3.1. - Oskar F. podal sťažnosť na vyšetrovateľa Číža, ktorý vo vysielaní Rádiožurnálu SRo 11.12.1995 uviedol jeho plné meno a priezvisko. Oskar F. bol pritom v spise vedený ako utajený svedok.
4.1. - Ministri vnútra ČR a SR Ruml a Hudek podpísali Zmluvu medzi ČR a SR o vymedzení štátnych hraníc. Zmluva predpokladá, že česká osada U Sabotů pripadne SR, osada Sidonie naopak, ČR.
9.1. - Podpredsedníčka vlády Tóthová po stretnutí s vysokým komisárom OBSE Max van der Stoelom uviedla, že zákon o používaní jazykov národnostných menšín má byť do septembra t.r. predložený na rokovanie vlády SR.
11.1. - Mečiar ubezpečil van der Stoela, že NR SR zmuvu s Maďarskom ratifikuje ešte v januári alebo vo februári, a to hlasmi poslancov vládnej koalície.
15.1. -SNS podporí slovensko-maďarskú zmluvu, ale kladie si podmienky: prijať zákon na ochranu republiky, zákon o výnimočnom stave, novelu zákona o komunálnych voľbách a tzv. školský zákon.
18.1. - SME zistilo, že adresa údajného Švajčiara Grabnera, ktorý kúpil triptych biskupského úradu, je falošná. Jeho výpoveď bola pritom rozhodujúca pre vznesenie obvinenia na reštaurátora I. Š. a riaditeľa Biskupského úradu v B. Bystrici Hrtusa vyšetrovateľkou OÚV PZ SR v Žiari nad Hronom,Gocníkovou.
26.1. - Mečiar ohlásil sprivatizovanie bánk do konca februára a koniec privatizácie do pol roka.
30.1. - Ministerka Slavkovská odvolala riaditeľku Academie Istropolitany Brunovskú.
31.1. - Mečiar prevzal čestný doktorát na súkromnej univerzite v Belehrade.
FEBRUÁR
16.2. - Podľa prezidenta sa na únose jeho syna do Rakúska podieľala technika a pracovníci SIS. "Nepredpokladám však, že o tom vedel predseda vlády," dodal prezident.
17.2. - V. Mečiar pre SRo o privatizácii bánk uviedol: "Je len otázkou schválenia rozhodnutí kto koľko percent, uchádzači sú už známi všetci, koľko percent je v podstate medzi nimi dohodnuté, takže ešte by to malo prejsť rozhodnutiami príslušných orgánov." K termínu privatizácie, ktorý pôvodne avizoval do 15. februára, premiér podotkol: "Do konca februára. To aj dodržím."
21.2. - Rakúska justícia rozhodla, že M. Kováč ml. sa môže vrátiť na Slovensko. "Žiadosť mníchovskej prokuratúry o vydanie M. Kováča je neprípustná," uvádza sa v rozsudku. Podľa neho Kováč ml. bol do Rakúska zavlečený násilne vlastnými štátnymi príslušníkmi.
- Vláda navrhla vymenovať za veľvyslanca SR pri OSN O. Keltošovú.
23.2. - M. Kováč ml. sa po takmer šiestich mesiacoch vrátil na Slovensko.
24.2. - Minister Sitek dal pokyn náčelníkovi generálneho štábu, aby dal k dispozícii vládnym prominentom lietadlo na ples VSŽ.
MAREC
6.3. - Vypukla aféra o manželke predsedu NR SR, v ktorej vyšlo najavo, že si predala auto Ford Escort za 45 tisíc na výhodné splátky.
7. 3. - Mečiar na mítingu HZDS oznámil: "Už toho bolo dosť, republiku si rozvracať nedáme, preto vláda dnes vo večerných hodinách prijme novelizáciu Trestného zákona a bude stavať tieto činnosti mimo zákon." V noci 7. 3. vláda na mimoriadnom rokovaní novelu Trestného zákona schválila.
8.3. - Prezident vyhlásil, že Keltošovú nevymenuje za veľvyslankyňu SR pri OSN.
15.3. - R. Remiáš pre SME uviedol, že mu major Číž pri výsluchu neveril, keď mu oznámil sledovanie svojej osoby.
18.3. - SME odhalilo, že aféra okolo triptychu Klaňanie troch kráľov bola pod patronátom SIS. Potvrdil to sudca J. H., ktorý súhlasil so zverejnením svojej výpovede, v ktorej uviedol, že mu domov telefonoval Jaroslav Svěchota a žiadal ho podpísať súhlas, aby tajná služba použila informačnotechnické prostriedky so slovami: "Ide o dôležitý štátny záujem." Sudca súhlas vydať odmietol.
26.3. - L. Pittner zverejnil správu občianskej komisie o zavlečení M. Kováča ml.
27.3. - Poslanci schválili novelu TZ a ratifikovali slovensko-maďarskú zmluvu.
- M. Duray vyhlásil, že SIS má príkaz odstrániť Duku-Zólyomiho, podrobnosti odmietol uviesť.
29.3. - Švédsky veľvyslanec protestoval proti porovnaniu ich zákona so slovenskou novelou TZ.
- V. Palko z KDH vyhlásil, že riaditeľ odboru SIS F. Budaváry je bývalým funkcionárom ŠtB - zástupca náčelníka 12. správy ŠtB, ktorá podliehala Predsedníctvu ÚV KSS.
APRÍL
2.4. - SME informovalo na základe získaného výpisu z obchodného registra o tom, že v Dozornej rade Slovenskej sporiteľne, a.s. sú aj Porvazník (predseda Výkonného výboru FNM), Mazár (poradca predsedu ZRS Ľuptáka) a Hudeková (manželka ministra vnútra Hudeka).
4.4. - Minister vnútra Ruskej federácie Kulikov a minister vnútra Hudek obnovili dohodu o spolupráci medzi policajnými zložkami oboch štátov.
22.4. - Slovensko povolalo svojho veľvyslanca vo Vatikáne Neuwirtha na konzultácie do Bratislavy. Oznámila to DPA.
24.4. - Konfederácia politických väzňov podala na Generálnu prokuratúru podnet na rozpustenie, prípadne pozastavenie činnosti HZDS, SNS, ZRS a Matice slovenskej.
26. 4. - Poslanci Garai (ZRS) a Baránik (HZDS) sú v riadiacich orgánoch Elektrosvit Nové Zámky. Oznámil to podpredseda KDH Dzurinda.
29.4. - Novým predsedom SDĽ sa stal veľvyslanec SR na Ukrajine Migaš.
- Krátko pred polnocou vybuchlo za jazdy auto BMW, v ktorom uhorel Róbert Remiáš, spojka a blízky priateľ bývalého agenta SIS Oskara Fegyveresa, ktorý sa priznal k účasti na únose.
30.4. - SME informovalo o tom, že meno predsedu SDĽ je v zoznamoch spolupracovníkov ŠtB, ktorý uverejnil časopis Rudá Krávo.
MÁJ
1.5. - "Budeme asi musieť zo špajze vybrať a oprášiť Marxa," vyhlásil predseda SDĽ Migaš na prvomájovej demonštrácii v Bratislave.
4.5 - Vyšlo najavo, že prezident Prezídia FNM Gavorník je generálnym riaditeľom IRB-LEAS, samostatnej dcérskej spoločnosti IRB, pričom poberá zmluvnú mzdu 35 tisíc Sk mesačne a podiel na ročnom hospodárskom výsledku vo výške 100 percent, maximálne 420 tis. Sk.
5.5. - Pol hodinu po polnoci vybuchol pri dome predsedu MKDH Bugára v Šamoríne vojenský obranný ručný granát RG-1. Bugár politický motív označil "za málo pravdepodobný".
13.5. - Väčšina médií zverejnila záznam telefonického rozhovoru ministra vnútra Hudeka a riaditeľa SIS Lexu.
14.5.- Pittner predniesol správu komisie, vyšetrujúcej zavlečenie Kováča ml. do cudziny. Podľa správy sa na únose podieľala SIS a minister Hudek s generálnym prokurátorom Vaľom marili vyšetrovanie.
23.5. - NR SR vyslovila dôveru ministrovi vnútra Hudekovi.
28.5. - Rada pre R a TV vysielanie (RRTV) sa zaoberala dokumentom o Technopole, odvysielanom v STV 14. 5.96, ako aj vystúpením Darma v STV 15.5.96. Rada skonštatovala, že došlo k porušeniu zákona, lebo STV nedodržala programovú skladbu a prejav Darma nebol predmetom naliehavého verejného záujmu.
30.5. - Šéf sekcie vyšetrovania MV Kosťov vylúčil možnosť, že výbuch Remiášovho auta bol iniciovaný nástražným výbušným systémom.
JÚN
3.6. - Generálnemu riaditeľovi Slovenskej poisťovne (SP) Trstenskému bol pred budovou SP odovzdaný odvolávací dekrét a bolo mu oznámené, že niektorým členom bývalého manažmentu nebude umožnený vstup do budovy.
13.6. - J. Čarnogurský oznámil, že KDH podá podnet na úrad životného prostredia, aby nezaregistroval, alebo nevydal povolenie na výstavbu pomníka pripomínajúceho 1100. výročie príchodu Maďarov na Slovensko.
22.6. - Tajomník HZDS Krajči oznámil, že stabilizačný prvok nastal zo strany SDĽ, ktorá vyhlásila, že podporí vládu a Mečiara vo funkcii predsedu vlády.
24.6. - "Na základe signálov, ktoré mám i zo zahraničia, si myslím, že neštandardná tu je jedna osoba, a nie dané politické strany," povedal Slota pre SME.
- M.Kováč počas svojej cesty na Záhorí uviedol, že je sympatizantom spôsobu volieb prezidenta priamou voľbou, a že sa bude snažiť presadiť takéto riešenie.
26.6. - R. Fico (SDĽ) vyhlásil, že jeho strana zabránila "mocenskému prevratu - odvolaniu vlády, ako aj podaniu jej demisie". "KDH by žiadnu takúto iniciatívu nepodporilo," vyhlásil Mikloško.
JÚL
1.7. - Predseda SDĽ Migaš v rozhovore pre SME konštatoval: "Máme záruky, že kým nebude uskutočnená reorganizácia FNM, nebude sa privatizovať. Podpísal ich pán premiér."
6.7. - "Vyjadrila som obavy americkej vlády z niektorých pripravovaných zákonov - špecificky ide o vysokoškolský zákon, zákon o nadáciách a určité prvky Trestného zákona. Vyjadrila som aj znepokojenie z kontroly elektronických médií," povedala o stretnutí s Mečiarom veľvyslankyňa USA pri OSN M. Albrigtová a dodala: "Uviedol svoje odpovede na to, čo som povedala, ale myslím si, že aj počul, čo som povedala."
10.7. - Podľa SME boli v tomto týždni v Bratislave na pracovnej návšteve dôstojníci ruskej rozviedky, ktorí školili špecialistov SIS.
17.7. - Prezident nariadil zastaviť tresté stíhanie voči M. Syč-Milému a M. Kočnerovi.
25.7. - Po Snemovni reprezentantov schválil aj Senát Kongresu USA zákon o vojenskej pomoci 60 miliónov dolárov pre ČR, Poľsko a Maďarsko, ktoré najviac pokročili v plnení kritérií pre členstvo v NATO.
AUGUST
1.8. - Prezídium FNM schválilo 41 rozhodnutí o priamych predajoch, medzi nimi aj 45,9 percenta akcií Nafta Gbely, akcie Danubiaprintu, spoločnosti Hydrostav atď. Nadobúdateľom akcií Nafta Gbely sa stala Druhá obchodná a.s., ktorej sídlom je polorozpadnutý dom, a akcie získala za 500 mil. Sk. V deň rozhodnutia bola cena balíku akcií na Burze cenných papierov 3,4 mld Sk.
2.8. - Šéf kontrarozviedky SIS Jaroslav Svěchota podal žalobu na sudcu Krajského súdu v Banskej Bystrici, ktorý vypovedal o účasti SIS v kauze triptychu Klaňanie troch kráľov. Svěchota požaduje ospravedlnenie a náhradu nemajetkovej ujmy 500 tisíc Sk.
5.8. - Začalo sa obchodovanie s dlhopismi FNM prostredníctvom RM-Systému. Počas prvého dňa 10 tisíc majiteľov dalo pokyn na predaj - obchod sa nezrealizoval ani jeden.
6.8. - Bola uverejnená písomná záruka Mečiara pre SDĽ o neprivatizovaní do rozšírenia orgánov FNM o zástupcov opozície. "S ďalšími písomnými zárukami už budeme obozretní a budeme sa spoliehať na iné mechanizmy" - uviedol predseda SDĽ Migaš.
13.8. - Na zasadnutí vlády sa ako tajný prerokúval materiál o výsledkoch kontroly Úradu vlády a NKÚ. Vzápätí je materiál odtajnený. Kontrola zistila, že licencie na vývoz obilia od jesene minulého roka boli v niekoľkých prípadoch vydané protiprávne a nerešpektovali sa zákony a uznesenia o zákaze vývozu obilia, ktorý urobil Štátny fond trhovej regulácie v októbri minulého roka. Podľa kontroly niekoľko zamestnancov štátnych orgánov, najmä ministerstiev pôdohospodárstva a hospodárstva, zneužilo svoje právomoci.
22.8. - Na otázku SME, či HZDS požaduje od nových predstaviteľov štátnej správy, aby vstupovali do hnutia, odpovedal A. Húska - robíme to a budeme to robiť. Dodal, že hnutie rozširuje svoju členskú základňu.
27.8. - Na návrh premiéra prezident odvolal z funkcií ministra vnútra Hudeka, ministra hospodárstva Duckého a MZV Schenka a menoval do funkcií G. Krajčiho, K. Česneka a P. Hamžíka.
- Kontrola Najvyššieho kontrolného úradu potvrdila, že viac ako 600 tisíc ton obilia sa zo Slovenska vyviezlo nezákonne.
SEPTEMBER
5.9. - J. Kosťov vyhlásil, že výbuch auta, v ktorom zahynul R. Remiáš, spôsobil nástražný výbušný systém.
6.9. - Ministerstvo zahraničných vecí SR porušilo ústavné právo M. Kováča ml. na slobodný vstup na Slovensko. Konštatoval to Ústavný súd SR.
10.9. - Na otázku SME, či aj SNS prihliada pri rozdeľovaní postov v štátnej správe na politickú príslušnosť kandidátov ako HZDS, Slota uviedol, že "určite by sme zavádzali verejnosť, keby sme sa nepozerali na politickú príslušnosť."
11.9. - Ústavný súd rozhodol: Zákon o investičných spoločnostiach a investičných fondoch nie je v rozpore s Ústavou. Za protiústavnú vyhlásil ÚS tú časť stavebného zákona, ktorá upravuje výšku náhrady za vyvlastnené pozemky. Za protiústavnú rovnako označil novelu Občianskeho súdneho poriadku, podľa ktorej sa prokurátorovi umožnil vstup do občianskeho súdneho konania.
19.9. - NR rokovala o nezákonnom vývoze obilia. Diskusia vyústila do návrhov odvolať z funkcie predsedu Výboru NR pre pôdohospodásrtvo Delingu (koalícia neschválila) a vysloviť nedôveru ministrovi Bacovi (nebol počas debaty prítomný).
- Predseda NR I. Gašparovič zvolal na žiadosť opozičných poslancov schôdzu s návrhom vysloviť nedôveru ministrovi kultúry - zo 134 poslancov vyjadrilo Hudecovi nedôveru 53 poslancov.
- Minister vnútra G. Krajči uviedol, že Hudek i Lexa odmietli vyšetrovateľke v súvislosti s vyšetrovaním nahrávky telefonického rozhovore poskytnúť nahrávku svojich hlasov na posúdenie.
- Po návšteve ČR šéf ruskej výzvednej služby Vjačeslav Trubnikov navštívil Bratislavu. Informáciu priniesli české noviny MF Dnes.
27.9. - Predseda DS J. Langoš podal podnet na začatie trestného stíhania pre trestný čin zneužívania právomocí verejného činiteľa na generálneho prokurátora (GP) M. Vaľa.
OKTÓBER
1.10. - Ministrovi Bacovi, ktorý nespochybnil výsledky kontroly v kauze obilie, poslanci vyslovili dôveru.
- Premiér Mečiar vyhlásil, že o vstupe SR do NATO rozhodnú občania v referende, a že devalvácia koruny nebude.
2.10. - Predstavitelia zamestnaneckej a.s. Výskumného šľachtiteľského ústavu Selekt Bučany oznámili, že ich projekt napriek prísľubu "všimného" vo výške pol milióna pre ZRS vo FNM neprešiel.
8.10.- V. Mečiar na mítingu HZDS obvinil slovenských biskupov zo zatajovania listov, ktoré im boli adresované z Vatikánu. Msgre. Rudolf Baláž pre SME uviedol, že oba listy boli adresované "do súkromných rúk".
15.10. - SME zistilo, že Kancelária NR SR poskytuje zahraničným návštevám zlý anglický preklad slovenskej ústavy. Podľa tohto prekladu má SR viceprezidenta. Distribúcia bola podľa oznámenia NR SR zastavená.
- Prípady smrti R. Remiáša i telefonátu Hudek-Lexa vyšetrovatelia uložili.
17.10. - Rodinní príslušníci a funkcionári HZDS, SNS a ZRS obsadili dozorné rady lukratívnych podnikov. Išlo napr. o manžela ministerky Slavkovskej, podpredsedu SNS Šedoviča, podpredsedníčku SNS Malíkovú, podpredsedov ZRS Mokráňa a Kvorku, Ľuptákovho poradcu Mazára, viceprezidenta VV FNM Milana Reháka (HZDS) a ďalších.
18.10. - Takmer stovka pracovníkov FNM poberá okrem platu aj vysoké odmeny za členstvo v dozorných radách sprivatizovaných podnikov, informovalo SME.
- Predseda Konferencie biskupov Slovenska Msgre. Rudolf Baláž označil prezidenta Dr. Tisa podľa ČTK za výnimočnú a vynikajúcu osobnosť.
23.10. - Poslanci vyslovili dôveru ministerke Slavkovskej
24. 10. - USA a EÚ ústami svojich veľvyslancov na Slovensku 22.10. opätovne vyslovili záujem o integráciu SR do EÚ a NATO, zároveň však zdôraznili, že vláda a občania SR sa musia sami rozhodnúť, či SR chce rešpektovať základné demokratické hodnoty týchto štruktúr. "Nevidím dôvod, aby ministerstvo zaujímalo stanovisko k vystúpeniam veľvyslancov, ktorých je tu iks," reagoval na ich prejavy minister zahraničia Hamžík.
25.10. - Syn poslankyne HZDS-SZA Zory Lazarovej privatizoval horskú chatu na Popradskom plese len za 6 miliónov Sk. "Je to normálny priamy predaj tak, ako si kúpite topánky, auto, dom," povedala Lazarová.
26.10. - Hlasy riaditeľa SIS Lexu a exministra vnútra Hudeka sú "s najväčšou pravdepodobnosťou" autentické, povedala podľa ČTK prokurátorka Věra Datínska o vyšetrovaní kauzy pásky Hudek-Lexa.
NOVEMBER
2.11. - Vedúca kancelárie OP HZDS v Kysuckom Novom Meste pre denník SME uviedla, že abdikácia prednostu OÚ a predsedu OP HZDS J. Hartela je vnútrostranícka záležitosť, ktorá sa verejnosti netýka. Hartel vo svojom zdôvodňujúcom liste o.i. uviedol: "Nebolo možné uspokojiť neprimerané požiadavky niektorých funkcionárov vyšších orgánov, členov OP HZDS, na zamestnanie ľudí, ktorých presadzovali".
6.11. - Okresný súd v Banskej Bystrici odsúdil denník SME na zaplatenie zhruba 7,5 milióna korún členom vlády (premiér - 500 000, podpredsedom - 450 000, ministrom 400 000). Sudca konštatoval, že z prejavu redaktora nevyplynulo, že by vládu označil, alebo mienil označiť za vrahov, zatiaľ čo z informácie denníka SME táto veta, vytrhnutá z kontextu, mohla tento dojem vyvolať.
7.11. - Vicepremiér Kalman v NR priznal, že vlastní v Bratislave dva 4-izbové byty: prvý získal od odborov (v čase svojho pôsobenia v KOZ), druhý od FNM ako vicepremiér.
- V. Mečiar na mítingu HZDS obvinil prezidenta Kováča, že sa pred piatimi novinármi vyjadril o jeho zlom zdravotnom stave, že má nádor na mozgu, je duševne chorý a čoskoro umrie. V. Mečiar tvrdil, že traja novinári sú ochotní to potvrdiť.
13.11. - Údajné prezidentove výroky 29. mája o premiérovej chorobe popreli všetci novinári, ktorí sa stretnutia s prezidentom zúčastnili.
15. 11. - Vyšetrovateľ PZ na základe rozhodnutia prezidenta zastavil trestné stíhanie proti Ing. Martinovi S.-M. a Mariánovi K., ktorí boli obvinení v kauze Technopol. (Svoje cestovné doklady si 22.11.96 vyzdvihol Martin Syč-Mily a 26.11.96 Marián Kočner).
19.11. - TIO Úradu vlády zakázalo prístup 4 novinárom do vládnej budovy a odobralo im akreditácie. Išlo o aktérov tzv. novinárskej kauzy - redaktorov Rádia TWIST, TV Markíza, denníkov Pravda a Nový Čas.
22.11. - V. Mečiar v rozhovore s podpredsedom ruskej vlády (RF) Babičevom deklaroval, že Slovensko sa hlási o členstvo v NATO. Na možnosť, že sa tak nestane medzi prvými, Mečiar dodal: "Sme s tým uzrozumení".
23.11. - Skončilo sa 5. rokovanie medzivládnej komisie medzi SR a Ruskom. O.i. sa obe strany dohodli, že do konca júna 97 podpíšu Memorandum, ktorého obsahom budú základné princípy zmluvy o zóne voľného obchodu.
25.11. - Predseda NR I. Gašparovič so skupinou poslancov pricestoval na 4-dňovú oficiálnu návštevu do Moskvy. V delegácii bol i minister kultúry I. Hudec. Gašparovič sa o.i. stretol s ruským premiérom V. Černomyrdinom.
28.11. - "Bolo by ideálne, keby sa uskutočnilo v máji" - vyhlásil premiér Mečiar na margo prípadného referenda o členstve v NATO, o ktorom povedal, že sa musí uskutočniť, a že ho predpisuje Ústava.
DECEMBER
3.12.- "Rozhodne 149 poslancov. S ničím to nie je v rozpore" - vyhlásil predseda NR. I. Gašparovič, ktorý oznámil, že dostal list F. Gauliedera, ktorým sa vzdáva svojho poslaneckého mandátu, a že ho spolu s ďalším listom odovzdá Mandátovému a imunitnému výboru.
- Obvodné oddelenie PZ Banská Bystrica zistilo, že petičné hárky ZRS boli falšované. Vec bola uložená, pretože nebolo možné obviniť konkrétnu osobu.
4.12. - "List je podvrhom, neposlal som ho, a ani nenapísal. Predsedovi parlamentu som napísal 3. decembra list, v ktorom píšem, že sa poslaneckého mandátu nevzdám, a rovnako tu, v NR SR, vyhlasujem, že tak neurobím do konca volebného obdobia", reagoval F. Gaulieder na zaradenie správy Mandátového a imunitného výboru NR o nastúpení náhradníkov na uprázdený mandát poslancov K. Haťapku a F. Gauliedera. Po niekoľkohodinovej diskusii v neskorých večerných hodinách NR SR 77 hlasmi odňala mandát F. Gauliederovi a rozhodla, že na jeho miesto nastúpi poslanec Ján Belan (HZDS).
6.12. - O O.15h. vybuchla pred domom F. Gauliedera v Galante silná nálož. Nik nebol zranený.
7.12. - O 4.15 ráno NR schválila štátny rozpočet na rok 1997. Príjmy 171,1 mld Sk, výdavky 208 mld Sk.
10. 12. - 76 poslancov v tajných voľbách zvolilo za riaditeľa STV I. Kubiša.
11.12. - Krátko po príchode prezidenta Kováča do budovy NR SR predsedajúci schôdze Gašparovič povedal podpredsedovi NR Húskovi: "Gusto, poď to dokončiť. Mňa tam volajú k tomu starému chujovi."
- Prezident Kováč predniesol v NR SR Správu o stave republiky za rok 1996, zaoberajúci sa stavom demokracie. Počas prednášania o cca 12. hod. predseda NR oznámil, že dostal správu od ministra vnútra, že v budove NR je bomba, ktorá vybuchne o 12.30h.
12.12. - Zomrel poslanec B. Kunc (SNS).
- 37 poslancov opozície z KDH, DÚ, Spoločnej voľby a MK podalo návrh na začatie konania o sťažnosti proti rozhodnutiu o overení mandátu poslanca J. Belana, ktorý nastúpil na miesto poslanca Františka Gauliedera.
- Matematika hovorí, že pravdepodobne na januárovej schôzi by sa malo prijať uznesenie, ktoré by požiadalo prezidenta, aby vypísal referendum o tom, či začať rozhovory o vstupe do NATO - uviedol predseda poslaneckého klubu HZDS T. Cabaj.
17.12. - NR SR schválila novelu Trestného zákona (TZ). Na hlasovaní sa zúčastnilo 77 poslancov koalície, 66 bolo za. - Predseda SNS uviedol, že prijatá novela TZ "pomôže stabilizácii pomerov" a tomu, "aby sa slovenský národ cítil ako štátotvorný národ".
- KDH, DS, DÚ a Maďarská koalícia predložili návrh na novelu Ústavy, podľa ktorej by bol prezident volený priamo občanmi. Ak sa návrh nepodarí v NR presadiť, opozícia navrhla, aby NR o tom vyhlásila referendum. Predseda PK SDĽ M. Benčík to označil za "nesystémový krok", ktorý SDĽ nepodporí.
- Predseda MKDH Bugár oznámil, že dostal na vedomie list adresovaný predsedovi Mandátového a imunitného výboru NR, v ktorom sa I. Gašparovič vzdáva mandátu. "Zotrvávaním v HZDS som prestal byť slušným človekom" - uvádza sa v liste, ktorého pravosť Gašparovič poprel.
19.12. - Prezident Kováč podpísal zákon o štátnom rozpočte 1997
20. 12. - VTV a po nej aj STV odvysielali reláciu Utajení svedkovia, v ktorej dvaja muži uviedli, že príslušník SIS O. Fegyveres za svoju výpoveď o účasti tajnej služby na zavlečení prezidentovho syna dostal od prezidenta M. Kováča 1 milión šilingov. Prezident aj túto správu dementoval.
30. 12. - Bolo zverejnené, že riaditeľka kancelárie predsedu vlády SR A. Nagyová požiadala o rozviazanie pracovného pomeru k 15. 12. 1996. Od 16. decembra po vzájomnej dohode prestala byť zamestnankyňou Úradu vlády SR.