m hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Čchen Ťiang. Čínsky predstaviteľ reagoval na žiadosť Tchaj-wanu, aby Spojené štáty udelili vízum jeho viceprezidentovi. Čchen Ťiang však USA priamo nevyzval, aby vízum neudeľovali. Hovorca amerického ministerstva zahraničia Nicholas Burns v stredu potvrdil, že Li sa usiluje o vízum. "Posudzujeme túto žiadosť," povedal. Li sa chystá 14. januára zúčastniť na slávnostnom uvedení nového guatemalského prezidenta do funkcie a asi chce získať tranzitné vízum, aby jeho lietadlo mohlo v USA načerpať pohonné hmoty. Pre spor o americký federálny rozpočet medzi prezidentom Billom Clintonom a Kongresom sú takmer tri štvrtiny zamestnancov ministerstva zahraničia na nútenej dovolenke a vydávanie víz bolo silne obmedzené. Podľa pozorovateľov by to americká vláda mohla využiť a odpoveď na tchajwanskú žiadosť odložiť na neurčito.
Vlani v júni Clintonovo rozhodnutie udeliť tchajwanskému prezidentovi Li Teng-chuejovi vízum na súkromnú návštevu USA, ktoré Čína pokladala za významný posun v americkej politike, pobúrilo a viedlo k vážnemu zhoršeniu čínsko-amerických vzťahov.
Tchaj-wan dosiahol v stredu úspech v snahe vymaniť sa z medzinárodnej izolácie, keď nadviazal plné diplomatické vzťahy so Senegalom. Ten sa tak stal 31. krajinou, ktorá Tchaj-wan uznala. Očakáva sa, že tento krok zvýši napätie vo vzťahoch medzi Čínou a Tchaj-wanom.