Energická mladá dáma sediaca na rozzúrenom býkovi - scénický obraz nemeckého maliara Caspara Nehera nazvaný Európa na býkovi - je od roku 1990 znakom Európskeho nakladateľského združenia EVA v Hamburgu. Avšak EVA je oveľa staršia - vznikla v roku 1946 a práve v polovici novembra oslávi päťdesiate narodeniny. Nejde o hocijaké nemecké nakladateľstvo, EVA si pri svojom vzniku dala za úlohu pomôcť nemeckým čitateľom prekonať duchovnú temnotu dvanástich rokov nacistického teroru a diktatúry. A vedľa stál od začiatku nakladateľskej činnosti v popredí európsky aspekt kultúry.
Program nakladateľstva formulovala predovšetkým skupina nemeckých antifašistov z Medzinárodného socialistického bojového zväzu ako Willi Eichler, Hellmut Kallbitzer a Heinz-Joachim Heydorn, ktorí sa po roku 1945 vrátili do Nemecka z exilu. Spolu s nimi stál pri kolíske EVA Klaus Mayer, reprezentant Švajčiarskeho robotníckeho pomocného diela, ktorý v štyridsiatych rokoch organizoval úteky demokratov z najrôznejších nacistami okupovaných krajín z Marseille cez Španielsko a Portugalsko do Spojených štátov a štátov Latinskej Ameriky. A do tretice: Spoločníkom nakladateľstva sa stal novinár René Betholt a jeho manželka, ktorí odišli v roku 1934 z Nemecka do Paríža, kde do roku 1940 riadili nakladateľstvo Edícia nového internacionalizmu.
V roku 1953 sa nakladateľstvo EVA dočasne presídlilo z Hamburgu do Frankfurtu. Tam v ňom začal pôsobiť ďalší významný nemecký exulant - Hans Riepl, ktorý sa do Nemecka vrátil z londýnskej emigrácie. Jeho zásluhou sa nakladateľstvo stalo snáď najvýznamnejším v Nemecku, vydávajúcim sociálno-vedecké publikácie a judaiká.
V roku 1979 sa nakladateľstvo EVA vrátilo do Hamburgu, kde sa jeho vedenia ujal Kurt Groenewald. Ten v predvečer nakladateľských narodenín priznal, že od roku 1989 - od zjednotenia Nemecka - sa stala práca nakladateľstva typu EVA zložitejšia a ťažšia. Ubudlo totiž čitateľov, ktorí by sa zaujímali o publikácie so širším spoločenským dosahom. A zvlášť o publikácie, ktoré sa netaja ľavo-liberálnym zameraním. Napriek tomu sa 12 pracovníkov nakladateľstva, ktorí pripravujú ročne na vydanie 70 až 80 kníh, nemôže sťažovať. Ide len o to nájsť vhodné tituly.
Ak sme už pri knihách jubilejného 50. roku trvania EVA, uveďme aspoň dve. Prvou je obsiahla kniha spomienok Hermana a Katy Fieldovcov. Ich mená pozná každý, kto začiatkom 50. rokov sledoval v Československu priebeh inscenovaného procesu s tzv. protistraníckym centrom vedeného Rudolfom Slánskym. Brat Hermana Fielda, Noel, bol totiž údajným americkým špiónom, s ktorým protistranícki sprisahanci udržiavali tajné kontakty. V tom čase sedel Herman v poľskom väzení.
A druhou pozoruhodnou publikáciou je kniha anglického literárneho historika Johna Fuegiho Brecht a spol, v ktorej autor odhaduje, ako sa na slávnych drámach Bertolda Brechta podpísali jeho tri milenky, ktoré ho k ich napísaniu nielen inšpirovali, ale samé sa na nich z veľkej časti aj podieľali.