SDĽ: Školné navrhnuté vládou nerieši situáciu vysokých škôl
BRATISLAVA 15. januára (SITA) - Pozmeňovací návrh k návrhu zákona o vysokých školách na zrušenie školného u externého štúdia predloží 22. januára na rokovanie Výboru NR SR pre vzdelanie, vedu, mládež a šport poslanec za SDĽ Milan Ištván. Ako dnes uviedol
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
na tlačovej besede, cieľom je dosiahnuť bezplatné denné aj externé vysokoškolské štúdium. Školné navrhnuté vládou totiž podľa neho nerieši situáciu vysokých škôl. Pripomenul, že na externom štúdiu, ktorého rozsah za posledných päť rokov výrazne vzrástol, neštudujú iba zamestnaní, ktorým bolo určené, ale tiež absolventi stredných škôl. Ako zdôraznil, súčasná sociálna situácia študentov a ich rodičov neumožňuje zavedenie poplatkov za štúdium, pretože chýbajú dostatočne účinné sociálne nástroje pomoci.
Pozmeňujúci návrh vypúšťa ustanovenia, ktoré obsahujú úpravy o platení školného pri externom štúdiu a zavádza možnosť vyplácať sociálne štipendium aj študentom externého štúdia, a to v diferencovanej výške. Prijatie návrhu by v praxi znamenalo, že od školského roku 2002/2003 nebude možné prijatie na externé štúdium podmieniť nijakým poplatkom. Tí, ktorí majú uzatvorené zmluvy s fakultami, vysokými školami alebo ďalšími inštitúciami, budú však musieť dodržať svoje záväzky a podľa nich doštudovať. Náklady na novoprijatých študentov je nutné uhradiť zo štátneho rozpočtu, na čo je určená čiastka 50 miliónov korún. Ako Ištván dodal, táto suma pokryje výdavky na 9000 uchádzačov o externé formy štúdia, čo je zhruba počet študentov, ktorých univerzity za posledné roky prijímajú do prvého ročníka v tejto forme. V roku 2003 stúpnu výdavky na externých študentov na 150 miliónov.