Nemocničné priestory nie sú príkladom toho najpríjemnejšieho ubytovania. A nikdy nebudú. O to väčšia príležitosť na zlepšovanie v nich existuje.
Platí to aj v prípade Národného ústavu detských chorôb v Bratislave. Keby ste sa pozreli na viaceré oddelenia pred pár mesiacmi a teraz v novembri, prinajmenšom by ste lúštili, či je to rovnaká nemocnica.
„Prostredie má obrovský vplyv na psychiku pacientov. Po rekonštrukcii našich priestorov deťom dokonca viac chutí jesť a kuchárky musia pripravovať duple,“ hovorí o vplyve prostredia na pacientov vedúca sestra Kliniky detskej chirurgie Dagmar Divišová.
Národný ústav detských chorôb prešiel rozsiahlou rekonštrukciou za viac ako 92-tisíc eur. Obnovili priestory kliniky detskej oftalmológie, detskej kliniky a kliniky detskej chirurgie, kde bolo v minulom roku hospitalizovaných 4490 pacientov a prebehlo 3740 operácií.
Nemocnica preto rekonštrukciu konzultovala s viacerými odborníkmi a konečné dotvorenie vizuálnej stránky zverili do rúk slovenských ilustrátoriek Ivany Šátekovej, Broni Schragge a Vandy Gábrišovej z detského časopisu Bublina. Pozrite si porovnávajúce fotky priestorov nemocnice pred obnovou a po nej.
Superhrdinovia so zraneniami
Obnovou prešli priestory, v ktorých deti aj ich rodičia trávia najviac času, keďže v ústave je základná aj materská škola. Učia sa v nich, hrajú sa aj chodia jedávať.
Súčasťou rekonštrukcie bola nová podlaha, elektroinštalácia, omietka, nábytok i všetky maľby. Za hlavný motív si ilustrátorky vybrali superhrdinov, ktorým pripísali rôzne zranenia. Batman má zlomenú ruku, Hulk ofačované zápästie a veľká oranžová gorila zas obviazanú hlavu.
„Keď sme to inštalovali, tak za nami chodili deti a ukazovali na obrazy, že aj ony majú také zranenie. Keď človek vstúpi do tých priestorov, zrazu má pocit, akoby bol v nejakom inom svete,“ priblížila ilustrátorka Broňa Schragge.
Maľbami vyzdobili steny školskej jedálne, školy aj herne. Nie všade sú však len superhrdinovia, zvolili aj ilustrácie pre mladších pacientov. Všetky sa snažia zábavnou formou deti edukovať a podporovať rozvoj ich fantázie.
„Priestory sú farebnejšie a svetlejšie, čo vyvoláva príjemnejší pocit ako klasické vykachličkované nemocničné prostredie. Zamerali sme sa hlavne na miesta, kde majú deti po celom dni plnom diagnostických vyšetrení či zákrokov možnosť zrelaxovať a prísť na iné myšlienky,“ hovorí generálny riaditeľ Národného ústavu detských chorôb Ladislav Kužela.
Finančné prostriedky na rekonštrukciu poskytla charitatívna organizácia Ronald McDonald House Charities, s ktorou nemocnica spolupracuje už od roku 2003 a odvtedy obnovili viaceré oddelenia.
„Pred rokom a pol sme sa začali rozprávať, že by sme na Kramároch spravili aj niečo väčšie, koncepčnejšie a také, aby vďaka tomu pacienti aspoň na chvíľu zabudli na strasti svojej choroby. Odovzdaním aktuálne zrekonštruovaných priestorov sa však naša spolupráca nekončí, postupne tak urobíme aj na ďalších oddeleniach,“ vysvetľuje riaditeľ charitatívnej organizácie Ronald McDonald House Charities Richard Boháč.
Severne orientované izby sú lepšie
Zrekonštruované priestory nemocníc majú veľký vplyv aj na čas zotavovania pacientov a zvyšujú radosť lekárov z práce. Štúdia z roku 2004 realizovaná v dvoch nemocniciach v Južnej Kórei a v Texase sa zameriavala len na svetelnosť izieb a ukázala výrazné rozdiely.
Viac ako 60 percent pacientov v izbách s dostatkom denného svetla bolo hospitalizovaných kratšie ako pacienti s izbami bez okien alebo s malými oknami.
Dokonca zavážilo aj to, na ktorú svetovú stranu bola izba otočená. Pacienti v severne orientovaných izbách strávili v nemocnici o 12,5 percenta menej času ako pacienti, ktorí boli v izbách situovaných na juh.
Vzhľad priestorov nemocníc však nevplýva len na psychiku pacientov, podľa psychologičky Mary-Clare Race sa týka aj zdravotníckeho personálu. Pre časopis The Guardian povedala, že faktory ako priestor, osvetlenie, používanie farieb, akustika, odhlučnenie či vôňa majú výrazný vplyv na blaho a náladu každého pacienta.

„Hluk môže mať mimoriadne nepriaznivý vplyv na spánok pacienta. Je to obzvlášť problematické, pretože sestry sú často zvyknuté na vysokú hladinu hluku a nezaznamenávajú zvuky, ktoré by mohli pacientov rušiť, najmä v noci,“ dodala.
Rekonštrukcia nemocničných priestorov tretími stranami je na Slovensku zatiaľ výnimkou, v zahraničí však funguje už dlhodobo.
„Vo svete je to štandardný model, avšak na Slovensku to, žiaľ, bežné nie je. My sa tomu veľmi tešíme, pretože to je cesta, ako môžu veľké zodpovedné firmy pomáhať tým, ktorí to potrebujú,“ uzatvára Ladislav Kužela.

Tento článok vám prináša McDonald's.
Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.
Autor: Mário Šmýkal pre McDonald's