Včela pri jednom výlete z úľa na jar preletí do vzdialenosti 300 až 500 metrov, v lete až do vzdialenosti 2-3 kilometrov. Pri jednom takomto výlete navštívi 50-60 kvetov a keďže sa za deň otočí niekoľkokrát, predstavuje to okolo 1200 kvetov za deň. Jedno priemerné včelstvo má mnohopočetnú rodinu - žije v nej okolo 20 000 lietaviek, takže jedno včelstvo za deň navštívi okolo 20 miliónov kvetov, počas sezóny asi dve miliardy kvetov. Na vyprodukovanie jedného gramu medu musí včela navštíviť 10 000 kvetov, na kilogram medu 10-50 miliónov kvetov.
NAJRENTABILNEJŠÍ KOČUJÚCI VČELÁRI
Včelárenie vo veľkom je najvýhodnejšie pre tých včelárov, ktorí majú možnosti so svojimi včelstvami kočovať podľa toho, ktorá rastlina kedy kvitne. Vzhľadom na rast cien pohonných hmôt a zvyšujúce sa nároky na chov včiel uprednostňujú včelári pevné stanovištia. Priemerná produkcia medu na jedno včelstvo je 12 kilogramov na predaj, špičkoví včelári sú však schopní získať až 100 kilogramov medu od jedného včelstva. Viacročný priemer nad 100 kg predstavuje včelársku špičku.
DVE VČELÁRSKE ORGANIZÁCIE
Na Slovensku existuje Slovenský zväz včelárov, ktorý združuje okolo 25 tisíc včelárov, 3300 ich je organizovaných v Spolku včelárov Slovenska a 360 je neorganizovaných. Medzi včelármi sa už dlhšie vedie diskusia, či je takéto delenie prospešné, pretože mnohé zložité problémy v oblasti včelárstva by sa dali ľahšie riešiť spoločným postupom.
NAJVÄČŠÍM STRAŠIAKOM KLIEŠTIK
V druhej polovici 70. rokov zaznamenali mnohí včelári hromadný úhyn včelstiev. Dôvodom bolo napadnutie klieštikom, ktoré sa stalo popri vápenatení plodu a more včiel najčastejšou príčinou úhynu včelstiev. V 80. rokoch preto začali včelstvá povinne ošetrovať prípravkom Avartin. Po tom, čo sa situácia výrazne zlepšila, mnohí včelári ďalšie ošetrenie zanedbali, takže úhyny niektorých včelstiev sa z času na čas opakujú.
APITERAPIA JE ÚČINNÁ
Med a včelie produkty majú v liečiteľstve široký význam. Jeden z najuznávanejších svetových odborníkov a chovateľov včiel, stále aktívny 95-ročný Angličan lord Keherle napríklad tvrdí, že nielen konzumácia medu a včelích produktov je liečivá, ale aj včelári, pohybujúci sa v blízkosti včiel, získavajú zvláštnu energiu. Medu sa dokonca pripisujú protinádorové účinky, liečia sa ním zažívacie, dýchacie problémy, zápaly.
Peľ - používa sa ako pochutina, tiež na liečenie málokrvnosti, chorôb kože.
Materská kašička - na kozmetické účely, poruchy zažívacieho a tráviaceho ústrojenstva, na regeneráciu organizmu, chuť do jedla, omladzovanie, zvyšovanie potencie.
Propolis - na popáleniny, rany, plesne, na utíšenie vredov, na zlepšenie krvného obrazu, tiež sa z neho robí maska na ekzémy.
Včelí jed - na liečenie reumy, chorôb oka.
Včelí vosk - predovšetkým na kozmetické a dekoratívne účely upravený je tiež konzumovateľný - uľahčuje dýchanie.
Med - najčastejšie využívaný produkt - pomáha na choroby zažívacieho dýchacieho ústrojenstva, obsahuje vitamíny a minerálne látky, podporuje rast tela, svalstvo, regeneráciu organizmu a pod.