Hoci na Slovensku má štát rozostavané budovy za niekoľko desiatok miliárd korún, odvážne projekty naďalej pribúdajú. Financovanie nedokončených stavieb pritom viazne. Príkladom je stavba gigantickej novej budovy Národného divadla v Bratislave. Tento projekt sa už pätnásť rokov borí s finančnými problémami a stavba je stále nedokončená. Vláda namiesto finančnej injekcie do jej dostavby schválila pred niekoľkými týždňami výstavbu národného tenisového centra za viac ako tristo miliónov.
Nedokončených megalomanských projektov je však na Slovensku viac. Problémy s peniazmi zabrzdili aj výstavbu nového zimného štadióna v Košiciach. Stavenisko je teraz zakonzervované, pretože VSŽ nemajú na pokračovanie diela, ktoré pred niekoľkými rokmi rozbehli rezešovci.
Večnou témou pre médiá sa stala nová budova NBS, najdrahšia na Slovensku. Centrálna banka na ňu minie vyše 4,5 miliardy korún. Bankári sa mali presťahovať do tridsaťtriposchodového mrakodrapu už začiatkom minulého roka. Nastali však problémy a dodnes budovu stráži iba bezpečnostná služba.
Napriek množstvu nedostavaných stavieb vláda koncom minulého roka rozhodla, že uvoľní peniaze na ďalší projekt. Na bratislavských Pasienkoch by malo v budúcnosti vyrásť národné tenisové centrum s rozpočtom 320 miliónov korún. Argument členov vládneho kabinetu: „Slovensko patrí v tenise medzi desať krajín sveta, ktoré majú svoje tímy v mužskom Davisovom pohári aj v ženskom Pohári federácie. Ako jediné však muselo hrať domáce zápasy na výnimku Medzinárodnej tenisovej federácie na nevyhovujúcich štadiónoch.“
S postupom stavebnej politiky vlády je nespokojné Združenie daňových poplatníkov Slovenska: „Treba si uvedomiť, že len stavba Národného divadla stála zatiaľ každého daňovníka okolo tritisíc korún a efekt je nulový. Prečo potom stavať za štátne peniaze ďalšie budovy?“ pýta sa Martin Chren zo združenia. TOMÁŠ VELECKÝ