v tejto oblasti sa medze fantázii nekladú.
Na Slovensku sa cateringovými aktivitami zaoberá viacero firiem, vo svojom portfóliu služieb ich majú i hotely či kongresové zariadenia.
Ako nám potvrdila Ing. Jana Janúchová z hotela Forum, prehľad v jednotlivých typoch akcií ľudia získavajú postupne, avšak ešte často si mýlia pojmy banket a recepcia. „Ideálne je, ak je poskytovateľ cateringových služieb odborníkom vo svojej oblasti. Vie poskytnúť klientom dostatok informácií a návrh možností, aké gastronomické služby sú pre ich typ akcie najvhodnejšie.“ Malý prieskum ukázal, že najčastejšie využívanou formou je koktejl, recepcia, teplý bufet a servírované menu. Všetko však závisí od charakteru akcie, čo jej predchádza, resp. nasleduje, od zvolených priestorov. Nasledujúci prehľad má preto urobiť malý pohľad na to, čo jednotlivé druhy akcií predstavujú.
Počas rokovaní a konferencií sa zvyčajne stretávame s tzv. coffee breakom. Ide o minimálne stravovacie služby poskytované počas malých prestávok v rámci danej akcie. Trvajú zvyčajne 15 až 20 minút. Tomu zodpovedá aj rozsah sortimentu. Najčastej-šie ide o kávu, čaj, nealko nápoje a podľa požiadaviek sa často podávajú malé sladké koláčiky, prípadne slané pečivo, alebo ovocie. V takýchto prípadoch sa zvyčajne nestretávame s obsluhou, avšak v niektorých typoch hotelov je obsluha štandardom. Ponuka občerstvenia sa nachádza zvyčajne vo foyeri pred rokovacími sálami, kde je pripravená na presne stanovený čas po dohode s organizátormi konferencie. Vzhľadom na to, že klasické akcie bývajú od ôsmej do šestnástej, zvykom býva coffee break dvakrát - predpoludním a popoludní, v poslednom období sa obľúbenou stala tzv. welcome coffer, čiže uvítacia káva pred začiatkom podujatia.
Tradičnou súčasťou konferenčných podujatí sú však aj ďalšie akcie - koktejl, recepcia, teplý a studený bufet, banket či raut.
Koktejl, alebo tiež koktejl párty sa obvykle pripravuje pri menej náročných akciách, ako sú napríklad výstavy, vernisáže, koncerty, veľtrhy, prípadne pri ukončení konferencie. Veľakrát sa využíva aj tzv. uvítací koktejl. Znamená občerstvenie podávané formou bufetových stolov. Podľa typu akcie je však možné roznášať jedlá pomedzi ľudí. Sortiment jedál možno skryť pod názov finger food a typické sú svojou miniatúrnou veľkosťou - ide o malé chuťovky, kanapky, malé obložené chlebíčky, malé dezerty. Na koktejloch býva zvykom podávať tzv. welcome drink, ktorým môže byť pohár sektu. Ďalej sa tu objavujú pivo, nealko nápoje, víno, prípadne káva a čaj.
Raut vždy súvisí so spoločenskou udalosťou a je do určitej miery pokračovaním tejto udalosti. Vhodný je napríklad po skončení módnej prehliadky. Tu už býva sortiment jedál širší.
Teplý a studený bufet možno využiť aj na klasický pracovný obed. Môže by ponúkaný so sedením alebo bez sedenia. Pre ľudí je to veľmi vďačná forma, pretože všetko je k dispozícii, čo im umožňuje rýchle sa občerstviť.
Recepcia je vlastne teplý bufet, to znamená, že sa tu podávajú studené i teplé jedlá. Zásadne však platí, že je vždy bez sedenia. Sortiment jedál je tu najbohatší zo všetkých predchádzajúcich alternatív.
Pre väčší počet hostí a pre slávnostné príležitosti sa robí banket alebo galavečera. Banket je vlastne spôsob servírovania jedál na stoly. Hostia sú vždy obsluhovaní a všetko sa deje pri každom stole naraz. V praxi to znamená, že nalievanie nápojov či roznášanie mís s jedlami sa deje pri všetkých stoloch v jednom momente. Podávajú sa aperitívy a malé delikatesy rafinovane poukladané na misy, ktoré sa najskôr roznášajú na stoly a potom sú servírované hosťom na tanier, na rozdiel od galavečere, kedy sa roznášajú hotové porcie na tanieroch jednotlivým hosťom.
V poslednom období sa stali pomerne vyhľadávanými aj akcie realizované v otvorenom priestore, kde je snaha dosiahnuť predovšetkým uvoľnenejšiu a neformálnejšiu atmosféru. Ide predovšetkým o pikniky, grill party, garden party a podobne.
(sbr)