Bolo to 19. februára 1982. Vo východnom Berlíne zasadalo za predsedníctva ministra Štátnej bezpečnosti Ericha Mielkeho kolégium ministra. Minister bol rozhorčený. Stále častejšie dostával hlásenie, že príslušníci Štátnej bezpečnosti STASI prebiehajú k "triednemu nepriateľovi" v západnom Nemecku. "S každým takýmto darebákom musíme urobiť krátky proces," hovorí Erich Mielke. "Krátky proces" so "zradcami" z radov Štátnej bezpečnosti nikdy Mielke skutočne nerobil. Najmenej 11 dôstojníkov Štátnej bezpečnosti - medzi nimi jedna žena - boli ako "zradcovia" v bývalej NDR odsúdení na trest smrti a popravení.
Odborník Štátnej bezpečnosti NDR, novinár Karl Wilhelm Fricke, sám v 50. rokoch väznený STASI, zistil na základe štúdia tajných dokumentov Štátnej bezpečnosti NDR, že napriek hrozby trestu smrti, utieklo v rokoch 1950 do roku 1989 na Západ 484 príslušníkov Štátnej bezpečnosti. Avšak 120 z nich bolo zvláštnymi komandami STASI odvlečených zo západného Nemecka alebo západného Berlína späť do NDR a tam buď popravených alebo odsúdených na dlhoročné tresty väzenia.
Ako zvlášť tragický prípad uvádza Fricke prípad manželov Bruna a Susanny Krügerovcov zo Schwerinu. Krüger bol špecialista na vypočúvanie, jeho žena potom sekretárkou na krajskej správe STASI. Spoločne so svojou dcérou utiekli do západného Berlína, odkiaľ boli niekoľko týždňov odvlečení späť do NDR. Najvyšší súd NDR obidvoch odsúdil v tajnom procese na trest smrti. Manželia Krügerovci boli popravení v Drážďanoch. Pri úteku im pomáhal Krügerov spolupracovník, major Štátnej bezpečnosti Silvester Murau. Ten neskôr rovnako utiekol do spolkovej republiky. Komando STASI ho za pomoci jeho vlastnej dcéry unieslo z Darmstadtu do východného Berlína. Aj Murau bol odsúdený na trest smrti a popravený. Všetky rozsudky smrti nad príslušníkmi Štátnej bezpečnosti museli byť schvaľované politbyrom ústredného výboru komunistickej Zjednotenej socialistickej strany Nemecka (SED). Bolo to tak aj v prípade kapitána STASI Karla Hansela, ktorý pracoval ako dôstojník STASI so zvláštnym poverením ako vedúci kádrového oddelenia leteckých závodov v Drážďanoch. Hansel bol obvinený zo špionáže pre spravodajskú službu Spojených štátov a odsúdený v tajnom procese pred krajským súdom v Neubrandenburgu na trest smrti a popravený. Podľa protokolu zo zasadania politbyra, bol na návrh ministra spravodlivosti a ministra Štátnej bezpečnosti, rozsudok smrti nad Hanselom schválený politbyrom ešte pred jeho vynesením súdnym tribunálom.