1. - Taliansko prevzalo na pol roka predsedníctvo EÚ
1. - Rusko potvrdilo, že nedodržalo lehotu na zničenie tankov a ďalšieho vojenského materiálu za Uralom, a oznámilo, že ďalšie tri postsovietske republiky tiež nedodržali záväzky vyplývajúce zo Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe z roku 1991. Svoje záväzky chce Moskva splniť až v roku 1998.
5. - Nečakane odstúpil japonský premiér Tomiiči Murajama.
5. - Ruský minister zahraničia Andrej Kozyrev podal demisiu, aby mohol plniť funkciu poslanca Štátnej dumy, z rovnakých dôvodov odstúpil vicepremiér Sergej Šachraj.
9. - Za nového ruského ministra zahraničia bol vymenovaný Jevgenij Primakov.
11. - Japonský parlament zvolil za premiéra Rjútara Hašimota z Liberálnodemokratickej strany.
14. - Zo sprisahania s cieľom zavraždiť bývalého izraelského premiéra Jicchaka Rabina obvinení pred telavivským súdom Jigal Amir, Hagaj Amir a náboženský činiteľ Dror Adani.
16. - V Ženeve sa začala konferencia o návrate bosnianskych utečencov, ktorých je asi 2,5 miliónov, schválená miernejšia verzia plánu repatriácie.
17. - Súd v New Yorku odsúdil za účasť na sprisahaní v súvislosti s bombovým útokom na Svetové obchodné stredisko v roku 1993 Umara Abdara Rahmána a Sajjida Nusajra v súvislosti s atentátom na rabína Meira Kahaneho v roku 1990 na doživotie.
18. - Panhelénske socialistické hnutie zvolilo nového premiéra Kostasa Simitisa, 21. januára vymenoval novú vládu, ministrom zahraničia Theodoros Pangalos.
20. - Prvé demokratické voľby v palestínskej autonómii, 50 kresiel v 88-člennej Palestínskej rade získal Arafatov Al-Fatah, prezidentom autonómie zvolený Jásir Arafat.
25. - Poľský premiér Józef Oleksy podal demisiu potom, čo vojenská prokuratúra začala vyšetrovať obvinenie, že pracoval pre sovietsku a ruskú tajnú službu.
27. - Na atole Fangataufa v Tichomorí uskutočnený šiesty francúzsky jadrový pokus, prezident Chirac ho označil za poslednú zo série úspešných skúšok.
25. - Grécki námorníci vztýčili grécku vlajku na neobývanom ostrovčeku Imia (turecky Kardak) v Egejskom mori, ktorú Turci vzápätí nahradili svojou, nasledovalo vzájomné slovné napádanie Grécka a Turecka o zvrchovanosť nad ostrovčekom a sťahovanie vojnových plavidiel k ostrovu, 31. januára plavidlá obidvoch strán odplávali od ostrova.
FEBRUÁR
1. - Zostavením novej poľskej vlády poverený Wlodimierz Cimoszevicz, prezident Kvasniewski podpísal návrh zákona, ktorého cieľom je prešetriť vysokých štátnych úradníkov, či nespolupracovali s niekdajšími komunistickými tajnými službami.
9. - IRA odvolala 17-mesačné prímerie, pri výbuchu v Londýne uskutočnenom IRA zahynuli dvaja ľudia, nasledovali ďalšie teroristické akcie.
22. - USA odmietli nový severokórejský návrh na uzavretie prechodnej mierovej zmluvy so Spojenými štátmi, ktorá by nahradila prímerie z roku 1953.
25. - Pri výbuchu nálože v autobuse v centre Jeruzalema a explózii v meste Aškalon zabitých 27 ľudí a takmer sto osôb zranených, odvetná akcia Hamasu, Izrael a Palestínčania sa rozhodli zmraziť rokovanie o mieri, atentáty pripravil Muhíaddín Šaríf.
25. - Kubánske stíhacie lietadlá zostrelili dve súkromné lietadlá, ktoré patrili kubánskej exilovej organizácii Bratia za záchranu, o život prišli štyri osoby.
27. - BR OSN oznámila zastavenie ekonomických sankcií proti bosnianskym Srbom.
MAREC
5. - Americký Senát schválil zákon zostrujúci americké sankcie voči Kube ako odpoveď na zostrelenie dvoch civilných lietadiel kubánskych emigrantov kubánskou armádou.
7. - IRA odmietla akékoľvek odzbrojenie a skoré obnovenie prímeria.
20. - V Prahe stretnutie ministra zahraničia USA Warrena Christophera s predstaviteľmi diplomacií 12 postkomunistických krajín usilujúcich sa o vstup do NATO, minister ubezpečil ich zástupcov, že USA sú odhodlané pokročiť dopredu v rozšírovaní NATO a že sa budú naďalej angažovať v európskych záležitostiach.
20. - Vstúpilo do platnosti rozdelenie Republiky Bosny a Hercegoviny na moslimsko-chorvátsku Federáciu BaH a Republiku srbskú.
22.-23. - Pri návšteve bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka v Moskve dohodnuté, že Rusko a Bielorusko podpíšu 2. apríla dohodu o vytvorení spoločnej zväzovej republiky so spoločným rozpočtom a medziparlamentným kongresom, v ktorom budú obidve krajiny rovnomerne zastúpené.
27. - Jigal Amir, ktorý 4. novembra 1995 zastrelil izraelského premiéra J. Rabina, bol odsúdený na doživotie.
28. - Americká Snemovňa reprezentantov, rovnako ako predtým Senát, schválila zákon, ktorý odovzdáva prezidentovi nebývalú časť politickej moci Kongresu USA, ide o zákon tzv. "line-item veto".
29. - V Turíne sa konal summit Európskej únie, ktorým sa otvorená medzivládna konferencia o generálnej revízii Maastrichtskej zmluvy.
APRÍL
2. - Ruský a bieloruský prezident podpísali v Kremli dokumenty o vytvorení únie medzi obidvoma štátmi.
16. - USA a Japonsko zverejnili dohodu, podľa ktorej bude v stredne dlhej perspektíve uzavretých šesť vojenských základní USA na ostrove Okinawa.
18. - Izrael zaútočil na tábor "modrých prilieb" v obci Kana pri prístave Súr, zabitých 100 libanonských civilistov, Izrael sa za útok ospravedlnil a ustanovil komisiu na vyšetrenie záležitosti.
20. - Summit G7 v Moskve za účasti Ruska a Ukrajiny, predstavitelia sa dohodli, že sa budú usilovať o zákaz všetkých jadrových skúšok do konca tohto roku, vyjadrili odhodlanie zasadzovať sa za to, aby do septembra tohto roku bola uzavretá a podpísaná zmluva o všeobecnom zákaze jadrových skúšok.
22. - Údajne pri ruskom raketovom útoku zahynul prezident separatistickej Čečenskej republiky Džochar Dudajev.
24. - Palestínska národná rada zrušila články Charty OOP, ktoré požadujú zničenie Izraela.
MÁJ
5.-7. - V egyptskej Tabe začaté izraelsko-palestínske rozhovory o konečnom statuse autonómnych území, Palestínčania slávnostne vyhlásili svoju vôľu vytvoriť nezávislý štát s Jeruzalemom ako hlavným mestom, vydané spoločné komuniké, v ktorom obidve strany potvrdili obojstranný záväzok ukončiť konflikt.
7. - Medzinárodný súd pre zločiny v bývalej Juhoslávii v Haagu začal svoj prvý proces, súdeným je Dušan Tadič, ktorý sa zodpovedá zo zabitia 13 Moslimov a mučenia 18 ďalších.
13. - Rusko požiadalo o zmeny v Zmluve o konvenčných zbraniach v Európe vo svoj prospech.
20. - Oznámené, že vodca bosnianskych Srbov Radovan Karadžič zostáva ďalej vo funkcii "prezidenta" Republiky srbskej, ale bude sa viac venovať vnútropolitickým otázkam, kým za medzinárodné rokovanie bude zodpovedná viceprezidentka Biljana Plavšičová.
20. - Irak a OSN podpísali dohodu o obmedzenom predaji ropy, známu pod názvom "ropa za potraviny", dohoda umožní Bagdadu vrátiť sa v obmedzenom rozsahu po šiestich rokoch na ropný trh.
22. - Británia začala v Bruseli politiku "nespolupráce" v rámci Európskej únie, pretože EÚ nezmiernila embargo na vývoz britského hovädzieho.
29. - V parlamentných voľbách v Izraeli získala najviac mandátov Strana práce, vo voľbách premiéra zvíťazil Benjamin Netanjahu z bloku Likud.
JÚN
1. - Tridsať účastníckych štátov konferencie o konvenčnom odzbrojení v Európe sa vo Viedni dohodlo na zmenách príslušnej zmluvy, ktoré vychádzajú v ústrety požiadavkám Ruska.
3. - Ministri zahraničných vecí NATO na schôdzke v Berlíne navrhli Rusku vytvorenie tesnejších vzájomných politických a vojenských zväzkov, ministri sa dohodli, že európske štáty NATO v budúcnosti prevezmú vlastné vojenské úlohy, ktoré nebudú podliehať americkému veleniu, ruský minister zahraničia Jevgenij Primakov oznámil, že Moskva je pripravená rozlišovať medzi politickými a vojenskými dôsledkami rozšírenia aliancie.
10. Rusko-čečenské rokovania v Nazrani dospeli k dohode o stiahnutí ruských vojsk z Čečenska a o odložení volieb na jeseň, po odchode ruských jednotiek.
13. NATO potvrdilo, že v prípade rozšírenia na Východ nemieni na území nových členských štátov rozmiestňovať jadrové zbrane.
15. - Okolo 200 ľudí zranených pri výbuchu bomby v centre Manchestra, k činu sa prihlásila IRA, írska vláda nato vyhlásila, že prehodnotí svoje vzťahy k Sinn Fein.
16. - Prvé kolo prezidentských volieb v Rusku, pri účasti necelých 70 percent voličov získal Boris Jeľcin 35,28, Gennadij Ziuganov 32,04 a A. Lebeď takmer 15 percent hlasov.
21.-22. - Summit EÚ vo Florencii, dosiahnutá dohoda o postupe proti tzv. chorobe šialených kráv, stanovené podmienky, po ktorých splnení bude Británia môcť svoje hovädzie exportovať do ostatných krajín EÚ, dohodnutá politická dohoda o Europole.
27.-29. - V Lyone schôdzka skupiny G7, prezident Clinton na nej nastolil ako jeden z hlavných problémov boj proti terorizmu, summit o. i. rozhodol, že škrtne dve tretiny dlhov najchudobnejších krajín.
JÚL
3. - V druhom kole prezidentských volieb v Rusku zvíťazil Boris Jeľcin.
11. - Medzinárodný súd pre zločiny v bývalej Juhoslávii vydal nové zatykače na Radovana Karadžiča a generála Ratka Mladiča, ktorých obvinil z vojnových zločinov vrátane genocídy.
12. - Zástupcovia Európskej federácie liberálnych, demokratických a reformných strán na záver svojho kongresu vo Viedni prijali rezolúciu vyjadrujúcu obavy o demokraciu na Slovensku a konkrétne z prístupu vlády Vladimíra Mečiara k demokratickým hodnotám, ďalšie rezolúcie sa týkali situácie v Severnom Írsku a dodržiavania ľudských práv v Turecku.
18. - Pri havárii Boeingu-747 spoločnosti TWA po štarte z Kennedyho letiska v New Yorku zahynulo všetkých 230 ľudí na palube.
23. - Americká Snemovňa reprezentantov uvoľnila 60 miliónov dolárov na vojenskú pomoc Poľsku, Maďarsku a Českej republike, aby sa mohli pripraviť na vstup do NATO, 26. júla pomoc schválil Senát.
25. - Vojenský prevrat v Burundi, prezidentom sa vyhlásil Pierre Buyoya z kmeňa Tutsiov, prezident Ntibantunganya sa deň predtým uchýlil na americké veľvyslanectvo, prezidentského úradu sa nevzdal.
AUGUST
2. - Izraelská vláda zrušila rozširovanie židovských osád na okupovaných arabských územiach.
6. - Čečenskí separatisti zaútočili na Groznyj a počas niekoľkých dní mesto obsadili.
10. - Ruský prezident Jeľcin vymenoval poradcu pre bezpečnostné otázky Alexandra Lebeďa za svojho splnomocnenca v Čečensku.
11. - Pri demonštrácii cyperských Grékov na tzv. zelenej línii zabili severocyperské turecké bezpečnostné sily jedného Gréka a 14. augusta ďalšieho.
20. - India na plenárnom zasadaní odzbrojovacej konferencie OSN v Ženeve formálne vetovala návrh globálnej zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok.
23. - Juhoslovanská zväzová republika a Chorvátsko uzavreli dohodu o normalizácii svojich vzťahov.
26. - Vynesený rozsudok smrti nad bývalým juhokórejským prezidentom Čon Duhwanom, obvineným zo sprisahania a z vlastizrady, ďalší exprezident Ro Tche-u za rovnaké previnenie v menšom rozsahu dostal trest väzenia vo výške 22,5 roka.
28. - Londýnsky rozvodový súd ukončil 15 rokov trvajúce manželstvo následníka trónu princa Charlesa a princeznej Diany.
31. - Splnomocnenec ruského prezidenta pre Čečensko Alexander Lebeď a náčelník štábu čečenských povstalcov Aslan Maschadov podpísali dohodu o ukončení čečenskej vojny.
SEPTEMBER
1. - Iracká armáda s oddielmi Demokratickej strany Kurdistanu začala útok na kurdské stredisko Sulajmánija a vstúpila do neho, z Erbilu, ktorý obsadila 31. augusta, sa začala sťahovať, zostala však blízko mesta.
2. - Filipínska vláda a moslimskí povstalci z ostrova Mindanao slávnostne podpísali mierovú zmluvu, ktorá ukončila konflikt trvajúci 26 rokov, povstalci akceptovali väčšiu autonómiu v moslimských oblastiach namiesto pôvodnej požiadavky na samostatný moslimský štát.
2. - KĽDR oznámila, že sa zúčastní na štvorstranných rozhovoroch o mieri na Kórejskom polostrove, ak USA začnú rokovať o okamžitom odsune 37 000 amerických vojakov z Južnej Kórey, Soul označil návrh za neprijateľný.
3. - USA podnikli 45-minútový raketový útok na iracké obranné zariadenie v južnom Iraku a okolo Bagdadu, zabitých päť ľudí, Saddám Husajn oznámil, že Irak nebude uznávať bezletové zóny nad severnou a južnou časťou krajiny, západní spojenci sa dohodli na rozšírení bezletovej zóny v južnom Iraku, USA útok ešte dvakrát zopakovali.
4. - Summit Riodejaneirskej skupiny v bolívijskej Cochabambe označil boj proti chudobe za prioritu politiky členských štátov, summit odsúdil tzv. Helmsov-Burtonov zákon prijatý Kongresom USA, ktorý znamená zintenzívnenie blokády Kuby a počíta so sankciami proti firmám, ktoré budú s Kubou obchodovať.
7. - Kambodžská vláda a odštiepenecká frakcia hnutia Červených Kmérov dosiahli mierovú dohodu.
10. - VS OSN prijalo dohodu o úplnom zákaze jadrových skúšok.
14. - voľby predsedníctva Bosny a Hercegoviny, všetkých troch parlamentov v BH a prezidenta a viceprezidenta Republiky srbskej, do predsedníctva zvolení Alija Izetbegovič, Momčilo Krajišnik a Krešimir Zubak, vo voľbách do parlamentu získali najviac hlasov nacionalistické strany moslimská Strana demokratickej akcie, Srbská demokratická strana a Chorvátske demokratické spoločenstvo, prezidentkou Republiky srbskej zvolená Biljana Plavšičová.
15. - Vodca talianskej Ligy severu Umberto Bossi vyhlásil v Benátkach za účasti niekoľkých tisícov svojich prívržencov nezávislú republiku Padánia.
16. - V Temešvári podpísaná rumunsko-maďarská Zmluva o dobrom susedstve a spolupráci.
24. - USA a Rusko sa zhodli na prvej časti novej dohody o obmedzení raketových systémov.
27. - Príslušníci afganského hnutia Taliban bez súdu popravili bývalého prezidenta Nadžíbulláha a obsadili Kábul, kde zaviedli islamské zákony.
OKTÓBER
11. - Nositeľmi Nobelovej ceny za mier sa stali bojovníci za samostatnosť Východného Timoru biskup Carlos Belo a José Ramos Hortga z Východného Timoru.
13. - V Rakúsku voľby do Európskeho parlamentu.
17. - Prezident Ruska Boris Jeľcin odvolal z funkcie tajomníka Bezpečnostnej rady Alexandra Lebeďa, 19. októbra vymenoval do tejto funkcie Ivana Rybkina.
20. - Tichý pochod centrom Bruselu usporiadaný na pamiatku všetkých unesených a sexuálne zneužitých detí v Belgicku bol najmasovejšou manifestáciou v tejto krajine od konca druhej svetovej vojny.
- voľby do Európskeho parlamentu
21. - Valné zhromaždenie OSN zvolilo piatich nových členov Bezpečnostnej rady na rok 1997: Keňu, Švédsko, Japonsko, Kostariku a Portugalsko.
NOVEMBER
1. - Zairský parlament odhlasoval prerušenie diplomatických stykov s Rwandou, Burundi a Ugandou.
5. - Ruského prezidenta Borisa Jeľcina úspešne operovali v moskovskom Kardiologickom centre.
- pakistanský prezident Ahmed Legharí odvolal z funkcie predsedníčku vlády Benázir Bhuttovú a jej kabinet a rozpustil parlament.
6. - Američania zvolili demokratického kandidáta Billa Clintona za prezidenta na ďalšie funkčné obdobie.
9. - BR OSN odsúhlasila vyslanie multinárodných mierových jednotiek na skončenie krízy vo východnej časti Zairu.
15. - Začali sa prvé historické voľby do českého Senátu, najväčší počet hlasov získali kandidáti ODS a ČSSD.
18. - V druhom kole prezidentských volieb v Rumunsku zvíťazil opozičný pravicový kandidát E. Constantinescu.
19. - USA zablokovali znovuzvolenie Butrusa Butrusa-Ghálího za generálneho tajomníka OSN.
22. - Arménsky ústavný súd zamietol návrh opozície na anulovanie výsledkov prezidetnských volieb a potvrdil vo funkcii Levona Ter-Petrosjana.
23. - Ruský prezident Boris Jeľcin podpísal dekrét o úplnom stiahnutí ruských vojsk z Čečenska.
25. - Stovky študentov sa zhromaždili v centre Belehradu na protestných demonštráciách proti podvodom vládneho režimu vo výsledkoch komunálnych volieb.
28. - Bieloruský prezident Alexander Lukašenko podpísal slávnostne novú ústavu, ktorá rozširuje jeho právomoci, proti jeho politike protestovali v Minsku tisícky demonštrantov.
DECEMBER
2. - Český prezident Václav Havel sa podrobil operácii, pri ktorej mu z pľúc odstránili menší zhubný nádor.
5. - Americký prezident Bill Clinton oznámil vymenovanie Madeleine Albrightovej za ministerku zahraničných vecí USA - prvú ženu v histórii na tomto poste.
6. - Vláda britského premiéra Johna Majora stratila väčšinu v parlamente po oznámení poslanca Johna Gorsta, že vystupuje z klubu konzervatívcov.
11. - Ministri zahraničných vecí NATO rozhodli, že summit o rozšírení NATO sa uskutoční 8.-9. júla 1997 v Madride.
12. - Prvým čínskym guvernérom Hongkongu, ktorý 1. júla 1997 prejde pod správu Číny, sa stal Tung Chee-hwa.
- Európsky parlament podmienil uzavretie asociačnej dohody EÚ s Bieloruskom dodržiavaním ľudských práv v tejto krajine.
13. - Európsky parlament v rezolúcii vyzýva NR SR, aby zvážila rozhodnutie odobrať poslanecký mandát Františkovi Gauliederovi a pripomenul vláde SR potrebu rešpektovať demokratické práva ako podmienku vstupu do EÚ.
14. - Izraelská vláda sľúbila finančné výhody židovským osadám na palestínskych územiach.
- BR OSN navrhla za nového generálneho tajomníka Kofi Annana.
17. - Šesť pracovníkov Medzinárodného Červeného kríža zavraždili v čečenskej obci Novyje Atagi.
- Krízu v strednej Afrike majú vyriešiť štyria africkí prezidenti - pokračuje masový návrat rwandských utečencov do vlasti.
- Ultraľavicoví peruánski teroristi zadržali na japonskom veľvyslanectve v Peru okolo 400 rukojemníkov a žiadali prepustenie svojich väznených druhov.
20. - Medzinárodné sily IFOR formálne ukončili svoje pôsobenie v Bosne, nahradí ich nová misia Stabilizačných síl (SFOR).
23. - Tadžická vláda a opozícia podpísali dohodu o ukončení štvorročnej občianskej vojny.
Autor: bj