
FOTO - ARCHÍV
Vysokí predstavitelia jednej z najväčších francúzskych bánk Société Générale sú obvinení z prania špinavých peňazí. Podľa názoru vyšetrovateľa prezident banky Daniel Bouton (na snímke Reuters) bol aj s niekoľkými svojimi spolupracovníkmi zapletený do organizovanej siete ťahajúcej sa z Francúzska až do Izraela, tvrdí britská BBC. SocGen čelí obvineniam z prania špinavých peňazí už od polovice predošlého mesiaca, pričom francúzske úrady tento prípad vyšetrujú niekoľko rokov.
Boutona s dvoma vysokými predstaviteľmi banky v pondelok vypočúval sudca v súvislosti s výplatou niekoľkých tisícov šekov vystavených vo väčšine prípadov na nižšie sumy. Peniaze, ktoré na tieto šeky vyplatila SocGen, mali byť následne uložené do izraelských bank. Okrem toho polícia vyšetruje ďalších šiestich vysokých predstaviteľov banky, ktorým hrozí, že v blízkom čase bude proti nim vznesené obvinenie. Podľa TASR na Boutona nebol uvalený dohľad, a tak môže banku naďalej riadiť.
Podľa vyšetrovateľov boli šeky, ktoré predkladali hlavne talianske banky a SocGen ich uhradila, ukradnuté alebo napísané na fiktívne firmy. Podvodníci pritom vyberali peniaze na falošné faktúry alebo prostredníctvom poistných podvodov. „Banka tieto šeky pred vyplatením vôbec neskontrolovala,“ tvrdia vyšetrovatelia a dodávajú, že banky majú povinnosť hlásiť podozrivé obchody.
Minulý týždeň, ešte pred tým, ako bol obvinený prezident banky, ale už keď prebiehalo vyšetrovanie niektorých jej zamestnancov, sa SocGen vyjadrila, že dodržiava všetky postupy na predchádzanie praniu špinavých peňazí. „Société Générale ani jej zamestnanci sa vedome nepodieľali na žiadnej transakcii určenej na pranie špinavých peňazí.“ Bouton zároveň vyhlásil, že to vyzerá, akoby regulačné orgány vyžadovali od banky, aby pri predchádzaní praniu špinavých peňazí urobila viac, než vyžadujú predpisy.
Société Générale je jednou z najvýznamnejších svetových bánk, ktorá sa prednedávnom zaviazala podieľať sa na boji proti praniu špinavých peňazí. Podľa odhadu medzinárodných organizácií ročne sa vo významných finančných centrách sveta preperie približne 600 miliárd dolárov. (gk)