Londýn 15. januára (TASR) - Aké najväčšie nebezpečenstvo čaká svet v roku 2002, pýta sa britský časopis New Statesman a hneď aj odpovedá: "Nie je to eventuálne stroskotanie Američanov v Afganistane, ale práve naopak, ich úspech".
Podľa tohto týždenníka je doterajšia americká prevaha v boji proti terorizmu priam desivá: na bojovom poli neutrpeli takmer žiadne straty, a ani v diplomatickej aréne si žiadna vláda nedovolila počínanie Washingtonu otvorene kritizovať.
Amerika od konca studenej vojny netoleruje žiadnych rivalov, a to ani medzi priateľmi. Preto napríklad musí americký protiraketový dáždnik chrániť západnú Európu pred hrozbou, ktorá už dávno neexistuje, preto Washington musí ďalej kontrolovať dianie na Blízkom východe, hoci jeho zásahy konflikty neriešia, ale skôr predlžujú, píše v komentári New Statesman.
Washington si ale navyše nemusí lámať hlavu ani s domácou opozíciou, pretože po 11. septembri, ktorý si v Spojených štátoch vyžiadal toľko ľudských životov, berú Američania akýkoľvek počet obetí druhej strany ako nutnú prevenciu pred ďalšími tisícovými stratami doma.
Nikdy v histórii nebola ešte žiadna veľmoc v takej pozícii, v akej je dnes Amerika: žiadni súperi za hranicami, žiadna opozícia doma. Lenže toto je vojna, ktorá sa nikdy nedá definitívne vyhrať, varuje týždenník.
"Samozrejme, každá vláda, vrátane americkej, musí dodržať určitú mieru. Lenže beda, vo Washingtone, ako sa zdá, žiadne chladné hlavy nie sú," uzatvára New Statesman.