Narodil sa v roku 1875 v Prahe, otec ho poslal na vojenskú akadémiu v Hraniciach, ktorú však v roku 1891 zo zdravotných dôvodov opustil. Rozhodol sa študovať filozofiu, literatúru a umenie - v Prahe, Mníchove a Berlíne. A už veľmi skoro očaroval svojimi veršami. Iba zasvätení však vedia, že Rainer Maria Rilke - Bohom nadaný básnik - sa pohyboval najradšej v okolí výtvarných umelcov. Neprekvapuje to preto, že bol aj tajomníkom francúzskeho sochára Rodina.
V Neusse, meste na Rýne medzi Kolínom a Düsseldorfom, teraz otvorili výstavu, ktorá je svojím spôsobom ojedinelá. Sedemdesiat rokov po Rilkeho smrti - zomrel v decembri 1926 - usporiadatelia výstavy Rilke a jeho priatelia maliari zhromaždili 140 obrazov, akvarelov, grafík a sôch, diel básnikových maliarskych a sochárskych priateľov. Hádam prvým z nich je maliar secesie Emil Orlik, Rilkeho priateľ z mladosti. Ale potom nasleduje celá plejáda maliarskych osobností vtedajšej doby: Ludwig von Hoffmann, v Mníchove to bol Max Klinger, o rok neskôr - v roku 1898 - sa Rilke dôverne stretával s maliarmi Liebermannom, Hansom Thomom, Leistikowom a ďalšími.
Po roku 1900 je Rainer Maria Rilke pravidelným hosťom v umeleckej dedine Worpswede neďaleko Brém. Tu sa zoznamuje s poprednými nemeckými výtvarnými umelcami: s Hansom Am Ende, Ottom Modersohnom, Heinrichom Vogelerom. Tu stretol aj sochárku a Rodinovu žiačku Claru Westhoffovú, s ktorou sa v roku 1901 oženil. Na výstave nechýba ani Picassov Kúzelník z roku 1905 - obraz, ktorý Rilke videl po prvýkrát v roku 1915 v Mníchove, a ktorý potom popísal vo svojich elégiách z roku 1922. Vystavený je takisto portrét tridsaťročného básnika, dielo jeho priateľky Pauly Beckerovej. Usporiadatelia výstavy v Neusse zhromaždili takisto mnoho diel francúzskeho maliara Paula Cézanna, ktoré mali na básnika pochádzajúceho z Prahy obrovský vplyv. Na jeho diele si Rilke uvedomil (ako napísal v listoch svojej žene Clare, ktoré však boli určené jeho priateľke Paule Modersohnovej-Beckerovej), že v Cézannovom diele poznal "to skutočné a pravé". "Iba svätý," písal Rilke, "môže byť so svojím Bohom tak tesne spätý, ako Cézanne so svojou prácou." A boli to jeho Listy o Cézannovi, ktoré čítala Paula Modersohnová-Beckerová pred pôrodom svojho dieťaťa, pri ktorom zomrela. Bol to Paul Cézanne, ktorého dielom sa Rilke pred svojou smrťou 26. decembra 1926 vo švajčiarskom Valmonte intenzívne zaoberal. K výstave Rilke a jeho priatelia maliari vydalo nakladateľstvo Prestel v Mníchove za 86 mariek obsiahly, reprezentatívny katalóg. Výstavu z Neussu prenesú do Múzea Villa Stuck v Mníchove, kde ju bude možné uvidieť od 6. februára 1997.