35 až 40 rokov svojho života v práci. Znázorni si čas práce na „čiare života“. Pod nadpis „Môj život“ si nakresli vodorovnú čiaru a vyznač na nej čísla vždy po piatich rokoch. Uvidíš čas predškolského a školského veku, urob si perspektívu do budúcnosti, až do svojej šesťdesiatky a ďalej. Vyznač farebnou fixkou roky, počas ktorých budeš pravdepodobne chodiť do práce.
Zdá sa ti, že máš ešte dosť času na také vážne úvahy? Nemýľ sa. Akým smerom teraz vykročíš, tam neskôr povedie tvoja cesta. Alebo chceš ponechať svoj život osudu a čakať, ako to všetko dopadne? Môžeš, ale potom sa nečuduj, že niekto bude úspešný, šťastný a ty len roztrpčený nezamestnaný. Chyť svoj život do vlastných rúk. Jedna tretina tvojej existencie bude patriť práci a nie je jedno, čomu sa budeš tento dlhý čas venovať.
Kľúč k šťastiu a úspechu môžeš nájsť v sebe samom. Sú ním tvoje záujmy, schopnosti a ciele. Tvoje túžby a predstavy, tvoja odvaha a vôľa, rozhodnosť.
Otázky sú celkom jednoduché: Čo je pre teba dôležité? Čo by ťa tešilo? Aký si a kto si? Odpovede nie sú až také jednoduché, ale môžu ťa naviesť na správnu cestu. Zapíš si, čo by ťa bavilo, čo by si chcel robiť a prečo. Chcel by si tvoriť alebo pomáhať? Chceš pracovať s kolektívom ľudí, alebo sa radšej spoliehaš sám na seba? Baví ťa zaškatuľkovať infomácie, triediť ich? Alebo by si chcel radšej vymýšľať stále nové veci?
Zisti si, aký veľký je o rozličné povolania záujem. Poraď sa s rodičmi, výchovnou poradkyňou na škole. Ak chceš, môže ti pomôcť aj dobrý psychológ.
Potom si pozorne poprezeraj, čo si napísal a premýšľaj o tom. O svojom rozhodnutí dobre popremýšľaj, neunáhľuj sa. Nakoniec vezmi prihlášku na strednú školu a vyplň ju so svojimi rodičmi. (sr)
Text bol spracovaný podľa brožúry Úvod do sveta práce (Logos 2000)