BRATISLAVA/PRAHA (SME - JÁN MIKULA) - Na jar roku 1992 predstavili na tlačovej besede Adidasu, ktorý vtedy obliekal futbalovú Spartu, nesmelého 26-ročného Petra Macha, "drobného sponzora Sparty". Mach vtedy zabezpečoval autobusmi značky Setra dopravu futbalistov Sparty na ligové stretnutia. Petr Mach v reštitúcii získal majetok, z ktorého si postupne otvoril autobazár, vináreň, autodopravu a predával autá. O niekoľko dní neskôr kooptovali P. Macha do vedenia Občianskeho združenia (OZ) AC Sparta.
V máji 1992 Macha, ktorý sa medzitým stal dealerom General Motors - Opel, zvolili za predsedu Občianskeho združenia Sparta. Jeho voľbu vehementne podporoval bývalý minister obchodu v ešte federálnom Československu Ing. Andrej Barčák z General Motors, firmy, ktorá sponzorovala Spartu ročne sumou okolo 40 miliónov Kč. Dňa 28. decembra 1993 na valnom zhromaždení OZ AC Sparta Mach ako jeho predseda oznámil, že založil a. s. Sparta, pričom vklad spoločnosti bol 5,5 milióna Kč. Z toho bolo 93 percent Machov podiel, 7 percent v hodnote 500 000 Kč rozdal akcionárom, jedna akcia po 500 Kč. Z toho vyplýva, že kúpa Sparty ho vyšla na 500 000 Kč plus šampanské, pretože svojich 5 miliónov previedol zo spoločnosti Mach - Holding do
a. s. Sparta. Neskôr Mach tvrdil, že Sparta ho stála 160 miliónov Kč. Na transformačnom valnom zhromaždení OZ AC Sparta 28. decembra 1993 účastníci odhlasovali vznik akciovky a to, že pán Mach bude mať v nej 93 percent. Na valné zhromaždenie nemali prístup nepohodlní členovia OZ AC Sparta, novinári, niektorí dovtedajší funkcionári OZ dostali pozvánku až deň po schôdzi. Prítomní akcionári odhlasovali Machovi všetky jeho požiadavky a zámery.
Mach plánoval rozlet Sparty cez Ligu majstrov (LM), ale v nej Sparta vypadla s Anderlechtom Brusel a potom s IFK Göteborg. Podľa vzoru Anderlechtu chcel Mach prebudovať štadión na Letnej, na čo si zobral pôžičku 300 miliónov Kč od Investičnej a poštovej banky (IPB). Keďže Sparta nepostúpila a "neryžovala" v LM, nemala a. s. Sparta z čoho splácať a rástli jej úroky. Posledné známe dlhy boli 417 miliónov Kč (aj s úrokmi) pre IPB, 30 miliónov Kč Komerčnej banke a ďalšie 3 milióny Metrostavu. Energetika Praha po jednorazovom vypnutí svetiel na Letnej postupne dostala svoju pôžičku späť.
V septembri 1994 slávnostne otvorili zrekonštruovaný štadión na Letnej, na akcii sa zúčastnil aj premiér Václav Klaus, pričom celý čas prebiehala stavba načierno. Až ráno, v deň slávnostného odovzdania, dostal Mach dodatočne povolenie na prestavbu tribúny a štadióna. Asociácia AC Sparta, pod ktorú patria všetky ostatné oddiely okrem futbalu, však tvrdí, že pozemky, na ktorých stojí štadión, patria jej a nikdy neboli vyplatené. Teda a. s. Sparta vraj užíva majetok Asociácie Sparta neoprávnene. Sťažnosť je momentálne na Najvyššom súde (NS) ČR a paradoxné je, že ak by NS uznal práva asociácie, potom by nový majiteľ, napríklad VSŽ Košice, v súvislosti so Spartou kupoval vlastne mačku vo vreci.
Všetky Machove akcie výdatne podporoval okrem A. Barčáka bývalý minister vnútra a poslanec za ODS Petr Čermák, ktorý bol istý čas aj výkonným podpredsedom a. s. AC Sparta. Na začiatku roka 1996 sa začali ozývať veritelia a. s. Sparta a Macha, najviac IPB. Vtedy sa po prvý raz objavili aj možnosti o predaji Sparty inému záujemcovi. P. Mach i ekonomický riaditeľ a. s. Sparta JUDr. Miloš Moravec však rezolútne vylučovali, že by malo ísť o predaj na Slovensko a na východ vôbec. "Ak by sa stalo, že by sme predali Spartu na východ od Prahy, to by sme sa museli pred ľuďmi vysťahovať na Maurítius," povedal vo februári 1996 M. Moravec.
Vo štvrtok 16. mája o 16. h na štadióne Sparty na Letnej sa má predstaviť nový majiteľ futbalového klubu Sparta Praha. P. Mach tvrdí, že si v spoločnosti chce nechať ako fanúšik jednu akciu, aby mohol chodiť na valné zhromaždenia nového vedenia.