Podľa amerického ministra financií Paula O‘Neilla je krach Enronu, siedmej najväčšej americkej firmy, dobrým príkladom, ako geniálne funguje kapitalizmus. „Firmy prichádzajú a odchádzajú. Je to súčasťou geniality kapitalizmu,“ povedal O‘Neill. Podľa jeho názoru ľudia robia dobré rozhodnutia a zlé rozhodnutia. Za tie prvé sú odmenení a za tie druhé musia niesť následky. „Takto funguje systém,“ povedal.
V decembri minulého roka požiadal Enron, ktorý vyrábal a obchodoval s energiou, o ochranu pred veriteľmi, čo v podstate znamená bankrot. Išlo o najväčší doterajší krach americkej firmy, ktorá za sebou zanechala 15 miliárd dlhov.
Dosahy tohto krachu však môžu mať oveľa ďalekosiahlejšie dôsledky ako len koniec jednej z popredných firiem, keďže už v súčasnosti prebieha v celej záležitosti niekoľko vyšetrovaní. Podľa pozorovateľov za pádom Enronu stoja nielen zlé riadenie, ale možno aj úmysel manažmentu poškodiť firme.
Vyšetrovatelia sa sústreďujú na to, či spoločnosť nezavádzala investorov a svojich zamestnancov o svojej finančnej sile a či podpora volebnej kampane Republikánov (strany Georgea W. Busha) nezabezpečila Enronu nejaké výhody. Je známe, že firma oslovila niektorých popredných politikov, aby sa v jej mene prihovorili v bankách, s ktorými rokovali o predĺžení splatnosti úverov. Tí to pripúšťajú, ale tvrdia, že firme nepomohli. Na druhej strane však skutočnosť, že vláda nezasiahla, rozhnevala zamestnancov a veriteľov skrachovanej firmy. Okrem toho prešetrujú aj obchody s akciami firmy, ktoré tesne pred krachom predávali jej manažéri.
Vyšetrovatelia sa zamerali aj na audítorskú firmu Arthur Andersen. Podľa BBC predstavitelia tejto firmy nariadili v októbri minulého roka, aby zničili materiály a e-maily týkajúce sa Enronu. Andersen v tom čase už asi vedel o problémoch Enronu, a preto to zodpovedné osoby chápu ako marenie vyšetrovania. Analytici sú zvedaví, či sa Andersenu podarí dostať z tohto problému, keďže už aj v minulosti bol kritizovaný za svoje postupy pri auditoch.
GABRIEL KÁDASI