Bratislava 16. marca (TASR) - Nelegálna práca je fenomén, s ktorým bojujú aj vyspelé ekonomiky, pričom na Slovensku sa ním odborníci zaoberajú iba posledné dva roky. Uviedol to generálny riaditeľ Národného úradu práce (NÚP) Jaroslav Šumný.
NÚP podľa jeho slov vykazuje zhruba 80 000 nelegálne zamestnaných vrátane načierno podnikajúcich, čo sa približne zhoduje s odhadmi rezortu práce. Ten hovorí maximálne o 25 000 nelegálne pracujúcich, ráta však len tých, ktorí sú zároveň evidovaní na okresných úradoch práce. Sociálny systém, upozornil J. Šumný, tak stráca na týchto ľuďoch ročne zhruba 5,9 miliardy Sk, vrátane odvodov a daní.
Odhady počtu ľudí, ktorí si zarábajú nelegálne, sa veľmi rôznia. Poslanec Národnej rady SR Pavol Prokopovič tvrdí, že ide až o štvrtinu všetkých nezamestnaných, teda okolo 150 tisíc. Prevažnú časť čiernych nezamestnaných podľa neho tvoria živnostníci, remeselníci a pomocní robotníci, ktorí nelegálne pracujú nielen na Slovensku, ale aj v ČR, Rakúsku alebo Nemecku.
Niektorí analytici považujú jeho odhad za prehnaný. Podľa ekonomického poradcu Slovenskej akadémie vied Pavla Kárásza počet nelegálne zamestnaných neprekračuje 100 tisíc, pričom za existenciou čiernej ekonomiky vidí najmä nízku dynamiku hospodárskeho rastu, ktorá nedokáže vytvoriť dostatok efektívnych pracovných miest. "Príčinou je tiež vysoké daňové a odvodové zaťaženie, ktoré predražuje pracovnú silu napriek tomu, že úroveň miezd je nízka", zhodnotil.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR určilo potieranie čiernej práce za jednu z priorít politiky trhu práce na tento rok. Zintenzívniť mieni okrem iného činnosť inštitúcií, ktoré spolupracujú pri kontrole čiernej práce. Pripravená je tiež novela živnostenského zákona, ktorá umožní živnostníkovi, ktorému sa preukáže nelegálne zamestnávanie, odňať licenciu. Poslanec P. Prokopovič navrhol tiež dennú kontrolu nezamestnaných, NÚP to však nepovažuje vzhľadom na svoje kapacity za reálne.