Tragédia vojakov z Kežmarku

"S naším vrtuľníkom sme v Zaľubici v utorok popoludní pristáli asi 50-100 metrov od miesta nešťastia. Už počas letu sme v navigácii pomáhali i posádkam ďalších 5 civilných a vojenských vrtuľníkov. Plôch, vhodných na pristátie, bolo, našťastie, v priestore

Zaľubica dosť. Keď sme pristáli ako prví, vojenské auto už nehorelo, na mieste boli záchranári z Kežmarku a popálení vojaci ležali pri ceste," rozprával pre SME Ing. Ján Rušín, pilot Leteckej záchrannej služby spoločnosti AIR TRANSPORT EUROPE z Popradu. "Okamžite sme naložili najťažšie popáleného vojaka a leteli do nemocnice v Poprade. Tam sme potom naložili záchranársky materiál a vrátili sme sa do Zaľubice. Po návrate do Popradu lekári rozhodli, že prvý popálený musí do Košíc, a tak sme ho znova naložili do našej helikoptéry. Počas letu do Košíc-Šace bol chlapec pri vedomí a dokázal s nami hovoriť. Povedal nám, ako sa volá, odkiaľ je jeho dievča a dúfal, že sa s ňou ešte stretne. Pýtal sa, či let do Košíc potrvá dlho. A najmä, či bude žiť..."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

ZÁPAS O ŽIVOTY

Desiatnik Ján Č. a vojak František F., ktorí po požiari na korbe vojenského nákladného auta utrpeli v utorok najťažšie a najrozsiahlejšie popáleniny na 93, resp. 76 percent povrchu tela, v piatok napriek veľkému úsiliu lekárov medicínskeho pracoviska, ktoré je špecializované na terapiu termických úrazov, zomreli. V noci na sobotu, zomreli v Nemocnici s poliklinikou v Košiciach-Šaci, vojak Viktor V. a slobodník Štefan A. včera popoludní aj vojak Ladislav L.

Od utorkového popoludnia, od prvých hodín po tom, ako do Šace prepravili postupne 12 z celkového počtu 18 popálených vojakov (ľahšie zranení sú v nemocniciach v Poprade a Kežmarku), bojuje o ich záchranu nielen 56 lekárov a zdravotníkov Centra pre liečbu popálenín, ale aj odborníci z ďalších oddelení. V prísne sterilnom prostredí popáleninového centra sú pri vojakoch každú minútku lekári a sestry. Na tváre mladých mužov, ktoré ničivé plamene spod umelohmotnej plachty vojenského nákladiaka bolestne popálili, treba prikladať špeciálne chladivé a hojivé masky. Vojaci s najväčšími popáleninami sú stále napojení na ventilačné prístroje, treba kontrolovať, aby vnútorné prostredie pacientov bolo v rovnováhe, podávať analgetiká a medikamenty, ktoré by popálených zbavili najväčších bolestí po úraze, ale i po prvých operáciách a transplantáciách. Primár Centra pre liečbu popálenín a rekonštrukčnú chirurgiu NsP v Košiciach-Šaci MUDr. Ján Babík, CSc., a jeho tím sú od utorka v permanencii, operovali aj cez víkend.

SkryťVypnúť reklamu

ASPOŇ MINÚTKU

VIDIEŤ SYNA

Popri náročnej starostlivosti o popálených vojakov a ďalších pacientov na lôžkach Centra, lekári a sestry musia s porozumením, taktom a citlivo riešiť aj kontakty s rodičmi a príbuznými vojakov, ktorí i počas víkendu prichádzali do nemocnice v Šaci z celého Slovenska. Vari ešte nikdy v 26-ročnej histórii najstaršieho slovenského pracoviska, špecializovaného na liečbu termických úrazov, nebol na chodbách druhého poschodia nemocnice taký ruch ako teraz. Ustarostené mamy majú iba jednu túžbu - aspoň na minútku vidieť svojich popálených synov. Pani Agnesa pricestovala k lôžku zraneného syna Radoslava medzi prvými až z Oravy. "Utrpel popáleniny III. stupňa. Videla som ho, počula a dúfam, že sa z toho dostane," povedala po veľmi kratučkej návšteve, ktorú jej lekári u syna povolili. Pani Agnesa i ďalšie matky a otcovia, dievčatá zranených vojakov, ich príbuzní, kamaráti a spoluobčania dúfajú, že zo Šace už viac najsmutnejších správ nepríde. "Bohužiaľ, celkom to vylúčiť nemožno. Zo siedmich vojakov sú dvaja ešte v takom zdravotnom stave, na ktorý vplývajú vážne komplikácie. Iba päť vojakov je mimo nebezpečenstva," povedal MUDr. Karol Sopko, ktorý mal v Centre pre liečbu popálenín v Košiciach-Šaci službu. Rovnakú správu dostali aj prominentnejší návštevníci popáleninového centra, medzi ktorými bol I. Gašparovič, minister Sitek a predstavitelia Armády SR. Hovorili aj s niekoľkými popálenými vojakmi, ktorí nie sú v kritickom stave, návštevy však boli napospol krátke.

SkryťVypnúť reklamu

NEBOLA TO

PRVÁ TRAGÉDIA

Vojaci z podtatranskej posádky i vojenský výcvikový priestor Javorina, ktorého súčasťou je Zaľubica, zažili v ostatných rokoch nejednu tragédiu. Občanmi i vojakmi otriasla pred časom havária, pri ktorej zahynula posádka vojenského lietadla. Ešte šokujúcejší bol prípad tankistu, ktorému uvoľnený príklop na tanku odsekol hlavu. K podtatranskej vojenskej tragédii s najvyšším počtom obetí stačila v utorok 23. apríla 1996 jediná zápalka...

Civilná a vojenská polícia, prokurátori, experti, vyšetrovacia komisia generálneho štábu, minister, všetci už zrejme majú k dispozícii detailnejšie informácie o tom, ako a prečo požiar na ložnej ploche vojenskej V3S na ceste v priestore Zaľubica vznikol. Podľa prvých správ, ktoré poskytol hovorca Ministerstva obrany SR F. Kašický, na korbe začalo horieť 6 plechoviek acetónovej farby. V čase vzniku požiaru bolo na aute, navyše, pod umelohmotnou plachtou, 18 vojakov základnej služby. Utrpeli popáleniny rôzneho, najmä II. a III. stupňa s rozličným stupňom termického poškodenia povrchu tela - od 15 až do 93 percent. Mladí muži s najrozsiahlejšími popáleninami, 93 percent a 76 percent poškodenia zomreli ako prví...

SkryťVypnúť reklamu

Detailnejším správam, ktoré hovoria o situácii tesne pred požiarom, zatiaľ chýba oficiálne potvrdenie. Podľa niektorých svedectiev samotných vojakov acetónová farba z plechovíc vystrekla dlhšie pred osudným vzbĺknutím zápalky, ktorým chcel jeden z vojakov (hospitalizovaný vraj na psychiatrickom oddelení Vojenskej nemocnice v Ružomberku, keď sa psychicky zrútil) zapáliť kamarátovi cigaretu. Vyšpľachnutú farbu poutierali a išlo sa ďalej. Keď vzbĺkla zápalka, explodovali výpary pod nepriedušnou umelohmotnou plachtou nad ložnou plochou, zapálili sa ďalšie plechovice. Potom i odevy vojakov. Mladí muži, ktorí sa razom stali živými fakľami, hľadali záchranu v blízkej bystrinke.

Každý profesionálny vodič vie, že preprava horľavých materiálov má osobitné pravidlá. Jednoznačne zakazujú súbežnú prepravu osôb. Musia to vedieť aj vojenskí vodiči a ich velitelia. Lenže s ubezpečením o zachovaní v prísnej anonymite vám nejeden vojak súkromne povie aj to, že v armáde sa teraz na každom kroku šetrí. Prinajmenej v zložkách, kde nechyrovať o ministerskej veľkorysosti, s akou poskytuje vojenské letecké špeciály spoločenskej smotánke na cestu do Košíc. Na hutnícky ples. Vojaci mali možno v nohách dlhý pochod a výcvik v horskom prostredí, chceli sa, unavení, pár kilometrov zviezť autom. Napriek "spoločnosti" farieb.

SkryťVypnúť reklamu

Zoči-voči popáleným tváram ubolených vojakov sa po sobotňajšej vizite v popáleninovom centre v Šaci budú generáli zrejme intenzívne interesovať o to, čo spôsobilo tragické inferno na ceste v Zaľubici. Na pravdivú odpoveď čakajú aj tí, ktorí vyšetrovanie komisií spontánne predbehli hneď v prvých okamihoch, ako sa o nešťastí svojich kamarátov dozvedeli - obyčajní vojaci základnej služby. Zamierili na transfúzne stanice darovať pre ťažko zranených chlapcov z Kežmarku krv.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 094
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 965
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 180
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 077
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 075
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 470
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 259
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu