Udalosti roka 1996 - zahraničie

JANUÁR

1. - Taliansko prevzalo na pol roka predsedníctvo EÚ

1. - Rusko potvrdilo, že nedodržalo lehotu na zničenie tankov a ďalšieho vojenského materiálu za Uralom, a oznámilo, že ďalšie tri postsovietske republiky tiež nedodržali záväzky vyplývajúce zo Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe z roku 1991. Svoje záväzky chce Moskva splniť až v roku 1998.

5. - Nečakane odstúpil japonský premiér Tomiiči Murajama.

5. - Ruský minister zahraničia Andrej Kozyrev podal demisiu, aby mohol plniť funkciu poslanca Štátnej dumy, z rovnakých dôvodov odstúpil vicepremiér Sergej Šachraj.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

9. - Za nového ruského ministra zahraničia bol vymenovaný Jevgenij Primakov.

11. - Japonský parlament zvolil za premiéra Rjútara Hašimota z Liberálnodemokratickej strany.

14. - Zo sprisahania s cieľom zavraždiť bývalého izraelského premiéra Jicchaka Rabina obvinení pred telavivským súdom Jigal Amir, Hagaj Amir a náboženský činiteľ Dror Adani.

16. - V Ženeve sa začala konferencia o návrate bosnianskych utečencov, ktorých je asi 2,5 miliónov, schválená miernejšia verzia plánu repatriácie.

17. - Súd v New Yorku odsúdil za účasť na sprisahaní v súvislosti s bombovým útokom na Svetové obchodné stredisko v roku 1993 Umara Abdara Rahmána a Sajjida Nusajra v súvislosti s atentátom na rabína Meira Kahaneho v roku 1990 na doživotie.

18. - Panhelénske socialistické hnutie zvolilo nového premiéra Kostasa Simitisa, 21. januára vymenoval novú vládu, ministrom zahraničia Theodoros Pangalos.

SkryťVypnúť reklamu

20. - Prvé demokratické voľby v palestínskej autonómii, 50 kresiel v 88-člennej Palestínskej rade získal Arafatov Al-Fatah, prezidentom autonómie zvolený Jásir Arafat.

25. - Poľský premiér Józef Oleksy podal demisiu potom, čo vojenská prokuratúra začala vyšetrovať obvinenie, že pracoval pre sovietsku a ruskú tajnú službu.

27. - Na atole Fangataufa v Tichomorí uskutočnený šiesty francúzsky jadrový pokus, prezident Chirac ho označil za poslednú zo série úspešných skúšok.

25. - Grécki námorníci vztýčili grécku vlajku na neobývanom ostrovčeku Imia (turecky Kardak) v Egejskom mori, ktorú Turci vzápätí nahradili svojou, nasledovalo vzájomné slovné napádanie Grécka a Turecka o zvrchovanosť nad ostrovčekom a sťahovanie vojnových plavidiel k ostrovu, 31. januára plavidlá obidvoch strán odplávali od ostrova.

SkryťVypnúť reklamu

FEBRUÁR

1. - Zostavením novej poľskej vlády poverený Wlodimierz Cimoszevicz, prezident Kvasniewski podpísal návrh zákona, ktorého cieľom je prešetriť vysokých štátnych úradníkov, či nespolupracovali s niekdajšími komunistickými tajnými službami.

9. - IRA odvolala 17-mesačné prímerie, pri výbuchu v Londýne uskutočnenom IRA zahynuli dvaja ľudia, nasledovali ďalšie teroristické akcie.

22. - USA odmietli nový severokórejský návrh na uzavretie prechodnej mierovej zmluvy so Spojenými štátmi, ktorá by nahradila prímerie z roku 1953.

25. - Pri výbuchu nálože v autobuse v centre Jeruzalema a explózii v meste Aškalon zabitých 27 ľudí a takmer sto osôb zranených, odvetná akcia Hamasu, Izrael a Palestínčania sa rozhodli zmraziť rokovanie o mieri, atentáty pripravil Muhíaddín Šaríf.

SkryťVypnúť reklamu

25. - Kubánske stíhacie lietadlá zostrelili dve súkromné lietadlá, ktoré patrili kubánskej exilovej organizácii Bratia za záchranu, o život prišli štyri osoby.

27. - BR OSN oznámila zastavenie ekonomických sankcií proti bosnianskym Srbom.

MAREC

5. - Americký Senát schválil zákon zostrujúci americké sankcie voči Kube ako odpoveď na zostrelenie dvoch civilných lietadiel kubánskych emigrantov kubánskou armádou.

7. - IRA odmietla akékoľvek odzbrojenie a skoré obnovenie prímeria.

20. - V Prahe stretnutie ministra zahraničia USA Warrena Christophera s predstaviteľmi diplomacií 12 postkomunistických krajín usilujúcich sa o vstup do NATO, minister ubezpečil ich zástupcov, že USA sú odhodlané pokročiť dopredu v rozšírovaní NATO a že sa budú naďalej angažovať v európskych záležitostiach.

SkryťVypnúť reklamu

20. - Vstúpilo do platnosti rozdelenie Republiky Bosny a Hercegoviny na moslimsko-chorvátsku Federáciu BaH a Republiku srbskú.

22.-23. - Pri návšteve bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka v Moskve dohodnuté, že Rusko a Bielorusko podpíšu 2. apríla dohodu o vytvorení spoločnej zväzovej republiky so spoločným rozpočtom a medziparlamentným kongresom, v ktorom budú obidve krajiny rovnomerne zastúpené.

27. - Jigal Amir, ktorý 4. novembra 1995 zastrelil izraelského premiéra J. Rabina, bol odsúdený na doživotie.

28. - Americká Snemovňa reprezentantov, rovnako ako predtým Senát, schválila zákon, ktorý odovzdáva prezidentovi nebývalú časť politickej moci Kongresu USA, ide o zákon tzv. "line-item veto".

29. - V Turíne sa konal summit Európskej únie, ktorým sa otvorená medzivládna konferencia o generálnej revízii Maastrichtskej zmluvy.

SkryťVypnúť reklamu

APRÍL

2. - Ruský a bieloruský prezident podpísali v Kremli dokumenty o vytvorení únie medzi obidvoma štátmi.

16. - USA a Japonsko zverejnili dohodu, podľa ktorej bude v stredne dlhej perspektíve uzavretých šesť vojenských základní USA na ostrove Okinawa.

18. - Izrael zaútočil na tábor "modrých prilieb" v obci Kana pri prístave Súr, zabitých 100 libanonských civilistov, Izrael sa za útok ospravedlnil a ustanovil komisiu na vyšetrenie záležitosti.

20. - Summit G7 v Moskve za účasti Ruska a Ukrajiny, predstavitelia sa dohodli, že sa budú usilovať o zákaz všetkých jadrových skúšok do konca tohto roku, vyjadrili odhodlanie zasadzovať sa za to, aby do septembra tohto roku bola uzavretá a podpísaná zmluva o všeobecnom zákaze jadrových skúšok.

SkryťVypnúť reklamu

22. - Údajne pri ruskom raketovom útoku zahynul prezident separatistickej Čečenskej republiky Džochar Dudajev.

24. - Palestínska národná rada zrušila články Charty OOP, ktoré požadujú zničenie Izraela.

MÁJ

5.-7. - V egyptskej Tabe začaté izraelsko-palestínske rozhovory o konečnom statuse autonómnych území, Palestínčania slávnostne vyhlásili svoju vôľu vytvoriť nezávislý štát s Jeruzalemom ako hlavným mestom, vydané spoločné komuniké, v ktorom obidve strany potvrdili obojstranný záväzok ukončiť konflikt.

7. - Medzinárodný súd pre zločiny v bývalej Juhoslávii v Haagu začal svoj prvý proces, súdeným je Dušan Tadič, ktorý sa zodpovedá zo zabitia 13 Moslimov a mučenia 18 ďalších.

13. - Rusko požiadalo o zmeny v Zmluve o konvenčných zbraniach v Európe vo svoj prospech.

SkryťVypnúť reklamu

20. - Oznámené, že vodca bosnianskych Srbov Radovan Karadžič zostáva ďalej vo funkcii "prezidenta" Republiky srbskej, ale bude sa viac venovať vnútropolitickým otázkam, kým za medzinárodné rokovanie bude zodpovedná viceprezidentka Biljana Plavšičová.

20. - Irak a OSN podpísali dohodu o obmedzenom predaji ropy, známu pod názvom "ropa za potraviny", dohoda umožní Bagdadu vrátiť sa v obmedzenom rozsahu po šiestich rokoch na ropný trh.

22. - Británia začala v Bruseli politiku "nespolupráce" v rámci Európskej únie, pretože EÚ nezmiernila embargo na vývoz britského hovädzieho.

29. - V parlamentných voľbách v Izraeli získala najviac mandátov Strana práce, vo voľbách premiéra zvíťazil Benjamin Netanjahu z bloku Likud.

SkryťVypnúť reklamu

JÚN

1. - Tridsať účastníckych štátov konferencie o konvenčnom odzbrojení v Európe sa vo Viedni dohodlo na zmenách príslušnej zmluvy, ktoré vychádzajú v ústrety požiadavkám Ruska.

3. - Ministri zahraničných vecí NATO na schôdzke v Berlíne navrhli Rusku vytvorenie tesnejších vzájomných politických a vojenských zväzkov, ministri sa dohodli, že európske štáty NATO v budúcnosti prevezmú vlastné vojenské úlohy, ktoré nebudú podliehať americkému veleniu, ruský minister zahraničia Jevgenij Primakov oznámil, že Moskva je pripravená rozlišovať medzi politickými a vojenskými dôsledkami rozšírenia aliancie.

10. Rusko-čečenské rokovania v Nazrani dospeli k dohode o stiahnutí ruských vojsk z Čečenska a o odložení volieb na jeseň, po odchode ruských jednotiek.

SkryťVypnúť reklamu

13. NATO potvrdilo, že v prípade rozšírenia na Východ nemieni na území nových členských štátov rozmiestňovať jadrové zbrane.

15. - Okolo 200 ľudí zranených pri výbuchu bomby v centre Manchestra, k činu sa prihlásila IRA, írska vláda nato vyhlásila, že prehodnotí svoje vzťahy k Sinn Fein.

16. - Prvé kolo prezidentských volieb v Rusku, pri účasti necelých 70 percent voličov získal Boris Jeľcin 35,28, Gennadij Ziuganov 32,04 a A. Lebeď takmer 15 percent hlasov.

21.-22. - Summit EÚ vo Florencii, dosiahnutá dohoda o postupe proti tzv. chorobe šialených kráv, stanovené podmienky, po ktorých splnení bude Británia môcť svoje hovädzie exportovať do ostatných krajín EÚ, dohodnutá politická dohoda o Europole.

27.-29. - V Lyone schôdzka skupiny G7, prezident Clinton na nej nastolil ako jeden z hlavných problémov boj proti terorizmu, summit o. i. rozhodol, že škrtne dve tretiny dlhov najchudobnejších krajín.

SkryťVypnúť reklamu

JÚL

3. - V druhom kole prezidentských volieb v Rusku zvíťazil Boris Jeľcin.

11. - Medzinárodný súd pre zločiny v bývalej Juhoslávii vydal nové zatykače na Radovana Karadžiča a generála Ratka Mladiča, ktorých obvinil z vojnových zločinov vrátane genocídy.

12. - Zástupcovia Európskej federácie liberálnych, demokratických a reformných strán na záver svojho kongresu vo Viedni prijali rezolúciu vyjadrujúcu obavy o demokraciu na Slovensku a konkrétne z prístupu vlády Vladimíra Mečiara k demokratickým hodnotám, ďalšie rezolúcie sa týkali situácie v Severnom Írsku a dodržiavania ľudských práv v Turecku.

18. - Pri havárii Boeingu-747 spoločnosti TWA po štarte z Kennedyho letiska v New Yorku zahynulo všetkých 230 ľudí na palube.

23. - Americká Snemovňa reprezentantov uvoľnila 60 miliónov dolárov na vojenskú pomoc Poľsku, Maďarsku a Českej republike, aby sa mohli pripraviť na vstup do NATO, 26. júla pomoc schválil Senát.

SkryťVypnúť reklamu

25. - Vojenský prevrat v Burundi, prezidentom sa vyhlásil Pierre Buyoya z kmeňa Tutsiov, prezident Ntibantunganya sa deň predtým uchýlil na americké veľvyslanectvo, prezidentského úradu sa nevzdal.

AUGUST

2. - Izraelská vláda zrušila rozširovanie židovských osád na okupovaných arabských územiach.

6. - Čečenskí separatisti zaútočili na Groznyj a počas niekoľkých dní mesto obsadili.

10. - Ruský prezident Jeľcin vymenoval poradcu pre bezpečnostné otázky Alexandra Lebeďa za svojho splnomocnenca v Čečensku.

11. - Pri demonštrácii cyperských Grékov na tzv. zelenej línii zabili severocyperské turecké bezpečnostné sily jedného Gréka a 14. augusta ďalšieho.

20. - India na plenárnom zasadaní odzbrojovacej konferencie OSN v Ženeve formálne vetovala návrh globálnej zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok.

SkryťVypnúť reklamu

23. - Juhoslovanská zväzová republika a Chorvátsko uzavreli dohodu o normalizácii svojich vzťahov.

26. - Vynesený rozsudok smrti nad bývalým juhokórejským prezidentom Čon Duhwanom, obvineným zo sprisahania a z vlastizrady, ďalší exprezident Ro Tche-u za rovnaké previnenie v menšom rozsahu dostal trest väzenia vo výške 22,5 roka.

28. - Londýnsky rozvodový súd ukončil 15 rokov trvajúce manželstvo následníka trónu princa Charlesa a princeznej Diany.

31. - Splnomocnenec ruského prezidenta pre Čečensko Alexander Lebeď a náčelník štábu čečenských povstalcov Aslan Maschadov podpísali dohodu o ukončení čečenskej vojny.

SEPTEMBER

1. - Iracká armáda s oddielmi Demokratickej strany Kurdistanu začala útok na kurdské stredisko Sulajmánija a vstúpila do neho, z Erbilu, ktorý obsadila 31. augusta, sa začala sťahovať, zostala však blízko mesta.

SkryťVypnúť reklamu

2. - Filipínska vláda a moslimskí povstalci z ostrova Mindanao slávnostne podpísali mierovú zmluvu, ktorá ukončila konflikt trvajúci 26 rokov, povstalci akceptovali väčšiu autonómiu v moslimských oblastiach namiesto pôvodnej požiadavky na samostatný moslimský štát.

2. - KĽDR oznámila, že sa zúčastní na štvorstranných rozhovoroch o mieri na Kórejskom polostrove, ak USA začnú rokovať o okamžitom odsune 37 000 amerických vojakov z Južnej Kórey, Soul označil návrh za neprijateľný.

3. - USA podnikli 45-minútový raketový útok na iracké obranné zariadenie v južnom Iraku a okolo Bagdadu, zabitých päť ľudí, Saddám Husajn oznámil, že Irak nebude uznávať bezletové zóny nad severnou a južnou časťou krajiny, západní spojenci sa dohodli na rozšírení bezletovej zóny v južnom Iraku, USA útok ešte dvakrát zopakovali.

SkryťVypnúť reklamu

4. - Summit Riodejaneirskej skupiny v bolívijskej Cochabambe označil boj proti chudobe za prioritu politiky členských štátov, summit odsúdil tzv. Helmsov-Burtonov zákon prijatý Kongresom USA, ktorý znamená zintenzívnenie blokády Kuby a počíta so sankciami proti firmám, ktoré budú s Kubou obchodovať.

7. - Kambodžská vláda a odštiepenecká frakcia hnutia Červených Kmérov dosiahli mierovú dohodu.

10. - VS OSN prijalo dohodu o úplnom zákaze jadrových skúšok.

14. - voľby predsedníctva Bosny a Hercegoviny, všetkých troch parlamentov v BH a prezidenta a viceprezidenta Republiky srbskej, do predsedníctva zvolení Alija Izetbegovič, Momčilo Krajišnik a Krešimir Zubak, vo voľbách do parlamentu získali najviac hlasov nacionalistické strany moslimská Strana demokratickej akcie, Srbská demokratická strana a Chorvátske demokratické spoločenstvo, prezidentkou Republiky srbskej zvolená Biljana Plavšičová.

15. - Vodca talianskej Ligy severu Umberto Bossi vyhlásil v Benátkach za účasti niekoľkých tisícov svojich prívržencov nezávislú republiku Padánia.

16. - V Temešvári podpísaná rumunsko-maďarská Zmluva o dobrom susedstve a spolupráci.

24. - USA a Rusko sa zhodli na prvej časti novej dohody o obmedzení raketových systémov.

27. - Príslušníci afganského hnutia Taliban bez súdu popravili bývalého prezidenta Nadžíbulláha a obsadili Kábul, kde zaviedli islamské zákony.

OKTÓBER

11. - Nositeľmi Nobelovej ceny za mier sa stali bojovníci za samostatnosť Východného Timoru biskup Carlos Belo a José Ramos Hortga z Východného Timoru.

13. - V Rakúsku voľby do Európskeho parlamentu.

17. - Prezident Ruska Boris Jeľcin odvolal z funkcie tajomníka Bezpečnostnej rady Alexandra Lebeďa, 19. októbra vymenoval do tejto funkcie Ivana Rybkina.

20. - Tichý pochod centrom Bruselu usporiadaný na pamiatku všetkých unesených a sexuálne zneužitých detí v Belgicku bol najmasovejšou manifestáciou v tejto krajine od konca druhej svetovej vojny.

- voľby do Európskeho parlamentu

21. - Valné zhromaždenie OSN zvolilo piatich nových členov Bezpečnostnej rady na rok 1997: Keňu, Švédsko, Japonsko, Kostariku a Portugalsko.

NOVEMBER

1. - Zairský parlament odhlasoval prerušenie diplomatických stykov s Rwandou, Burundi a Ugandou.

5. - Ruského prezidenta Borisa Jeľcina úspešne operovali v moskovskom Kardiologickom centre.

- pakistanský prezident Ahmed Legharí odvolal z funkcie predsedníčku vlády Benázir Bhuttovú a jej kabinet a rozpustil parlament.

6. - Američania zvolili demokratického kandidáta Billa Clintona za prezidenta na ďalšie funkčné obdobie.

9. - BR OSN odsúhlasila vyslanie multinárodných mierových jednotiek na skončenie krízy vo východnej časti Zairu.

15. - Začali sa prvé historické voľby do českého Senátu, najväčší počet hlasov získali kandidáti ODS a ČSSD.

18. - V druhom kole prezidentských volieb v Rumunsku zvíťazil opozičný pravicový kandidát E. Constantinescu.

19. - USA zablokovali znovuzvolenie Butrusa Butrusa-Ghálího za generálneho tajomníka OSN.

22. - Arménsky ústavný súd zamietol návrh opozície na anulovanie výsledkov prezidetnských volieb a potvrdil vo funkcii Levona Ter-Petrosjana.

23. - Ruský prezident Boris Jeľcin podpísal dekrét o úplnom stiahnutí ruských vojsk z Čečenska.

25. - Stovky študentov sa zhromaždili v centre Belehradu na protestných demonštráciách proti podvodom vládneho režimu vo výsledkoch komunálnych volieb.

28. - Bieloruský prezident Alexander Lukašenko podpísal slávnostne novú ústavu, ktorá rozširuje jeho právomoci, proti jeho politike protestovali v Minsku tisícky demonštrantov.

DECEMBER

2. - Český prezident Václav Havel sa podrobil operácii, pri ktorej mu z pľúc odstránili menší zhubný nádor.

5. - Americký prezident Bill Clinton oznámil vymenovanie Madeleine Albrightovej za ministerku zahraničných vecí USA - prvú ženu v histórii na tomto poste.

6. - Vláda britského premiéra Johna Majora stratila väčšinu v parlamente po oznámení poslanca Johna Gorsta, že vystupuje z klubu konzervatívcov.

11. - Ministri zahraničných vecí NATO rozhodli, že summit o rozšírení NATO sa uskutoční 8.-9. júla 1997 v Madride.

12. - Prvým čínskym guvernérom Hongkongu, ktorý 1. júla 1997 prejde pod správu Číny, sa stal Tung Chee-hwa.

- Európsky parlament podmienil uzavretie asociačnej dohody EÚ s Bieloruskom dodržiavaním ľudských práv v tejto krajine.

13. - Európsky parlament v rezolúcii vyzýva NR SR, aby zvážila rozhodnutie odobrať poslanecký mandát Františkovi Gauliederovi a pripomenul vláde SR potrebu rešpektovať demokratické práva ako podmienku vstupu do EÚ.

14. - Izraelská vláda sľúbila finančné výhody židovským osadám na palestínskych územiach.

- BR OSN navrhla za nového generálneho tajomníka Kofi Annana.

17. - Šesť pracovníkov Medzinárodného Červeného kríža zavraždili v čečenskej obci Novyje Atagi.

- Krízu v strednej Afrike majú vyriešiť štyria africkí prezidenti - pokračuje masový návrat rwandských utečencov do vlasti.

- Ultraľavicoví peruánski teroristi zadržali na japonskom veľvyslanectve v Peru okolo 400 rukojemníkov a žiadali prepustenie svojich väznených druhov.

20. - Medzinárodné sily IFOR formálne ukončili svoje pôsobenie v Bosne, nahradí ich nová misia Stabilizačných síl (SFOR).

23. - Tadžická vláda a opozícia podpísali dohodu o ukončení štvorročnej občianskej vojny.

Autor: bj

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 368
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 872
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 570
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 459
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 653
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 500
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 255
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 653
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu