Kniha odročených politických nádejí

Na Slovensku, kde politika takmer úplne stratila tvár, vzdala sa ideálov a ich reflexie a stala sa len oportúnnym bojom o priazeň voličov a o moc, je kniha politika-profesionála takmer čímsi nepredstaviteľným. Dnešní slovenskí politici nielenže nevedia ..

Na Slovensku, kde politika takmer úplne stratila tvár, vzdala sa ideálov a ich reflexie a stala sa len oportúnnym bojom o priazeň voličov a o moc, je kniha politika-profesionála takmer čímsi nepredstaviteľným. Dnešní slovenskí politici nielenže nevedia písať, ale často hovoria do vetra a ešte častejšie si protirečia, takže akýkoľvek súbor ich prejavov by zrejme automaticky vyznel v ich neprospech.

Lenže naša politika mala nie tak dávno aj ideály, aj ľudí, ktorí ich boli v každodennej praxi schopní rozvíjať a presadzovať. Jednou z takých osobností bol nepochybne Svetoslav Bombík, zakladateľ Slovenského inštitútu medzinárodných štúdií, ktorého do politického diania zavial november 1989 priamo zo študentských lavíc, odkiaľ si priniesol zápal aj ideály, úspešne ich presadzujúc v prostredí slovenskej zahraničnej politiky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Svetoslav Bombík tragicky zahynul v januári 1995. Rok po jeho odchode vydala Slovenská nadácia pre európske štúdie v spolupráci s jeho manželkou a blízkymi spolupracovníkmi pod názvom Bližšie k Európe výber z jeho štúdií a článkov. Tento výber je viac než svedectvom triezveho politického myslenia. Je predovšetkým dokumentom odročených politických nádejí. Týmito veľkými nádejami boli a zostávajú vstup Slovenska do západných bezpečnostných štruktúr, úspešná kooperácia v strednej Európe, decentralizovaná regionálna politika a napokon zmena duchovnej klímy na Slovensku v prospech ideálov liberálnej demokracie. Ten, kto poznal Svetoslava Bombíka osobne, vie, akú dôležitosť pripisoval práve duchovnému a kultúrnemu prvku, ktorý bol pre neho predpokladom realistického politického uvažovania a konania v globálnych i lokálnych súradniciach. Len prítomnosť kultúry môže byť základom racionálnej vyhranenosti, ktorú S. Bombík ako osobnosť vlastnil a vyžadoval a ktorú považoval za dôležitý faktor progresívneho politického pohybu. Ak v článku Akú chcú Slováci Európu? z roku 1994 na okraj politických prešľapov a prešľapovania z miesta na miesto napísal, že "potrebujeme väčšiu vyhranenosť našej štátnej politiky, stranícko-politického života i verejnej mienky, aby sme zvýšili svoje schopnosti odpovedať a reagovať na základné otázky európskej integrácie" (s. 154), mal tým na mysli práve politickú kultúru a prihlásenie sa k duchovným tradíciám, ktoré môžu byť morálnou oporou pri budovaní štátu.

SkryťVypnúť reklamu

K týmto tradíciám patria tie myšlienkové a duchovné prúdy, ktoré ústia do liberalizmu. Poučený diskusiou medzi L. Kováčom a V. Mináčom o slovenskom národe, ktorú koncom 80. rokov publikovali Slovenské pohľady, prihlásil sa k pragmatickému, v zásade antiromantickému chápaniu slovenského národného pohybu. Táto názorová vyhranenosť priniesla ovocie nielen v Bombíkovej zahraničnopolitickej činnosti. V publicistike napríklad jasne ukázal, že práve nedostatok racionálnej kultúry vedie k fatálnemu zmäteniu politických pojmov. V tomto chaose sa nachádzame dodnes: články o liberalizme, ktoré Bombík uverejnil svojho času v Kultúrnom živote, žiaľ, nevyvolali v čase svojho publikovania želanú diskusiu, hoci, ruku na srdce, potrebovali by sme ju ako soľ. Bombíkovo vydanie Štúrovej knihy Slovanstvo a svet budúcnosti, ku ktorému napísal polemickú štúdiu a ktoré takisto mohlo vyvolať aktuálnu a konštruktívnu debatu, vzbudilo len podráždenie u tých, ktorí pre stromy nevidia les.

SkryťVypnúť reklamu

Svetoslav Bombík zreteľne videl, že ignorovanie progresívnych tradícií myslenia, únava a oddávanie sa starým politickým klišé by mohli mať pre Slovensko fatálne dôsledky. Jedným z nich by bol samospád krajiny do východnej Európy. V článku O bezpečnosti Slovenska celkom jasne varoval: "Existuje len NATO a chaos na Východe, s ktorým bezprostredne susedíme." (str. 129). Tradícia, ktorú vyznával proti laxnosti takzvaného bridžizmu, sa vyznačuje decizionizmom a kooperatívnosťou; jej výsledkom musí byť pripojenie Slovenska k západnej Európe. A tu je zdroj ďalšej nádeje, s ktorou Bombík spájal budúcnosť Slovenska. Vyplynula z presvedčenia, že Slovensko vždy patrilo a dodnes patrí do západného kultúrneho a civilizačného okruhu. Nádej, ktorá sa s týmto presvedčením spája, dnes opäť hrozí odročením.

SkryťVypnúť reklamu

Je mnoho myšlienok v článkoch Sveťa Bombíka, ku ktorým sa bude treba vrátiť a ďalej ich domyslieť. Na záver azda len dva postrehy, ktoré, žiaľ, akoby zapadli, hoci raz určite pomôžu osvetliť spletité súvislosti našej nedávnej histórie: Keď Svetoslav Bombík píše o "Amerikánoch", ktorí po roku 1989 podporili vznik samostatného slovenského štátu, upozorňuje na to, že tieto snahy neraz vyplývali len z projektovania sociálno-psychologických problémov príslušníkov "národa bez domova" v americkej spoločnosti. Ďalším, žiaľ, rovnako nedoceneným postrehom je progresívne chápanie pojmu "národ", pod ktorým Bombík v súlade so západoeurópskou a americkou tradíciou nerozumie len tradičný, stredoeurópsky pojem etnika, ale aj mnohoetnické spoločenstvo, ktoré v rámci jedného štátneho útvaru stmeľujú spoločné záujmy a identity.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: ADAM BŽOCH (Svetoslav Bombík: Bližšie k

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 099
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 086
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 867
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 979
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 661
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 283
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 996
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 535
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu