Vladimíra Mečiara sa nedokázali dohodnúť na tom, ktorá z nich má predložiť návrh rozpočtu na rok 1996 do parlamentu. Druhým krokom, ktorý výrazne ovplyvnil ekonomické dianie, bolo odloženie už pripravenej 2. vlny kupónovej privatizácie, o ktorom rozhodla vláda V. Mečiara 15. decembra 1994. Tretím vplyvom z roku 1994 bolo zrušenie niektorých privatizačných rozhodnutí vlády J. Moravčíka, ale aj novela zákona o veľkej privatizácii, ktorou sa preniesli mnohé právomoci pri privatizácii z vlády a Ministerstva privatizácie SR na Fond národného majetku SR. Tieto zákony prijal parlament na svojej "nočnej" schôdzi 3. až 4. novembra 1994.
2. januára
Jozef Magula, štátny tajomník Ministerstva financií SR (MF SR) v rozhovore pre Národnú obrodu vyhlásil, že kupónovej privatizácii treba vrátiť jej pôvodný zmysel, pričom spomenul, že pôvodne sa nerátalo s pôsobením investičných fondov.
Z postu riaditeľa Slovenských telekomunikácií, š. p., bol odvolaný Vladimír Ondrovič, na jeho miesto nastúpil Jozef Kubín, človek známy z jari 1994, keď bolo na niekoľko dní na jeho príkaz pozastavené vysielanie Rádia Slobodná Európa.
3. januára
Vláda SR rozhodla o vypracovaní prihlášky do Európskej únie najneskôr do konca júla 1995 a prípravou poverila ministra zahraničných vecí Jozefa Schenka. Vytvorením Rady pre integráciu do EÚ poverila podpredsedu vlády Jozefa Kalmana, ktorého vymenovala za jej predsedu.
5. januára
J. Magula v denníku Práca pripustil zmenu pravidiel pre 2. vlnu KP.
7. januára
Predseda vlády SR Vladimír Mečiar povedal po rokovaní vlády SR so zástupcami Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ SR), že v roku 1995 bude na Slovensku spustená 2. vlna KP. Jej spustenie je podľa neho viazané na naplnenie ponuky majetku v objeme 50 mld Sk, na vyriešení postavenia investičných fondov a odstránení duplicitných registrácií kupónových knižiek.
10. januára
Minister dopravy, spojov a verejných prác SR Alexander Rezeš vymenoval päť nových členov správnaj rady Železníc SR namiesto piatich členov, ktorých odvolal.
11. januára
Podľa podpredsedu vlády a ministra financií SR Sergeja Kozlíka aj keď Slovensko sa niektorými dosiahnutými výsledkami blíži úrovni, požadovanej pre vstup do EÚ, vstup Slovenska do EÚ je podmienený ekonomickým rastom, aby nebolo vystavené nadmernému hospodárskemu tlaku a rizikám.
12. januára
Podpredseda KDH Ivan Šimko podal Ústavnému súdu SR podnet na preskúmanie novelizácie zákona o veľkej privatizácii z noci z 3. na 4. novembra 1994. Podnet podporili okrem poslancov KDH aj poslanci DU, SDĽ, SDSS a MK.
Delegácia SR (Ján Ducký, Peter Baco, Peter Bisák, Ján Mráz, Alexander Rezeš a Vladimír Masár) sa zúčastnila na konferencii Bieleho domu o obchode a investíciách v strednej a východnej Európe v Clevelande (12. až 15. januára 1995).
Zástupcovia Fondu národného majetku SR a ČR sa dohodli na presnom vymedzení majetku bývalého FNM ČSFR a spôsobe zaobchádzania s ním. Akcie bývalých federálnych podnikov (Incheba, Finop a pod.) boli uvoľnené pre obchodovanie na Burze cenných papierov Praha, pričom zisk sa rozdelí medzi fondy v pomere 2 : 1.
20. januára
NR SR prijala Programové vyhlásenie vlády SR, čím jej vyslovila dôveru. V PV vláda deklaruje úmysel urýchlene spustiť 2. vlnu KP.
23. januára
Mimoriadne valné zhromaždenie a. s. VÚB Kupón, najväčšieho slovenského investičného fondu, rozhodlo o zmenách vo vedení fondu a o znížení základného imania fondu o vyše 3 mld Sk (31 percent) stiahnutím 8 mil. akcií, ktoré vlastnila japonská finančná spoločnosť NOMURA International. MF SR pozastavilo fondu výkon práva nakladať s akciami.
Z vedenia Bratislavskej opčnej burzy bol odvolaný René Vochyan a na jeho miesto bol vymenovaný Igor Junas.
26. januára
Slovenská delegácia (Ján Ducký a štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Jozef Šesták) sa zúčastnila na svetovom ekonomickom fóre v Davose (Švajčiarsko) (26. až 28. januára). Na tomto fóre vystúpil americký finančník G. Soros, ktorý okrem kritiky prístupu západných štátov k postkomunistickým krajinám vyslovil pochybnosti o skorom prijatí SR do EÚ.
30. januára
J. Ducký vyhlásil, že SR bude splácať pôžičku na dobudovanie Jadrovej elektrárne Mochovce (JEMO) vývozom elektrickej energie z produkcie jedného jej reaktora.
31. januára
Nemecký koncern PreussenElectra AG oznámil, že vystupuje z projektu dostavby JEMO, nakoľko nie je dostatočne garantované odpojenie reaktorových blokov JE Jaslovské Bohunice. Ďalším dôvodom podľa predstaviteľov koncernu sú pretrvávajúce pochybnosti o bezpečnosti JEMO.
Ján Ducký oznámil, že platobná dohoda medzi ČR a SR sa skončí do konca roka 1995.
V. Mečiar oznámil, že sa uvažuje o zvýšení dane z pridanej hodnoty pre periodickú tlač, v ktorej má zastúpenie zahraničný kapitál. Podľa neho na slovenskom masmediálnom trhu pôsobí príliš veľa denníkov, ktoré zápasia o čitateľov. Tento počet by sa mal zredukovať.
Kancelária prezidenta prepustila 35 pracovníkov z dôvodu rozpočtového provizória a obmedzených finančných prostriedkov.
1. februára
Dohody o pridružení SR, ČR, Bulharska a Rumunska k EÚ vstúpili do platnosti.
4. februára
Predpokladaný termín spustenia 2. vlny KP by podľa výsledkov porady V. Mečiara, ekonomických ministrov, predstaviteľov FNM a Najvyššieho kontrolného úradu SR mohol byť 1. júl 1995.
6. februára
Minister privatizácie SR Peter Bisák oznámil, že koncom februára by mala byť známa ponuka majetku pre 2. vlnu KP.
Podľa agentúry Reuter sa odloží čerpanie tretej splátky zálohovej pôžičky pre SR z Medzinárodného menového fondu.
9. februára
S. Kozlík oznámil, že začiatok 1. kola 2. vlny KP by mohol začať v 2. štvrťroku 1995.
10. februára
V Bratislave sa začalo zasadanie Medzivládnej komisie pre obchodno-hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu medzi SR a RF (10. až 11. februára).
V. Mečiar oznámil, že SR neprijme dve z troch podmienok MMF pre čerpanie pôžičiek z MMF. Neprijaté podmienky sa týkali predĺženia veku pri odchode do dôchodku a poskytovania rodinných prídavkov. Tretia podmienka sa týkala spustenia 2. vlny KP.
13. februára
Premiér Ruskej federácie Viktor Černomyrdin a V. Mečiar podpísali v Bratislave 12 medzivládnych a medzirezortných dohôd. Medzi nimi bol aj protokol o účasti Ruska na výstavbe a financovaní JEMO, na ktorú ruská strana poskytne pôžičku 150 mil. USD (4,5 mld Sk). Celkové náklady na dostavbu JEMO sa odhadujú približne na 27 mld Sk.
15. februára
Z funkcie bola odvolaná generálna riaditeľka Strediska cenných papierov SR Emília Mojžišová. Návrh na odvolanie podal FNM SR.
16. februára
Európsky parlament v Štrasburgu vyzval Európsku banku (EB), aby neposkytla predbežne úver na dostavbu JEMO. Dôvodom boli pochybnosti rakúskych poslancov o bezpečnosti projektu.
18. februára
V. Mečiar uviedol, že je nereálne rátať s ponukou majetku pre 2. vlnu KP vo výške 70 mld Sk, nakoľko by sa muselo siahnuť na strategické odvetvia - napríklad energetiku a plynárenstvo.
21. februára
Podpísaná bola Generálna dohoda na rok 1995 medzi odbormi, vládou a AZZZ SR.
23. februára
Minister financií ČR Ivan Kočárník oznámil, že do konca roka sa zruší clearingové zúčtovávanie medzi SR a ČR. ČR má podľa neho záujem o pokračovanie v colnej únii, ak bude fungovať.
Vo výbore NR SR pre vzdelanie, vedu, kultúru a šport neprešiel návrh poslanca Jána Feketeho (HZDS) na zvýšenie DPH pre periodickú tlač, vydávanú subjektmi, v ktorých má účasť zahraničný kapitál.
FNM SR predal 51 percent akcií Benziny, a. s., rafinérskej spoločnosti Slovnaft.
V Harmaneckej papierni vypukol požiar.
25. februára
V Trenčianskych Tepliciach sa konala porada o stave príprav majetku do 2. vlny KP. Mal by byť do nej zaradený majetok v objeme 50 mld Sk.
28. februára
Vláda zrušila 50 uznesení vlády J. Moravčíka o privatizácii podnikov. Tieto uznesenia boli prijaté po 6. septembri 1994, pôvodne ich zrušila NR SR na nočnom rokovaní z 3. na 4. novembra, toto rozhodnutie NR SR označil Ústavný súd za protiústavné.
Nemecký denník Handelsblatt oznámil, že rakúska vláda by mohla zablokovať prijatie SR do EÚ, ak slovenská vláda bude naďalej pokračovať v konfrontačnom kurze v súvislosti s dostavbou
JEMO.
2. marca
V Žiari nad Hronom na stretnutí podnikateľov a živnostníkov malého a stredného stavu bola založená iniciatíva Za prežitie. Podnikatelia vyzvali zároveň na zrušenie zákona o nemocenskom a sociálnom poistení, ktorý označili za likvidačný.
3. marca
Ministerstvo financií SR pozastavilo činnosť Prvej slovenskej investičnej privatizačnej spoločnosti (PSIPS), Banská Bystrica.
Vo Viedni rokoval V. Mečiar s rakúskymi vládnymi predstaviteľmi. Rakúsko ponúklo Slovensku 500 mil. šilingov na prestavbu JEMO na alternatívne palivo.
4. marca
Na sneme Združenia podnikateľov Slovenska V. Mečiar sľúbil 500 mil. Sk na podporu súkromného podnikateľského sektora.
7. marca
NR SR schválila zákon o štátnom rozpočte SR na rok 1995. Návrh predpokladal deficit ŠR vo výške 21 mld Sk.
8. marca
Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) V. Masár informoval, že devízové rezervy NBS prekročili výšku 2 mld USD.
13. marca
Na návštevu SR pricestoval tajomník Rady bezpečnosti Ruskej federácie Oleg Lobov. Predmetom štvordňovej návštevy bola o. i. spolupráca pri konverzii slovenských podnikov ťažkého priemyslu, vytvorenie spoločného podniku na výrobu leteckých motorov.
Minister financií ČR I. Kočárník oznámil, že predloží vláde ČR návrh na jednostranné vypovedanie platobnej dohody so SR. Vedie ho k tomu neochota slovenskej strany odstrániť pretrvávajúcu 5-percentnú kurzovú odchýlku Sk od clearingového ECU, ktorá znevýhodňuje českých exportérov na slovenskom trhu. V. Klaus odmietol úvahy o tom, že česká vláda chce vypovedať platobnú dohodu so SR.
V. Mečiar vyhlásil, že systém zúčtovávania, zakotvený v platobnej dohode, je nevýhodný aj pre Slovensko.
16. marca
Banková rada NBS rozhodla o znížení diskontnej sadzby NBS z 12 na 11 percent.
Z funkcie riaditeľa Úradu finančnej polície bol odvolaný Ignác Behúľ. Nahradil ho Ján Jucha.
22. marca
S. Kozlík požiadal EBOR, aby sa rozhodnutie o poskytnutí úveru 295 mil. USD na dostavbu JEMO odložilo až po zasadnutí Rady guvernérov EBOR 10. až 11. apríla (pôvodne sa o ňom malo rokovať 27. marca).
26. marca
Na sneme HZDS vyzval V. Mečiar českú vládu k ústretovým krokom pred stretnutím premiérov ČR a SR.
28. marca
Vláda SR odvolala Zdenka Kováča z funkcie predsedu Protimonopolného úradu SR. Na jeho miesto vymenovala Pavla Fraňa. Odvolanie Z. Kováča sa neoficiálne spájalo s jeho nesúhlasom s predajom akcií Benziny, a. s., výrobcovi benzínu Slovnaftu, a. s.
29. marca
Zdroje blízke Electricité de France (EdF) vyjadrili prekvapenie nad žiadosťou SR o odklad rozhodnutia o úvere na dostavbu JEMO, odôvodnený potrebou Bratislavy posúdiť projekt Škody Praha.
31. marca
MF SR odobralo licenciu Prvej slovenskej investičnej spoločnosti (PSIS),
a. s. Bratislava. J. Magula toto rozhodnutie odôvodnil závažnými prekročeniami zákona, ktoré našla kontrola MF SR. PSIS tým stratila právo nakladať s majetkom fondov (napr. Sporofondu), ktoré spravovala a ktoré mali vyše 700 tisíc klientov. Výkonom nútenej správy MF SR poverilo Harvardskú investičnú spoločnosť (HIS) a Agroinvest.
1. apríla
Dovozcovia a výrobcovia liehu sú povinní distribuovať a predávať lieh v spotrebiteľskom balení, označenom kontrolnou páskou.
3. apríla
Zástupca riaditeľa odboru palív a energetiky MH SR Jozef Dubrovay oznámil, že MH SR pripraví projekt dostavby
JEMO bez účasti EBOR. Variant ráta s účasťou finančných zdrojov s Ruska, SR a ČR.
4. apríla
MP SR oznámilo, že objem majetku, vloženého do 2. vlny KP, bude 40 mld Sk.
5. apríla
NBS získala od medzinárodnej ratingovej spoločnosti Standard & Poor rating BB+ ako výraz zlepšujúcej sa hospodárskej situácie SR.
7. apríla
Podľa riaditeľa odboru rakúskej účasti v EBOR Heinera Luschina variant výstavby JEMO s pomocou ruských firiem a Škody Praha môže sťažiť prijatie SR do EÚ. Variant podľa neho nespĺňa bezpečnostné štandardy, bežné v západných krajinách.
Z funkcie predsedu predstavenstva VSŽ Košice bol odvolaný Peter Hrinka. Za predsedu predstavenstva bol zvolený Ján Smerek.
11. apríla
Vláda SR schválila návrh Memoranda hospodárskej politiky vlády SR na rok 1995 pre MMF. Neráta sa v ňom s využitím tretej tranže stand by úveru od MMF. Obsahuje rozhodnutie spustiť 2. vlnu KP.
18. apríla
Petičný výbor petície Za spravodlivú 2. vlnu kupónovej privatizácie požiadal vládu o dodržanie pôvodných podmienok 2. vlny KP, teda majetok v objeme minimálne 60 mld Sk, alebo finančné odškodnenie.
19. apríla
V Budapešti bola podpísaná slovensko-maďarská zmluva o dočasnom vodohospodárskom režime na Dunaji.
20. apríla
Minister hospodárstva SR J. Ducký a minister priemyslu a obchodu ČR Vladimír Dlouhý sa v Brne nedohodli o zrušení desaťpercentnej dovoznej prirážky. J. Ducký uviedol, že dovozná prirážka bude klesať a vláda je rozhodnutá ju znížiť v dohľadnom čase na nulovú úroveň.
21. apríla
Podľa V. Mečiara o privatizáciu Benzinolu a Slovnaftu prejavila záujem talianska energetická spoločnosť ENI. Tá chce tiež vstúpiť do plynárenského priemyslu v SR a vytvoriť spoločný projekt na prepravu plynu z Ruska do Talianska cez SR.
Minister dopravy, pôšt a telekomunikácií SR A. Rezeš uviedol, že SR plánuje do roku 2005 vybudovať 444 km diaľnic. Náklady do roku 2000 by mali dosiahnuť 41 mld Sk, do roku 2005 približne 114,5 mld Sk.
25. apríla
Vláda SR vymenovala Júliusa Tótha, bývalého ministra financií SR, za splnomocnenca vlády pre reštrukturalizáciu strojárskej výroby.
26. apríla
Ministerstvo financií uvoľnilo nakladanie s majetkom fondu VÚB Kupón.
V platnosti ostalo rozhodnutie o zablokovaní obchodovania s akciami tohto fondu.
Vznikol Výbor na obranu práv majiteľov investičných kupónov (VOPMIK), ktorý pripravoval petíciu, žiadajúcu referendum za nedeformovanú 2. vlnu KP.
27. apríla
V. Mečiar na stretnutí so študentmi Technickej univerzity v Zvolene uviedol, že SR nikdy neuznala a ani nemieni uznať 24 mld dlh voči ČR, ktorý vznikol pri delení bývalej Štátnej banky česko-slovenskej. SR je podľa neho ochotná odpustiť české dlhy, výnimkou bude zlato a Bojnický oltár.
2. mája
Prezident SR Michal Kováč vymenoval Jána Mráza do funkcie ministra výstavby a verejných prác.
3. mája
Vláda ČR v neprítomnosti premiéra V. Klausa poverila ministra financií I. Kočárníka vypracovaním návrhu na jednostranné zrušenie platobnej dohody so SR. Slovenský minister financií S. Kozlík vyhlásil, že SR je na zrušenie platobnej dohody pripravená.
5. mája
Japonský finančný ústav NOMURA uverejnil štúdiu, hodnotiacu 100 dní vlády V. Mečiara. Pozitívne v nej hodnotí hospodárske výsledky, obavy podľa nej vzbudzuje politická situácia a postup privatizácie.
7. mája
V. Mečiar uviedol, že vláda obmedzila ponuku majetku do 2. vlny KP, nakoľko kladie dôraz na priame predaje a verejné súťaže.
9. mája
Počas návštevy Moskvy pri príležitosti osláv 50. výročia víťazstva nad fašizmom V. Mečiar rokoval s ruským premiérom V. Černomyrdinom, vicepremiérom J. Jarovom, tajomníkom Rady bezpečnosti RF O. Lobovom a ďalšími ruskými predstaviteľmi o. i. o účasti RF na dostavbe JEMO.
Minister privatizácie P. Bisák informoval, že do 2. vlny KP je pripravený majetok v objeme 33 mld.
Americká spoločnosť Philip Morris bola obvinená, že obmedzuje práva minoritných akcionárov v podniku Jacobs Suchard Figaro Bratislava, kde má majoritu.
V súvislosti s menovaním za viceguvernéra NBS bol odvolaný predseda predstavenstva VÚB Jozef Mudrík. Na jeho miesto bol zvolený Ján Gabriel.
10. mája
Český premiér V. Klaus odoslal V. Mečiarovi list, žiadajúci zrušenie platobnej dohody medzi SR a ČR k 1. septembru 1995.
11. mája
V. Mečiar odmietol návrh na zrušenie platobnej dohody v podobe, navrhovanej V. Klausom, a návrh označil za ultimátum. S. Kozlík uviedol, že základným princípom slovenskej vlády je úprava platobnej dohody.
P. Bisák uviedol, že kupónovú metódu privatizácie nie je možné považovať za efektívnu cestu transformácie ekonomiky.
15. mája
V. Mečiar označil zámer českej vlády zrušiť platobnú dohodu za prejav úsilia o to, aby stredoeurópsky priestor ovládla česká mena.
Z funkcií boli odvolaní riaditeľ sekcie základných odvetví Ministerstva hospodárstva SR Imrich Szitár, riaditeľ sekcie strojárstva a elektrotechniky Ivan Kováčik a riaditeľ odboru palív a energetiky Bernard Sestrienka. Odvolaní boli aj všetci členovia predstavenstva a. s. Slovenské elektrárne v výnimkou predsedu Karola Česneka. Tieto odvolania sa dávajú do súvislosti s vývojom okolo dostavby a financovania JEMO.
V SR bola zavedená regulácia cien štrkov a cementov, vzťahujúca sa na štátne a verejné zakázky. Na tieto stavby sú ceny stavebných materiálov výhodnejšie.
Ratingová spoločnosť Moody`s priradila Slovensku a NBS investičný ratingový stupeň Baa3.
16. mája
Vláda odvolala z funkcie Pavla Kendru, štátneho tajomníka ministerstva privatizácie.
18. mája
NBS rozhodla o revalvácii Sk voči clearingovvému ECU o 4 percentá, čím sa povolená maximálna kurzová odchýlka znížila na 1 percento.
22. mája
Slovenská národná strana deklarovala úmysel žiadať vládu o vypracovanie takého systému privatizácie, v ktorom by každý majiteľ kupónovej knižky dostal cenné papiere v hodnote približne 10 tisíc Sk.
NBS vydala tisíckorunovú bankovku.
S. Kozlík uviedol, že slovenská strana chce navrhnúť českej vláde pokračovanie platobnej dohody, pričom by sa zrušil tzv. starý blok bežného účtu, medzný úver a kurzová odchýlka by sa znížila maximálne na 2 percentá.
Z funkcie generálneho riaditeľa ZŤS Dubnica nad Váhom bol odvolaný Pavol Končier.
23. mája
Slovenský plynárenský priemysel, š. p., podpísal dohodu s Európskou investičnou bankou o pôžičke vo výške 30 mil. ECU na modernizáciu plynovodu z RF do západnej Európy.
24. mája
Ústavný súd rozhodol, že zákon, ktorý prijala NR SR v noci z 3. na 4. novembra 1994 a ktorým sa rušili privatizačné rozhodnutia vlády J. Moravčíka, uskutočnené od 6. septembra 1994, nie je v súlade s Ústavou SR.
25. mája
Protimonopolný úrad SR vyslovil súhlas s udelením majority Slovnaftu v distribútorovi pohonných hmôt, spoločnosti Benzina. Slovnaft ju získal zakúpením 51 percent akcií Benziny v hodnote takmer 1,3 mld Sk.
26. mája
V. Mečiar vyhlásil, že ak sa budeme o slovenskú korunu dobre starať, môže sa vzhľadom na svoju stabilitu stať dolárom v strednej Európe.
29. mája
Vláda sa rozhodla nezaradiť do privatizácie plynárenské a energetické podniky.
30. mája
Dozorná rada FNM upozornila, že chýba približne 150 rozhodnutí o privatizácii podnikov, ktoré mali byť zaradené do 2. vlny KP, čím je ohrozený predpokladaný termín jej spustenia.
1. júna
Maximálne ceny takmer všetkých druhov benzínu sa zvýšili o 30 halierov.
2. júna
V. Mečiar informoval o novom, spravodlivejšom modeli kupónovej privatizácie, ktorý nahradí doterajší systém. Podľa neho občania dostanú konkrétne majetkové hodnoty.
4. júna
Ekonomickí ministri, zástupcovia FNM a NBS rokovali v Trenčianskych Tepliciach o novom modeli KP. P. Bisák uviedol, že jeho podstata je vo výmene kupónov za dlhopisy FNM SR.
6. júna
V. Mečiar uviedol v televíznej relácii Pressclub, že každý občan, zaregistrovaný do 2. vlny KP, dostane dlhopis FNM SR v hodnote 10 tisíc Sk, ktorý bude môcť byť použitý napríklad na kúpu obecného alebo družstevného bytu alebo na pripoistenie. Nový model neuvažuje s pôsobením investičných privatizačných fondov v KP.
7. júna
Vláda ČR sa rozhodla jednostranne vypovedať platobnú dohodu s ČR. Tá by sa teda mala končiť 1. októbra 1995.
J. Čarnogurský, predseda KDH, označil nový model KP za podvod na občanoch.
9. júna
Podľa oznámenia rakúskeho denníka Kurier je zmenou KP poškodených niekoľko investičných privatizačných fondov s rakúskym kapitálom.
12. júna
Americký podnikateľský denník The Wall Street Journal informoval o zdesení zahraničných investorov po rozhodnutí vlády SR zmeniť model privatizácie.
14. júna
Vládna delegácia na čele s V. Mečiarom podnikla návštevu na Ukrajine s cieľom obnoviť predovšetkým ekonomické vzťahy.
Vláda SR rozhodla o vytvorení Slovenskej informačnej agentúry s cieľom poskytovať informácie o SR do zahraničia. SIA dostala zo ŠR 100 mil. Sk.
15. júna
TA SR protestovala proti tomu, že ČTK poskytuje informačný servis slovenským médiám, navyše za - podľa
TA SR - dumpingové ceny. ČTK obvinenia odmietla.
16. júna
V. Mečiar oznámil, že SR bude mať vlastnú flotilu, pričom zakúpilo od Ukrajiny 4 lode.
20. júna
P. Bisák oznámil, že 2. vlna KP na Slovensku nebude. Vláda schválila návrh novely zákona o veľkej privatizácii, ktorá obsahuje vydanie dlhopisov FNM v hodnote 10 tisíc Sk. Dlhopis dostane každý občan, ktorý má platne zaregistrovanú kupónovú knižku.
21. júna
NR SR schválila vládny návrh zákona o krytí schodku ŠR za rok 1994 vydaním štátnych dlhopisov so splatnosťou do 5 rokov.
Český parlament schválil vypovedanie platobnej dohody so SR.
22. júna
Pri bratislavskej prezentácii EÚ na chemickom veľtrhu Incheba informoval veľvyslanec a vedúci delegácie EK v SR Georgios Zavvos, že SR môže v priebehu nasledujúcich 4 až 5 rokov dostať v rámci programu PHARE od EÚ pomoc vo výške 300 mil. USD (9 mld Sk).
23. júna
NBS rozhodla o zvýšení limitu valút na rok 1995 pre obyvateľstvo na 30 tisíc Sk.
26. júna
V. Mečiar vyhlásil, že v colnej únii medzi SR a ČR prevažujú nevýhody nad výhodami a Prahu obvinil z nedodržiavania dohôd, ktoré boli uzavreté pri delení ČSFR.
27. júna
V. Mečiar v Cannes odovzdal oficiálnu žiadosť SR o vstup do EÚ. V žiadosti je stanovený strategický cieľ SR získať plné členstvo v EÚ približne v roku 2000.
Ako oznámil v Cannes V. Klaus, V. Mečiar odmietol schôdzku s ním na úrovni premiérov. Podľa V. Klausa takýto postoj neprispeje k dobrým česko-slovenským vzťahom.
1. júla
Na ekonomickom fóre v Crans Montane mal odznieť prejav V. Mečiara, ktorý však bol pre náhlu indispozíciu zrušený. Na tomto fóre predniesol G. Soros prejav, v ktorom upozornil na nebezpečenstvo kombinácie podnikateľských aktivít s nacionalizmom, čo je podľa neho podstatou nacionálneho socializmu a fašizmu. Za príklady tejto tendencie označil Srbsko, Chorvátsko a Slovensko.
2. júla
S. Kozlík označil prejav G. Sorosa za neobjektívny a vyplývajúci z jeho obchodných záujmov. Podľa neho G. Soros sa snaží cez rôzne nadácie, ktoré založil v postsocialistických krajinách, získať v nich politický vplyv.
Podľa výmeru MF SR sa zvýšili maximálne ceny cestovného v železničnej doprave o 20 percent a v autobusovej o 10 percent. Súčasne boli zrušené zľavy na robotnícke lístky v autobusovej doprave a v železničnej doprave sa znížili z 50 na 20 percent.
Nadobudla platnosť tá časť vyhlášky MF SR o používaní registračných pokladníc, ktorá umožňuje udeľovať za ich nepoužívanie pokuty.
3. júla
Výbor pre platobné bilancie WTO rozhodol, že SR môže uplatňovať 10-percentnú dovoznú prirážku do 30. júna 1996.
5. júla
Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) oznámila, že kúpi novoemitované akcie Slovnaftu v hodnote 59 mil. USD (1,770 mld Sk).
Rakúsky denník Der Standard uverejnil podrobnosti o dohode medzi vládou SR a RF o dostavbe a financovaní
JEMO. Podľa nich pôžička RF nedosahuje výšku 150 mil. USD, nakoľko z tejto sumy je 70 mil. určených na nákup paliva z RF. Zo zvyšných 80 mil. USD sa 30 mil. použije na služby, ktoré budú pri výstavbe JEMO poskytovať ruské firmy a experti. Suma v hotovosti by teda mala predstavovať 50 mil. USD.
6. júla
Minister hospodárstva SR J. Ducký označil v Moskve podmienky dostavby JEMO, ktoré sa dohodli s ruskou stranou, za výhodné a dobré. Podľa dohody, ktorú, ako uviedol, podpísal po istom nátlaku zo strany partnera, RF poskytne Slovensku komerčný úver vo výške 150 mil. USD.
7. júla
V rakúskom Ruste počas stretnutia s rakúskym kancelárom F. Wraniczkým vyhlásil V. Mečiar, že SR preverí možnosť prestavby JEMO na alternatívne zdroje paliva.
11. júla
NR SR schválila novelu zákona o niektorých opatreniach na usporiadanie pozemkového vlastníctva. Opozícia novelu označila za protiústavnú, nakoľko povinnosť vyrovnať dedičské vzťahy k pozemkovému vlastníctvu, ako aj stanovenie minimálnej výmery novovznikajúceho pozemku pod sankciou pokút je podľa nej zásahom do vlastníckych práv.
Vláda schválila návrh zákona o
cenách, ktorým sa dáva okresným a obvodným úradom právo vyhlásiť cenovú reguláciu. Cieľom zákona by malo byť zabránenie špekuláciám s cieľom neoprávneného zisku, ale aj zabránenie nepriaznivému vývoju makroekonomických ukazovateľov, ktoré súvisia s vývojom cien.
12. júla
NR SR schválila zákon o veľkej privatizácii, ktorým sa o. i. ukončila kupónová privatizácia a zmenila sa na dlhopisovú metódu. Po 1. januári 1996 dostanú všetci občania, ktorí mali platne zaregistrovanú kupónovú knižku pre 2. vlnu KP, dlhopis FNM SR v hodnote 10 tisíc Sk. Opozícia upozornila, že dlhopisy FNM, ktorých splatnosť je po roku 2000, sú kryté majetkom FNM, pričom nie je záruka, že tento bude schopný ich vyplatiť, nakoľko je zväčša nelikvidný a neschopný plniť svoje záväzky. Dlhopisy budú podľa nej skupovať privatizéri, ktorí ich môžu použiť na úhradu svojich záväzkov voči FNM, a to hlboko pod ich nominálnu hodnotu.
13. júla
NR SR schválila zákon o investičných spoločnostiach a fondoch. Zákon podľa opozície retroaktívne zasahuje do majetkových práv týchto spoločností a vytvára nerovnosť vlastníckych práv, nakoľko tieto spoločnosti nebudú podľa neho
smieť delegovať svojich zástupcov do riadiacich orgánov spoločností, ktorých akcie vlastnia.
NR SR prijala zákon o cenných papieroch, ktorý stanovuje o. i. minimálnu dobu na vyrovnanie termínových obchodov 15 dní. Tento paragraf označila podpredsedníčka SDĽ a bývalá podpredsedníčka vlády SR Brigita Schmögnerová za likvidáciu Bratislavskej opčnej burzy, 80 percent obchodov na nej tvorili jednodňové termínové obchody (JTO). Všetci organizátori verejného trhu s cennými papiermi musia podľa novely zákona požiadať o novú licenciu.
NR SR prijala zákon o zabezpečení záujmov štátu v procese privatizácie strategicky dôležitých štátnych podnikov a akciových spoločností. Zoznam, ktorý je súčasťou zákona, obsahuje 27 podnikov, ktoré sa nesmú privatizovať (ide zväčša o zbrojárske, energetické a plynárenské podniky, nie však banky a Slovenská poisťovňa), a ďalšie sú zaradené do skupiny podnikov, ktoré sú alebo budú čiastočne privatizované, avšak štát si v nich ponechá tzv. zlatú akciu s mimoriadnymi právami. Podľa opozície ide o protiústavný zákon, pretože retroaktívne zasahuje do vlastníckych práv a vytvára nerovnosť práv jednotlivých vlastníkov akcií.
Zahraničný výbor rakúskej Národnej rady prijal rezolúciu proti dostavbe
JEMO, nakoľko po vystúpení európskych bánk a firiem z projektu hrozí riziko, že JEMO, dokončená podľa českých a ruských plánov, elektráreň nebude spĺňať podmienky jadrovej bezpečnosti.
14. júla
V. Mečiar sa vyjadril, že prechod výstavby JEMO na nejadrový variant nie je reálny.
17. júla
Podľa S. Kozlíka sa netreba báť slova socializmus, pretože k socializmu smerujú všetky krajiny.
19. júla
Dosiahla sa dohoda o vykonávaní súkromných a sociálnych platieb občanov SR a ČR po ukončení platobnej dohody medzi SR a ČR.
20. júla
FMN SR predal zvyšok (15,2 percenta) akcií VSŽ Košice, ktoré vlastnil, súkromnej spoločnosti Ferrimex po 200 Sk (polovica ceny, ktorá sa dosahovala na Burze cenných papierov Bratislava). VSŽ Košice patril do zoznamu podnikov, v ktorých si štát chcel ponechať tzv. zlatú akciu. Minister hospodárstva J. Ducký vyjadril prekvapenie nad týmto krokom, ktorý znamená, že štát už nevlastní ani jednu akciu tohto podniku, vyslovil však názor, že situácia sa vyrieši tým spôsobom, že FNM kúpi akciu VSŽ, ktorá sa stane zlatou akciou s mimoriadnymi právami.
28. júla
Prezident SR M. Kováč vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie novelu zákona o veľkej privatizácii, novelu zákona o investičných spoločnostiach a fondoch a zákon o zabezpečení záujmov štátu pri privatizácii strategicky dôležitých podnikov.
10. augusta
FNM rozhodol, že 39 percent akcií Slovnaftu bude predaných spoločnosti Slovintegra (založená bola manažérmi a. s. Slovnaft) za 6,423 mld Sk.
14. augusta
Ministri poľnohospodárstva krajín CEFTA sa dohodli na zrušení ciel na
niektoré poľnohospodárske komodity vo vzájomnom obchode.
21. augusta
Predseda predstavenstva spoločnosti Siemens Henrich von Pieter potvrdil záujem tejto spoločnosti podieľať sa na dostavbe JEMO.
23. augusta
Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny SR Oľga Keltošová potvrdila, že vláda SR neuvažuje o predĺžení veku, potrebného pre odchod do dôchodku. Bola to jedna z požiadaviek MMF, ktorú vláda odmietla.
5. septembra
Vláda SR schválila odstránenie dovozných ciel a prirážky pri importe nových osobných automobilov s objemom motora do 1500 cm3 s platnosťou do 31. decembra 1996. Toto opatrenie so podľa S. Kozlíka vyžiadala celková zastaranosť automobilov v SR. Česká vláda, ktorá o úmysle vlády SR nebola vopred informovaná, označila toto rozhodnutie vlády SR za krok, porušujúci colnú úniu.
NBS revalvovala Sk o 1 percento voči clearingovému ECU.
6. septembra
NR SR opätovne schválila novelu zákona o veľkej privatizácii.
(Pokračovanie na 4. strane)
(Dokončenie z 3. strany)
7. septembra
NR SR opätovne schválila novelu zákona o investičných spoločnostiach a fondoch a zákon o zabezpečení záujmov štátu v procese privatizácie strategicky dôležitých štátnych podnikov a akciových spoločností.
Predsedovia vláda krajín CEFTA, Slovinska, Bulharska a Rumunska sa v Brne dohodli na prehĺbení liberalizácie vzájomného obchodu a rozšírení spoločenstva CEFTA. V. Mečiar navrhol, aby sa sídlom sekretariátu CEFTA stala Bratislava.
V. Mečiar sa vyjadril, že colná únia s ČR má stále zmysel. Na stretnutí s V. Klausom prerokovali otázky vyrovnania medzného úveru na clearingovom účte (130 mil. ECU v prospech SR) po ukončení platobnej dohody.
13. septembra
Japonský bankový dom NOMURA konštatoval vo svojej správe, že vláda SR sa snaží privatizáciou v prospech sebe blízkych osôb zabezpečiť ich politickú lojalitu a podporu.
14. septembra
NR SR schválila novelu zákona o zdravotnom poistení, podľa ktorej musí každá zdravotná poisťovňa do dvoch rokov po svojom vzniku získať 300 tisíc klientov. Táto úprava podľa predstaviteľov opozície môže viesť k redukcii počtu poisťovní.
Predmetom rokovania vlády v Trenčianskych Tepliciach bol návrh koncepcie ŠR na rok 1996.
17. septembra
V. Mečiar informoval o úmysle zriadiť Slovenský úverový ústav. Táto inštitúcia by stála mimo bankovú sústavu, sprostredkúvala by však platby a mala by určité zdroje od štátu - na začiatok by dostala od neho 1 mld Sk.
18. septembra
Ruská federácia navrhla siedmim krajinám, ktoré boli členmi RVHP, aby vytvorili zónu voľného obchodu a investícií medzi sebou a Spoločenstvom nezávislých štátov. Tento návrh sa nestretol s priaznivým ohlasom v oslovených krajinách.
Predseda predstavenstva bavorského koncernu Bayernwerk AG Otto Majewski vyslovil ľútosť nad tým, že JEMO bude dokončená s pomocou ruských a českých podnikov a nie západoeurópskych spoločností. Oznámil mu to listom premiér SR V. Mečiar.
20. septembra
NR SR schválila nový devízový zákon, ktorý zaviedol od 1. októbra čiastočnú konvertibilitu Sk, a to v rámci bežného účtu platobnej bilancie - teda v rámci obchodného styku, presunu ziskov z krátkodobých peňažných vkladov. Netýka sa dlhodobých vkladov a kapitálového účtu. Ostáva tiež možnosť stanovenia limitov na nákup valút pre občanov.
V. Mečiar v Banskej Bystrici počas konania finančného veľtrhu Finex oznámil, že v B. Bystrici sú na činnosť centrály NBS lepšie podmienky ako v Bratislave. V. Mečiar na tomto veľtrhu obvinil predstaviteľov Bratislavskej opčnej burzy (BOB) z financovania volebnej kampane opozície. Guvernér NBS V. Masár sa vyjadril, že plánmi na presídlenie NBS do Banskej Bystrice je prekvapený.
21. septembra
Tvrdenie, že JEMO môže byť dokončená v súlade so západnými štandardmi pri použití dodávok zo Škody Praha, spochybnil predseda kresťanskosociálnej frakcie bavorského parlamentu Alois Glück. Postup slovenskej strany k dokončeniu JEMO podľa neho sťažuje vzťahy SR a Bavorska.
22. septembra
Martin Bartenstein, minister životného prostredia Rakúska, upozornil, že ak SR bude pokračovať v dostavbe JEMO bez akceptovania západného bezpečnostného štandardu, narazí na tvrdý odpor rakúskej strany. Naznačil neakceptovateľnosť takéhoto postupu u krajiny, ktorá sa chce stať členom EÚ.
Generálny riaditeľ spoločnosti NOMURA Hiro Yamazoe označil Slovensko za jednu z najperspektívnejších krajín v strednej Európe z hľadiska investovania.
Zástupcovia RM - Systému Slovakia a Burzy cenných papierov Bratislava uzavreli dohodu o vyhlasovaní spoločného záverečného kurzu cenných papierov, obchodovaných na ich trhoch. Podľa predsedu burzovej komory BCPB Mariána Sásika ide o prvý krok k možnému budúcemu zjednoteniu obidvoch týchto trhov. Obidvaja organizátori trhu s cennými papiermi oznámili, že požiadali o
licenciu aj na obchodovanie s termínovými obchodmi.
23. septembra
V Bratislave sa konal míting odborárov z celého Slovenska proti znižovaniu životnej úrovne. Zúčastnilo sa na ňom asi 30 tisíc odborárov.
25. septembra
NBS zvýšila limit na nákup valút pre občanov zo 16 na 60 tisíc Sk.
28. septembra
Škoda Praha bola potvrdená ako generálny dodávateľ technológie pre 1. a 2. blok JEMO. Financovanie úvermi od Komerční banky a České spořitelny by malo pokryť približne 60 percent nákladov na dokončenie týchto blokov (bez stavebnej časti), tie majú dosiahnuť približne 15 mld Sk.
29. septembra
V. Mečiar označil analýzu ekonomických expertov Stredoeurópskej univerzity v Prahe za nezmysly a klamstvá. Podľa neho tvrdenia o výpredaji štátneho majetku v prospech prívržencov HZDS sú lživé a berie ich ako vyjadrenie nespokojnosti nad tým, že zabránil lacnému výpredaju majetku zahraničným investorom. "Vďaka ti, Mečiarko, aspoň za to," vyjadril ocenenie svojej privatizačnej politiky, ktorá má podľa neho slúžiť občanom Slovenska.
Najvyšší súd SR rozsudkom zrušil rozhodnutie MF SR, ktorým sa Prvej slovenskej investičnej privatizačnej spoločnosti Banská Bystrica (PSIPS) pozastavujú práva nakladať s majetkom fondu a udeľuje sa mu pokuta 10 mil. Sk.
1. októbra
Skončila sa platnosť platobnej dohody medzi SR a ČR.
2. októbra
Začala sa výstavba diaľničného úseku medzi Bratislavou a štátnou hranicou s Maďarskom a Rakúskom.
4. októbra
Prezidentom novovytvorenej štátnej holdingovej spoločnosti Holding, združujúcej zbrojárske podniky, sa stal J. Tóth, bývalý minister financií SR.
5. októbra
NBS znížila diskontnú sadzbu z 11 na 9,75 percenta.
6. októbra
V. Mečiar sa vo Varšave na stretnutí premiérov krajín Stredoeurópskej iniciatívy stretol s V. Klausom. Predmetom rokovania boli o. i. otázky pasívneho salda ČR voči SR po ukončení platobnej dohody.
8. októbra
S. Kozlík a I. Kočárník sa vo Washingtone pred výročným zasadaním MMF a SB dohodli, že ČR uhradí tri štvrtiny nového bloku medzného úveru v hotovosti do konca roka a zvyšok bude uhradený dodávkami tovaru.
10. októbra
FNM SR predal 17 percent akcií pivovaru Zlatý bažant v Hurbanove holandskej spoločnosti Heineken. Táto spoločnosť kúpila od štátnej a. s. Zlatý bažant ďalších 49 percent jej akcií, čím získala majoritu.
Najvyšší súd SR zrušil rozhodnutie MF SR o odňatí licencie PSIPS Banská Bystrica.
12. októbra
Na BOB sa v súlade s novelou zákona o cenných papieroch prestalo obchodovať s jednodňovými termínovými obchodmi. Novým produktom, obchodovaným na BOB, sa stávajú tzv. americké opcie.
MF SR rozhodlo o odňatí licencie investičnej spoločnosti Dividend. Podľa vyjadrenia MF bolo rozhodnutie odôvodnené výsledkami kontroly v tejto spoločnosti.
20. októbra
V. Mečiar vyhlásil, že privatizácia v SR sa skončí do ôsmich mesiacov.
Na zasadaní Rady colnej únie sa vyjadrili obidve strany v prospech fungovania colnej únie aj napriek niektorým sporným otázkam.
23. októbra
V. Mečiar označil rok 1996 za "rok skromnosti". Stalo sa tak počas rokovania so zástupcami odborov a zamestnávateľov vo Vyhniach. Sociálnych partnerov vyzval k trpezlivosti v záujme dosiahnutia pokroku v transformácii.
V. Mečiar upozornil, že na dokončení JEMO je nevyhnutná účasť ruskej strany, ktorá má technickú dokumentáciu a jediná sa zaviazala odoberať vyhorené jadrové palivo.
26. októbra
Podľa ruskej agentúry Interfax S. Kozlík navrhol počas návštevy Moskvy, aby obidve krajiny zvážili možnosť vytvorenia colnej únie medzi SR a Ruskom. Ruskí predstavitelia označili tento návrh za prekvapujúci.
27. októbra
V areáli VSŽ Košice došlo k výbuchu a úniku kysličníka uhoľnatého, ktorý si vyžiadal 11 obetí a 300 zranených.
30. októbra
V. Mečiar počas návštevy Ruskej federácie rokoval s V. Černomyrdinom o. i. aj o dostavbe JEMO.
1. novembra
V. Mečiar navštívil Turkmenistan. S predstaviteľmi tejto krajiny rokoval predovšetkým o ekonomických otázkach.
2. novembra
Štátny tajomník MF SR Jozef Magula rozhodol o neudelení licencie Bratislavskej opčnej burze. Dôvodom je podľa neho nízky objem obchodov, ktoré sa na nej konajú, teda ekonomická neoprávnenosť existencie špecializovaného trhu s termínovými obchodmi.
3. novembra
V. Mečiar poprel, že by SR mala v úmysle vytvoriť s Ruskom colnú úniu. Agentúra Interfax však správu o návrhu, ktorý predniesol S. Kozlík, potvrdila.
Všeobecná úverová banka získala syndikovanú pôžičku vo výške 60 mil. USD.
Generálny riaditeľ Železníc SR Milan Chúpek oznámil, že sa pripravuje obmedzenie železničných spojov, nie však v takom rozsahu ako v ČR, kde bolo zrušených 140 spojov a ďalších 150 bolo obmedzených.
8. novembra
Česká spořitelna, a. s. Praha, oznámila, že rokuje o poskytnutí úveru vo výške 200 mil. DEM (4,200 mld Sk) na dostavbu JEMO.
13. novembra
BOB prakticky ukončila činnosť, keď Stredisko cenných papierov prestalo registrovať prevody cenných papierov, uskutočnené na základe kontraktov, uzavretých na BOB.
Na mimoriadnom valnom zhromaždení akcionárov Slovnaftu bol odmietnutý návrh upraviť stanovy tejto akciovej spoločnosti tak, aby v súlade so zákonom o zabezpečení strategických záujmov štátu mal štát tzv. zlatú akciu s mimoriadnymi právami pri hlasovaní. V prospech tohto návrhu sa nevyjadrili ani zástupcovia FNM SR, ktorý vlastní štvrtinu akcií VSŽ Košice.
14. novembra
NR SR prijala zákon o cenách, ktorý umožňuje cenovú reguláciu v obchode s tovarmi a službami. Opozícia označila tento krok za príklon k štátnej regulácii a opatrenie, ktoré môže znamenať koniec ekonomickej transformácie v SR.
16. novembra
Európsky parlament poslal vláde SR rezolúciu, ktorá upozorňuje na možnosť pozastavenia pomoci EÚ (napríklad programu PHARE) v prípade potláčania ľudských, občianskych a menšinových práv v SR.
17. novembra
V. Mečiar sa zúčastnil na výročnej konferencii UNESCO v Paríži a vystúpil pred Radou OECD.
NR SR prijala zákon o dani z pridanej hodnoty, ktorým sa znižuje základná sadzba DPH z 25 na 23 percent a viaceré tovary a služby sa preraďujú do nižšej sadzby DPH (6 percent), ktorou sú zdaňované predovšetkým základné potraviny.
20. novembra
Podľa S. Kozlíka deficit ŠR na rok 1995 nedosiahne plánovaných 21 mld Sk.
Devízové rezervy NBS po prvý raz prekročili hranicu 3 mld Sk.
22. novembra
Podľa Štefana Nemeša, slovenského komisára pre vyrovnanie majetku bývalej ČSFR, vláda odhaduje nevyrovnané nároky SR voči ČR pri delení majetku ČSFR na 419 mld Sk. Ide podľa neho o hodnotu vlajky bývalej federácie, dlh Nemecka voči bývalému Slovenskému štátu, hodnotu územia na Orave, ktoré vymenila 1. ČSR za územie Poľska, ktoré pripadlo ČR, ale aj "federálne know-how Štátnej banky československej."
23. novembra
Požiadavka slovenskej strany na 419 mld Sk vyvolala u českého ministra financií I. Kočárníka úsmev a predseda rozpočtového výboru českého parlamentu Tomáš Ježek ju označil za zlý vtip alebo za pokus o zastretie neschopnosti vlády SR riešiť problémy SR.
24. novembra
V. Mečiar sľúbil, že vláda dodrží svoj sľub a bane sa budú privatizovať za symbolickú korunu v prospech zamestnaneckých akciových spoločností.
27. novembra
Na konferencii o malom a strednom podnikaní vyhlásil V. Mečiar, že Slovensko by sa malo stať členom OECD v roku 1997. Ubezpečil podnikateľov, že vláda je pripravená hradiť straty, ktoré by im vznikli prípadným zastavením pomoci z EÚ v rámci programu PHARE.
Bratislava vydala dlhopisy v hodnote 1,9 mld Sk (6,5 mld jenov).
Česká republika ako prvý postkomunistický štát podpísala dohodu o vstupe do OECD. Riadnym členom je od 1. januára 1996.
29. novembra
Obchodný riaditeľ rakúskej spoločnosti EPIC Gustav Wurmböck sa pre denník Kurier vyjadril, že jeho spoločnosť, ktorá sa angažovala v investičnom fonde Avant, zriadenom pre 2. vlnu KP, bude žalovať SR za porušenie dohody o ochrane investícií a za porušenie asociačnej dohody s EÚ. Fond Avant získal od vlastníkov viac ako 30 tisíc kupónových knižiek a spoločnosť EPIC zrušením 2. vlny KP dosiahla stratu vo výške 65 mil. Sk.
Štátny tajomník ministerstva obrany SR Jozef Gajdoš oznámil, že v rámci splácania dlhu Ruska voči SR dovezie SR 8 stíhačiek MIG-29. Ich hodnota je 200 mil. USD.
30. novembra
Najvyšší súd SR zrušil rozhodnutie Ministerstva financií SR, podpísané J. Magulom, ktoré zaviedlo nútenú správu nad majetkom Prvej slovenskej investičnej spoločnosti (PSIS) Bratislava a odňalo jej licenciu na spravovanie podielových fondov. MF SR sa podľa Najvyššieho súdu neopieralo o zákon a prekročilo svoje kompetencie.
1. decembra
Železnice SR zrušili 397 vlakových spojení. Týmto opatrením sa má dosiahnuť úspora približne 175 mil. Sk ročne. Podľa generálneho riaditeľa Železníc SR M. Chúpeka to znamená, že cestujúci budú musieť použiť predchádzajúci alebo nasledujúci spoj. Podľa neho sa opatrenie netýka robotníckych vlakových spojov a nemalo by ohroziť turistickú sezónu v Tatrách. Podľa viacerých informácií však došlo aj k redukcii robotníckych a žiackych vlakov.
4. decembra
FNM SR zvolal mimoriadne valné zhromaždenie Nováckych chemických závodov, akcie ktorých má vo svojom portfóliu. Valné zhromaždenie odvolalo väčšinu členov dozornej rady tejto spoločnosti, o ktorej 51 percent akcií sa vedie spor s českou spoločnosťou Inekon. Rozhodlo aj o navýšení majetku spoločnosti o 47 mil. Sk.
5. decembra
Vláda schválila zákon o bankách, ktorý má bankám umožniť poskytovanie hypotekárnych úverov. Ako záruka má bankám slúžiť nehnuteľný majetok a pôžička sa bude poskytovať do výšky 60 percent odhadnutej ceny tohto majetku.
Z funkcie na vlastnú žiadosť odstúpil štátny tajomník MF SR Rudolf Autner.
PSIS dostala rozsudok NS SR, ktorým sa ruší rozhodnutie MF SR o nútenej správe jej troch investičných fondov.
6. decembra
Svetová obchodná organizácia (WTO) vyjadrila uznanie vysokému rastu ekonomiky SR, ale aj obavy z pretrvávajúceho vplyvu štátu na privatizované spoločnosti.
8. decembra
Vodohospodárska výstavba, š. p. Bratislava, získala päťročný syndikovaný úver od 26 finančných inštitúcií, vedených bankou J. P. Morgan Securities.
11. decembra
Minister zahraničných vecí SR Jozef Schenk a veľvyslanec EÚ v SR G. Zavvos podpísali dohodu, podľa ktorej dostane SR v rámci programu PHARE v budúcich piatich rokoch pomoc vo výške 200 mil. ECU (8,400 mld Sk).
Krajský súd v Banskej Bystrici vydal predbežné opatrenie, ktorým anuluje rozhodnutie mimoriadneho valného zhromaždenia NCHZ zo dňa 4. decembra a kroky z neho vyplývajúce.
12. decembra
FNM SR zvolal ďalšie mimoriadne valné zhromaždenie NCHZ, ktoré odvolalo doterajšie vedenie NCHZ.
13. decembra
NR SR schválila návrh zákona o štátnom rozpočte SR na rok 1996. Podľa návrhu sa predpokladá deficit štátneho rozpočtu vo výške 27 mld Sk.
Celkový stav devízových rezerv NBS dosiahol výšku 4,656 mld USD.
14. decembra
Ministri financií SR a ČR podpísali v Brne dohodu medzi SR a ČR o spôsobe vyrovnania zostatkov na clearingovom účte.
16. decembra
Ruský minister jadrovej energetiky Viktor Michajlov oznámil po rokovaní s J. Duckým v Moskve, že Rusko má záujem o dostavbu JEMO a spoluprácu so slovenskou stranou v jadrovej energetike. Jej súčasťou má byť aj spoločný postup pri dodávkach jadrových reaktorov do Iránu.
19. decembra
ČNB poukázala na účet NBS 98,9 mil. ECU (120 mil. DEM a 42,7 mil. USD) ako vyrovnanie troch štvrtín pasívneho salda ČR na tzv. novom bloku clearingového zúčtovania.
NBS oznámila, že jej devízové rezervy prekročili hranicu 5 mld USD.
Mestský súd v Bratislave rozhodol, že 51 percent akcií NCHZ, ktoré získala spoločnosť Inekon na základe privatizačného rozhodnutia vlády J. Moravčíka a kúpnej zmluvy s FNM SR, je jej majetkom. FNM SR navyše musí spoločnosti zaplatiť náhradu penále a škôd vo výške 18,8 mld Sk.
20. decembra
Ústavný súd rozhodol, že novela zákona o veľkej privatizácii ako celok nie je v rozpore s Ústavou SR. V rozpore s ústavou je však ustanovenie tohto zákona, ktoré ukladá obciam povinnosť prijímať dlhopisy FNM SR ako protihodnotu kúpnej ceny za byt pri jeho predaji.