LIMA (ČTK) - Komando Revolučného hnutia Tupaka Amarua (MRTA) v nedeľu večer prepustilo z japonskej ambasády ďalších 225 rukojemníkov, medzi ktorými bol aj chargé d`affaires slovenskej ambasády v Peru Július Grančák. V stredu večer povstalci prepustili ďalších dvoch rukojemníkov. Prepustenými boli japonský diplomat Kendži Hirata a uruguajský veľvyslanec. MRTA tak zatiaľ prepustila už 579 rukojemníkov, asi sto osôb stále zadržiava. Silná explózia zaznela v noci na včera (07.43 SEČ) z priestoru rezidencie japonského veľvyslanca v Lime, kde komando MRTArukojemníkov zadržiava. Peruánska polícia zatiaľ netuší, aká bola príčina explózie. Včera večer nebolo jasné, či si výbuch vyžiadal obete alebo zranených, a odlišujú sa dokonca informácie o mieste, kde k detonácii došlo.
Kým niektorí novinári sledujúci areál rezidencie informovali, že výbuch zaznel priamo v budove, podľa jedného z policajtov k detonácii došlo v záhrade. Červený kríž po explózii vyslal do objektu svojho zástupcu, ten však po návrate odmietol novinárom poskytnúť akékoľvek informácie. Zatiaľ neboli potvrdené žiadne špekulácie, ktoré sa v súvislosti so včerajším výbuchom objavili a ktoré sú často protichodné: malo vraj ísť o zastierací manéver maskujúci ústup teroristov či naopak o začatie policajnej operácie, komando údajne zámerne odpálilo jednu z náloží, ktorými po svojom útoku budovu zamínovalo, či naopak náhodne explodovala trhavina, ktorú vraj mnohí teroristi nosia neustále pri sebe, rovnako tak vraj može mať výbuch na svedomí mačka alebo iné zviera, ktoré azda v záhrade spôsobilo explóziu nastraženej nálože.
Ruský prezident Boris Jeľcin v stredu vyzval členské štáty skupiny priemyselne najrozvinutejších krajín (G7), aby spojili svoje sily pri vyriešení krízy rukojemníkov na japonskom veľvyslanectve v Lime. V Jeľcinovom posolstve členským krajinám G7 je zmienená aj "možnosť vyslania špeciálnych protiteroristických jednotiek národných bezpečnostných služieb". Návrh sa týka Ruska a členov G7. Jeľcin naznačil, že týchto osem krajín by mohlo navrhnúť peruánskemu prezidentovi Albertovi Fujimorimu "koordinovanú pomoc pri riešení konfliktu vrátane možnosti vyslania špeciálnych protiteroristických jednotiek národných bezpečnostných služieb". Po získaní súhlasu prezidenta Fujimoriho by mohli tieto jednotky spoločne začať operáciu na oslobodenie rukojemníkov, mieni ruský prezident. V ďalšom liste prezidentovi Fujimorimu Jeľcin píše, že Rusko je i bez ohľadu na odpoveď krajín G7 pripravené vyslať svoju protiteroristickú jednotku do Limy.