Kondomíniá vznikajú podľa zákona o vlastníctve bytových a nebytových priestorov v bytových domoch, ktoré predávajú obce. Štát uzavrie zmluvu o predaji s nájomníkmi (súčasnými užívateľmi) bytu, čím prevedie vlastníctvo bytu a nebytových priestorov a podiel na majetku. Prevod vlastníctva sa zapíše do katastra nehnuteľností. Kondomínium vznikne, ak sa predá v dome viac ako jeden byt. Vlastníci v kondomíniu môžu, ale nemusia vytvoriť spoločenstvo vlastníkov. Môžu tiež poveriť fyzickú alebo právnickú osobu správou bytového domu. Tieto možnosti sa môžu kombinovať.
SPOLOČENSTVO VLASTNÍKOV
Spoločenstvo vlastníkov umožňuje vytvoriť právnu štruktúru pre rozhodovanie o dôležitých veciach, ktoré sa týkajú správy domu. Spoločenstvo je evidované ako právnická osoba, teda môže uzatvárať zmluvy v mene všetkých vlastníkov bytov v dome. Spoločenstvo umožňuje vytvoriť spoločný fond na údržbu a opravy domu, ako aj na jeho prevádzku. Do tohto fondu prispievajú všetci vlastníci bytov.
NAJÚSPEŠNEJŠIA FORMA VLASTNÍCTVA
Kondomínium je forma vlastníctva bytového domu, v ktorom byty a nebytové priestory sú vo vlastníctve jednotlivých majiteľov a spoločné časti a zariadenia sú súčasne v ideálnom podielovom spoluvlastníctve. V kondomíniu sú byty v reálnom vlastníctve a spoločné priestory, ktoré sú technicky nedeliteľné so zariadením domu, sú v ideálnom vlastníctve. Forma kondomínia je vhodná tak pre privatizáciu bytového fondu, ako aj pre novú výstavbu. Je najmodernejším a najúspešnejším právnym nástrojom prevládajúcim vo vyspelých krajinách.
NÁKLADY NA BYT BUDÚ VYŠŠIE
Predpokladá sa, že náklady na byt a podiel na spoločnom vlastníctve budú po privatizácii bytov vyššie, než doteraz nájomníci platia. Každý vlastník bude povinný hradiť náklady na údržbu, opravy alebo úpravy vlastných bytových alebo nebytových priestorov. Okrem toho zaplatí svoj podiel na spoločných nákladoch. Do nich môžu patriť náklady na opravu, údržbu, upratovanie a osvetlenie spoločných priestorov, ako i veľké úpravy bytového domu, napríklad oprava strechy.
PRIVATIZÁCIA BYTOV NA SLOVENSKU
Minulý rok bolo prijatých niekoľko noviel k zákonu o prevode bytov a nebytových priestorov. Najďalej pokročili v privatizácii bytových domov v Košiciach, kde svojich majiteľov zmenilo 6500 bytov a bolo zaregistrovaných 52 spoločenstiev. "Viaceré mestá prijali všeobecne záväzné nariadenia, podľa ktorých prispievajú do bytového fondu len vo výške nájomného," konštatuje konateľka bratislavského Inštitútu bývania Ing. arch. J. Zapletalová, CSc., pričom upozorňuje na protizákonnosť takéhoto postupu. Za najväčší problém však pokladá zmiešané vlastníctvo, ktoré so sebou prinesie značné komplikácie.
VÝHODY VLASTNÍCTVA BYTOV
Vlastnícke práva v kondomíniu sú totožné s právami vzťahujúcimi sa na iné druhy nehnuteľností. Znamená to, že vlastníci bytov budú môcť svoju jednotku predať alebo prenajať. Neplatia nájomné, v ktorom sa v budúcnosti očakáva niekoľkonásobné zvýšenie, a sami rozhodujú o spôsobe vykonávania údržby objektu. V neposlednom rade sa byt môže pre majiteľa stať výhodnou investíciou, pretože pri predaji budú mať byty pravdepodobne väčšiu hodnotu.
Autor: alg, jk