"To, že mi prijatie novely, ktorej ja som skutočne rada, prinieslo vyslovenie nedôvery, to je skôr taká úsmevná história, povedala by som, pretože vysloviť názor, že ten zákon urazil elitu národa, ja by som si nikdy netrúfla. Koniec koncov, ja neuznávam elitárske teórie, nepovažujem sa za elitu národa. Dokonca by som povedala, že som veľmi rada, že ma vlastne vyslovením tohoto názoru odčlenili od tej elity národa, ktorá je teda urazená prijatím tejto novely."
(PhDr. E. Slavkovská, CSc, v Pressclube STV 9. 10. 1996)
EVA SLAVKOVSKÁ
Prvým bodom zajtra sa začínajúcej schôdze parlamentu má byť návrh na vyslovenie nedôvery ministerke školstva Eve Slavkovskej. Na post ministerky školstva ju nominovala Slovenská národná strana, ktorá vo voľbách v roku 1994 získala 5,4 percenta hlasov, čo jej vynieslo dva ministerské posty (druhým je minister obrany Ján Sitek). Eva Slavkovská je prvá žena v čele rezortu školstva. Od novembra `89 sa v kresle ministra vystriedalo sedem mužov: Ladislav Kováč, Ján Pišút, Dušan Slobodník (poverený riadením), Matúš Kučera, Roman Kováč (poverený vedením), Jaroslav Paška a Ľubomír Harach.
Po viacerých platonických výzvach, v ktorých poslanci opozície apelovali na ministerku, aby zvážila svoje zotrvanie vo funkcii, predložil 26. septembra t. r. poslanec J. Langoš (DS) návrh na vyslovenie nedôvery E. Slavkovskej, ktorý podpísalo 39 poslancov KDH, DÚ a MK. Napriek tomu, že v takomto prípade podľa Ústavy musí predseda NR SR zvolať schôdzu parlamentu do 7 dní, nestalo sa tak.
Manželom ministerky je prof. Ing. Ján Slavkovský, prodekan Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Podľa menoslovu pracovníkov FNM alebo osôb, ktoré fond zastupujú v dozorných radách, je prof. Slavkovský členom dozorných rád troch akciových spoločností - a. s. Elektrovod, Hotel Bratislava a poisťovne UNION.
ODVOLANIE
Aby bola ministerka odvolaná, zo 150-členného parlamentu by za jej odvolanie muselo hlasovať 76 poslancov. Napriek tomu, že návrh pravdepodobne podporí celá opozícia, kolícia HZDS-SNS-ZRS zatiaľ disponuje dostatočnou väčšinou - 82 hlasmi.
Z MYŠLIENOK E. SLAVKOVSKEJ
"Ministerstvo školstva a vedy Slovenskej republiky by rozhodne nemalo byť zabudnutým starým rumoviskom, ale malo by sa stať spiritus rector, teda riadiacim duchom, majákom pre všetkých pedagógov, žiakov, študentov. Netvrdím, že všetky problémy sa budú dať vyriešiť, ale my sme tu na to, aby sme sa o to vždy pokúsili, aby sme mali dobrú vôľu a snahu pomáhať. Práve preto som sa po príchode na ministerstvo rozhodla vniesť novú energiu do jeho úspešného fungovania v podobe vymenovania nových riadiacich pracovníkov."
(Z novoročného príhovoru 1995)
ALTÖTTING
Za účasti Evy Slavkovskej sa 16. marca 1995 v Krajanskom múzeu Matice slovenskej v Bratislave (niekdajšie Múzeum V. I. Lenina) uskutočnila vernisáž výstavy Altötting - pútnické miesto zahraničných Slovákov. Ministerka, ktorá vyštudovala históriu a pracovala ako vedecká pracovníčka v Historickom ústave SAV, síce neprehovorila, počas vernisáže však sedela na čestnom mieste a pri prezeraní výstavy žiarila šťastím a spokojnosťou. Altötting bol posledným miestom pobytu slovenského prezidenta Jozefa Tisa. (r)